Šatanovo vyrovnanie na Kazaň nestačilo, český hrdina Petružálek v nájazdoch pochoval Slovan

Bratislavský Slovan v Kazani po nájazdoch neuspelBratislavský Slovan v Kazani po nájazdoch neuspel Zdroj: hcslovan.sk

KAZAŇ - Hokejisti Slovana Bratislava odštartovali záverečný štvorzápasový trip na klziskách súperov v KHL stredajšou tesnou prehrou na ľade tretieho tímu Východnej konferencie AK Bars Kazaň 1:2 po predĺžení a nájazdoch. Pre "belasých" to bola prvá prehra vo štvrtom vzájomnom stretnutí s dvojnásobným víťazom Gagarinovho pohára.

Zverenci trénera Rostislava Čadu začali proti ruskému tímu opatrne, čo im vychádzalo do polovice úvodnej tretiny. V 10. minúte však inkasovali z hokejky Milovzorova a do konca prvej dvadsaťminútovky sa bránili aj trom presilovkám domácich. Do druhého dejstva však nastúpili aktívnejšie a po niekoľkých dobrých príležitostiach sa v 32. minúte dočkali vyrovnania zásluhou parádneho gólu Šatana. Do konca riadneho hracieho času už gól nepadol a tak o triumfe domácich rozhodol v nájazdoch Petružálek.

"Belasí" sa najbližšie predstavia v piatok o 16.00 h na ľade Torpeda Nižnij Novgorod, potom ich čakajú ešte Viťaz Podolsk (nedeľa, 14.00) a obhajca trofeje Dinamo Moskva (utorok, 16.30). Najbližší domáci zápas odohrajú až po olympijskej prestávke 26. februára proti Dinamu Minsk.

Slovan začal v Kazani nebojácne, v úvodných minútach má viac z hry a nebojí sa útočiť. No opäť dostal trest za svoju chybu, aj Kazaň ukázala belasým, že v KHL sa každá chyba trestá: na ľade bola v 10. min štvrtá formácia mladíkov, ktorá získava skúsenosti, no Tomáš Mikuš s Bakošom stratili v útoku puk, Milovzorov nahral Petružálkovi - jeho strelu ešte Janus vyrazil, no opäť bol pri puku Milovzorov. Mihálik ho však nepokryl a domáci sa dostali do vedenia.

Belasí sa ani po góle nevzdávali, viac z hry síce mali domáci, boli aj mierne aktívnejší, mali tri vyložené šance v prvej tretine, no vynikajúci hokej predvádzali aj hostia z Bratislavy a divákov rozhodne nenudili.

V úvode druhej tretiny domáci pritlačili, no obraz hry sa výrazne nezmenil, belasým chýbal v zakončení nápad a kúsok šťastia. Slovan však postupne pridal, dvakrát mal príležitosť Michel Miklík, raz Branko Radivojevič a belasým sa zvýšená aktivita oplatila: v 32. min hokejové majstrovstvo predviedol Miroslav Šatan, ktorý si s veľkým prehľadom položil na ľad gólmana Barulina a do prázdnej brány vyrovnal na 1:1.

Po góle získal hokej náboj, na strane belasých mal šancu Radivojevič, po pokuse mladého Bakoša dokonca rozhodca telefonoval s kolegom pri videu, gól to však nebol.

Belasí sa akokeby zľakli možnosti vyhrať, v tretej tretine hru pribrzdili zbytočné vylúčenia. 54. minúta Juraj Mikúš mal na hokejke víťazný gól bratislavského Slovana, puk z jeho hokejky však vyrazil Barulin. V 57. minúte si Slovan zahrá svoju druhú presilovku, za podrazenie Mojžíša si na dve minúty oddýchne Lukojanov. Ďalšie vylúčenie na strane hostí: za faul na Radivojeviča vylúčený Petrov, Slovan má v závere skvelú príležitosť rozhodnúť v presilovke 5 na 3. Tréner Čada si berie oddychový čas. Šanca Škoulu už len pri presilovke piatich proti štyrom nevyužitá, Barulin zneškodnil aj pokus Miklíka takže nás čaká predĺženie.

V úvode predĺženia po chybe Školu Slovan stráca pásmo. V 62. minúte strelecký pokus Šatana, puk končí na ochrannej sieti a belasí ostávajú v útočnom pásme. Medzičasom Kazaň už opäť v plnom počte, Slovan nevyužil skvelú príležitosť rozhodnúť. Útočnú iniciatívu prevzali teraz domáci, Slovan sa bráni, ale do konca predĺženia už veľa času neostáva. Miklíkov pokus zblokovaný, na druhej strane pokus Varnakova, Janus puk vyráža a ani ďalšia strela nekončí v bránke Slovana. Predĺženie sa skončilo, na rad prichádzajú obľúbené samostatné nájazdy.

1. nájazd Kazane gólom nekončí, Golubev chcel spraviť kľučku, puk však poslal za bránku Janusa 0:0

2. nájazd: Bartovičov blafák a bekhendové zakončenie posiela Slovan do vedenia - 0:1!

3. nájazd: Milovzorov sa dostal do uhla a puk končí len na brankárovi Janusovi - 0:1

4. nájazd: Šatanova priama strela zastavená Barulinom - 0:1

5. nájazd: A je vyrovnané! Petružálek vymietol ľavý kút bránky Slovana - 1:1

6. nájazd: Proti Barulinovi neuspel ani Radivojevič - 1:1

7. nájazd: Bartovič proti Barulinovi neuspel, stav stále nerozhodný - 1:1

8. nájazd: A je rozhodnuté! Jakub Petružálek zasadzuje Slovanu rozhodujúci úder, keď blafákom prekonáva brankára Janusa - 2:1

Kazaň víťazí 2:1 po samostatných nájazdoch.

AK Bars Kazaň - Slovan Bratislava 2:1 pp a sn (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 10. Milovzorov (Petružálek), rozh. nájazd: Petružálek - 32. Šatan (Hudáček, Sigalet). Rozhodcovia: Karabanov, Zacharov - Koršak, Černyšev, vylúčení: 4:6, presilovky a oslabenia: 0:0.

AK Bars Kazaň: Barulin – Kornejev, Nikulin, Medvedev, Heshka, Belov, Jarullin, Panin – Lukojanov, Tereščenko, Petrov – Stapleton, Burmistrov, Varnakov – Golubev, Svitov, Obukhov – Milovzorov, Tkačev, Petružálek

Slovan Bratislava: Janus - Štajnoch, Škoula, Sigalet, Mihálik, Mojžíš, Brejčák - Šatan, Radivojevič, Hudáček - Miklík, J. Mikúš, Bartovič - Kukumberg, Bližňák, Ölvecký - T. Mikúš, Šťastný, Bakoš

Toto je gól Miroslava Šatana (v čase 0:00:50)

Rostislav Čada (tréner Slovana, zdroj: hcslovan.sk): "Odohrali sme veľmi dobrý zápas - najmä z hľadiska obrany. Silnému súperovi sme dovolili dostať sa do minima šancí, rovnako sme veľmi dobre ubránili všetky naše oslabenia. V záverečnej tretine sme mali vyloženú šancu a boli bližšie k víťazstvu. Zápas napokon rozhodol až v nájazdoch strelecky dobre disponovaný Petružálek."

Miroslav Šatan: "Po pomerne defenzívnej prvej tretine sme v druhej časti hry hrali dosť aktívne, vytvorili sme si nejaké šance a dokázali sme vyrovnať. V tretej tretine sme tiež dobre bránili, domácim sme umožnili len minimum príležitostí na zmenu skóre. Veľká škoda tých presiloviek v samom závere, ktoré sme nevyužili, krátku 5:3 aj nasledujúcu 4:3 v predĺžení. Akoby nás tá veľká príležitosť tento zápas vyhrať trochu zaskočila a nedokázali sme ju využiť, čo je škoda."

Martin Štajnoch: "Vedeli sme od začiatku veľmi dobre, proti akému súperovi dnes hráme. Boli sme pripravení na to, že nás budú tlačiť, ustáli sme to celkom dobre, aj vzhľadom na sériu našich vylúčení v druhej polovici úvodnej tretiny. Skončila 1:0 a v druhej dal Šarky nádherný vyrovnávajúci gól. Prizvukovali sme si neustále, že zvyšok zápasu musíme odohrať bez zbytočných chýb. V závere zápasu sme mali presilovky v náš prospech, ktoré sme mohli využiť na víťazstvo. Žiaľ, nepodarilo sa to."

Milan Bartovič: "Dnes sme veľmi dobre bránili stredné pásmo, čím sme položili základy k tomu, aby sme si odtiaľto odniesli aspoň bod. Dôležité tiež bolo, že sme výborne zahrali všetkých šesť oslaboviek. Na druhej strane, škoda nevyužitej presilovky 5:3 v závere zápasu, lebo sme mohli odchádzať s víťazstvom za tri body."

Jaroslav Janus: "Prehra po nájazdoch vždy mrzí, ale ťažko sa vyhráva s jedným gólom. Ani samostatné nájazdy nám v tejto sezóne veľmi nevychádzajú. Petružálek urobil dve šikovné kľučky a ukázal, že patrí medzi najlepších hráčov v celej KHL. Ešte predtým sme však mali krátku presilovku 5:3, potom v predĺžení 4:3, ale žiaľ nezahrali sme ich tak, ako sme chceli a mali, v podstate sme v nich nevyslali jednu poriadnu strelu na ich bránku."

• Zdroj: športky, TASR, SITA, hcslovan.sk