Kuzminová bez druhej medaily: Nevyužila náskok a netrafila dva terče

Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová v biatlonových stíhacích pretekoch na 10 kmSlovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová v biatlonových stíhacích pretekoch na 10 km Zdroj: SITA

SOČI - Dve chyby na strelnici stáli skvelú Anastasiu Kuzminovú druhú medailu na tohtoročných olympijských hrách. So Soči sa nelúči, čakajú ju aj ďalšie preteky. Po nedeľnom zlate zo šprintu štartovala v utorok s luxusným nákokom 20 sekúnd, no nevyužila ho.

Víťazkou stíhacích pretekov žien na 10 km v biatlone sa v utorok podvečer v Červenej Poľane stala Bieloruska Daria Domračevová. Druhá skončila s odstupom 37,6 s Nórka Tora Bergerová a bronzovú medailu si vybehala a vystrieľala Slovinka Teja Gregorinová (+42,0). Bronz ušiel tesne češke Gabriele Soukalovej.

Slovenka Anastasia Kuzminová dobehla na šiestej pozícii a nerozšírila svoju zbierku dvoch zlatých a jednej striebornej medaily z olympijského zimného sviatku športovcov.

Kuzminová doplatila na dve chyby na strelnici, po ktorých museli v jej podaní nasledovať dve trestné kolá. Mrzieť ju môže najmä chybný výstrel pri poslednej streleckej položke v stoji, keď z medailovej pozície klesla na 7. miesto. Záverečným šprintom do cieľa svoje umiestnenie o jednu priečku zlepšila.

Po zlate v nedeľňajších rýchlostných pretekoch na 7,5 km nepridala 29-ročná rodáčka z Ťumenu cenný kov v utorkových stíhacích pretekoch žien na 10 km. Neobhájila v tejto disciplíne 2. priečku spred štyroch rokov v kanadskom Vancouveri.

Druhá slovenská reprezentantka Janka Gereková skončila na 35. mieste, keď musela na štyri trestné okruhy, a celkovo zaostala za víťazkou o takmer tri a pol minúty.

Jana Gereková obsadila 35. miesto. "Posun oproti šprintu to bol, ale nie som veľmi spokojná so štyrmi trestnými kolami. Na prvú streľbu so prišla rozhodená, druhá sa tretia streľba boli super, štvrtú som opäť nezvládla," povedala v cieli pre RTVS Slovenka Jana Gereková.

Kuzminovú už hokejisti nepodporovali, na rozdiel od nedele mali tréning. Prišli však za ňou biatlonisti a vedenie Slovenského olympijského výboru.

"Bolo by pekné mať zlato, ale na to som potrebovala čistú streľbu. Bez nej som nemala šancu. Preteky som si však užila," povedala strieborná Bergerová.

"Na toto som trénovala dvadsať rokov. Získala som pre našu krajinu prvú medailu na zimných olympijských hrách, veľa to znamená, určite to doma spôsobilo rozruch. Nemala som nejakú špeciálnu taktiku. Akurát som sa snažila držať krok a strieľať čisto," skonštatovala Gregorinová.

"Myslím si, že je to vzhľadom na moju 29. pozíciu na štarte perfektný výsledok. Posunula som sa naozaj výrazne a som fakt šťastná. Medaila bola veľmi blízko, ale nebudem sa sťažovať," skonštatovala štvrtá Gabriela Soukalová z Česka.

Biatlon, stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Daria Domračevová (Biel.) 29:30,7 min (1 trestný okruh), 2. Tora Bergerová (Nór.) +37,6 s (1), 3. Teja Gregorinová (Slovin.) +42,0 (1), 4. Gabriela Soukalová (ČR) +47,6 (1), 5. Vaľ Semerenková (Ukr.) +52,9 (1), 6. Anastasia Kuzminová (SR) +58,4 (2), 7. Oľga Viluchinová (Rus.) +1:02,2 (1), 8. Karin Oberhoferová (Tal.) +1:07,1 (1),.. 35. Janka Gereková (SR) +3:27,0 (4).

Preteky sme sledovali priebežne

Kuzminová bola na prvej strelnici bezchybná, trafila z 50 m všetkých päť terčov. Na trati však nebola najrýchlejšia, súperky jej z náskoku ukrajovali. Na druhú strelnicu prichádzala bok po boku so súperkou, no netrafila štvrtý terč a tak musela na trestný okruh. Priebežne bola na štvrtom mieste.

Po tretej streľbe v stoji bola aktuálna líderka Bieloruska Darja Domračevová bezchybná, no rovnako vynikajúco zvládla streľnicu aj slovenská reprezentantka a priebežne bola na druhej priečke. Líderka bola na trati najrýchlejšia, mala veľa energie. Kuzminová strácala už 42,80 sekundy a bolo jasné, že zlato nezíska.

Po deviatich kilometroch mala slovenská biatlonistka stratu jednu minútu a dve sekundy na líderku, na tretie miesto strácala Kuzminová kilometer pred koncom 13 sekúnd a bola na šiestej priečke. Češka Soukalová bola na piatom mieste.

Na poslednej strelnici síce netrafila ani Domračevová, ale ani Kuzminová a momentálne naša reprezentantka strácala 7 sekúnd na bronzovú medailu.

Viac o téme: Preteky Kuzminová Soči Hry Výsledok Medaily Bez Stíhacie Olmypijské
  • Zdroj: športky, SITA