Vysoké teploty komplikujú športovkyniam život: Nemky si v Soči strihali rukávy

Soči Soči Zdroj: SITA

SOČI - Podľa teplôt by sa nemali v Soči a jeho okolí konať zimné, ale letné olympijské hry. Bežkyniam na lyžiach svietilo vo štvrtok počas popoludňajších pretekov na 10 km klasicky v komplexe Laura silné slnko, teplota sa pohybovala medzi 12 až 16 °C.

Športovci na OH 2012 v Londýne mali pri súťažiach pod holým nebom viackrát podobné i horšie poveternostné podmienky. Bežkyne na lyžiach vo štvrtok zaimprovizovali a mnohé si zobrali kombinézy s krátkymi rukávmi. Američanky Sophie Caldwellová a Sadie Bjornsenová mali pod číslom len tričká s krátkymi rukávmi, ďalšie pretekárky vybehli na trať bez rukavíc, čapíc či termobielizne.

"Bola som dobre oblečená, lebo som sa obávala, aby som neprechladla v zjazdoch. Sneh sa na trati topil, v stope bola voda. Bolo náročné v tomto lyžovať," povedala Slovenka Alena Procházková. Podľa meteorológov má byť teplo ešte aj v piatok, ortuť teplomera by mala vystúpiť až na 17 stupňov.

Preteky sa začínali popoludní o 14.00 h miestneho času. Ideálnejšie by boli začiatky hneď ráno, keďže vtedy sa sneh ešte netopí rýchlym tempom. Pri popoludňajšom behu mali pretekárky problémy udržať tempo, keďže stopu zalievala voda.

Bežkyniam na lyžiach bolo na trati aj horúco. Na podobné teploty v zimnom období nie sú zvyknuté. Mnohé však zobrali podmienky s úsmevom. "Počasie je skutočne bláznivé. V podobnom teple som asi ešte nepretekala. Vďaka smiechu servismanov a trénerov som zostala uvoľnená," povedala Caldwellová. "Niečo sme si na seba museli dať," povedala Nórka Marit Björgenová, ktorá skončila piata. Bežala v kombinéze, pod ktorou mala len spodnú bielizeň.

Krátke rukávy odporučil lekár aj Nemke Stefanie Böhlerovej a ona skončila nečakane na šiestom mieste. "Náš lekár to urobil jednoducho - odstrihol nám rukávy. Bol to skvelý nápad. Niečo podobné zažívame len v lete na ľadovcoch," povedala Böhlerová. Informácie zverejnil ONS.