Neuveriteľné prekvapenie zo Soči: Mladému Žampovi tesne ušla medaila!

Adam Žampa po svojom životnom zjazde.
Adam Žampa po svojom životnom zjazde.

ČERVENÁ POĽANA - Kto by to bol čakal! Neuveriteľný slovenský zjazdár dlho bojoval o zlato z olympijských hier a medaila mu napokon ušla len tesne. Slovenský reprezentant Adam Žampa prekvapil celé Slovensko, keď skončil v superkombinácii na piatom mieste. Nechal za sebou takých velikánov ako Bode Miller, Ted Ligety, Carlo Janka či Aksel Lund Svindal.

So zhoršujúcou sa kvalitou trate postupne odpadávali najväčší favoriti, prekonali ho ale Švajčiar Sandro Viletta, Chorvát Ivica Kostelič aj Talian Christof Innerhofer, ktorí si rozdelia medailové pozície.

Z trojice slovenských reprezentantov sa aj v prvej časti podľa predpokladov najviac darilo Adamovi, štartoval ako druhý v poradí a časom o 2,99 s horším ako víťaz obsadil 27. priečku spoločne s Francúzom Thomasom Mermillodom Lod Blondinom.

V slalome predviedol jazdu svojej doterajšej kariéry, keď zišiel trať pripravovanú práve otcom Chorváta Ivicu Kosteliča Antem za neuveriteľných 50.11 s. Keďže štartoval z tretej pozície, dlho v cieli tŕpol, či sa mu podarí udržať si svoju medailovú pozíciu, čo sa nakoniec nestalo. Nakoniec súhrynným časom 2:46.34 obsadil konečnú piatu priečku.

V rozhovore počas čakania povedal: "Je to neskutočné, porazil som dnes aj Ligettiho. Ten slalom je vážne technicky náročný. Svoju jazdu má ešte pred sebou napríklad Ivica Kostelič, ale snáď zostanem na líderskej pozícii čo najdlhšie. Verím, že som dal priateľke pekný darček na Valentína a potešil som aj mamku a babku. Na Slovensku držte palce."

Tesne po pretekoch sa priznal: "Piate miesto je dokonca lepšie ako štvrté. Keby som skončil štvrtý, krôčik od medaily, tak by som asi plakal celý večer. Ted Ligety mi ukázal, že predo mnou sníma klobúk, bol to neskutočný pocit."

Výsledky - zjazdové lyžovanie:
Superkombinácia mužov (zjazd + slalomové kolo): 1. Sandro Viletta (Švaj.) 2:45,20 min (1:54,88 + 50,32), 2. Ivica Kostelič (Chor.) +0,34 s, 3. Christof Innerhofer (Tal.) +0,47, 4. Kjetil Jansrud (Nór.) +1,06, 5. Adam Žampa (SR) +1,14, 6. Bode Miller (USA) +1,40, 7. Ondřej Bank (ČR) +1,64, 8. Aksel Lund Svindal (Nór.), Carlo Janka (Švaj.) obaja +1,68,... Matej Falat a Martin Bendík (obaja SR) nedokončili zjazd.


Zdroj:
SITA, športky
Foto:
SITA

DISKUSIA