Hviezdne Rusko ani doma olympijské zlato nezíska: Kolektívni Fíni rozplakali Soči

Sklamaní ruskí hokejisti po prehre s Fínskom
Sklamaní ruskí hokejisti po prehre s Fínskom

SOČI - Ruský prezident Vladimir Putin aj premiér Dmitrij Medvedev na tribúne Ľadového paláca Boľšoj v Soči len neveriacky sledovali fínsku radosť. Silný a hviezdami nabitý výber Ruska sa rovnako ako pred štyrmi rokmi na ZOH vo Vancouveri lúčil už vo štvrťfinále olympijského hokejového turnaja. Zborná nehrala ani v jednom stretnutí ideálne a vo štvrťfinále zakopla s obetavými a výborne korčuľujúcimi Fínmi po výsledku 1:3. V semifinále uvidí Soči severské derby medzi Švédskom a Fínskom.

Rusi stále čakajú na prvé olympijské hokejové zlato od triumfu v Albertville 1992, vtedy ešte pod hlavičkou Spoločenstva nezávislých štátov. Zatiaľ naposledy hokejová veľmoc získala na ZOH cenný kov v roku 2002 v Salt Lake City, keď vyhrala súboj o 3. miesto.

"Sklamanie, sklamanie, sklamanie... Nesplnili sme nádeje, ktoré do nás vkladala verejnosť. Urobili sme dnes všetko, čo sme mohli," hovoril po zápase v mixzóne kapitán Ruska Pavel Daciuk. Jeho sklamanie ešte zrejme potrvá dlho. "Netuším, ako dlho budem smútiť," priznal Daciuk.

Fíni predviedli v stredu podvečer skvelý tímový výkon podporený brankárom Tuukkom Raskom. Rusi síce išli do vedenia, keď po Daciukovej prihrávke skóroval Iľja Kovaľčuk, ale potom sa už presadzovali iba Fíni. Postupne sa radovali Juhamatti Aaltonen, Teemu Selänne, štyridsaťtriročný najstarší účastník hokejového turnaja, a Mikael Granlund.

"Ukázali nám, ako sa hrá hokej. Proti nám stál skutočný tím," priznal obranca Ruska Anton Belov. Hviezdne mená jednotlivcov často nestačia na obetavý kolektív. "Zápas sme začali dobre a dali aj gól. Potom sme však urobili dve chyby, z ktorých sme inkasovali. Chceli sme ešte urobiť niečo s výsledkom, ale neboli sme toho schopní. Útočili sme, tlačili sa pred bránku, ale nevedeli sme sa presadiť. Neuspeli sme na našich olympijských hrách. To je veľmi zlé,“ tvrdil Ovečkin.

Vo fínskom tábore zavládla po stretnutí veľká radosť. Hráči výberu "Suomi" sa tretíkrát v rade dostali do olympijského hokejového semifinále. Veľkú radosť prežíval najmä Teemu Selänne, autor víťazného gólu. "V noci pred zápasom som si pred uložením sa do postele uvedomil, že to môže byť môj posledný zápas za fínsku reprezentáciu. Vedel som, že so spoluhráčmi urobíme všetko preto, aby sme uspeli a predĺžili aj moju kariéru v národnom tíme. Nikto nám neveril, ale na Rusko bol vyvíjaný veľký tlak. Zborná hrala štyri ťažké zápasy za päť dní. My sme boli oddýchnutejší, čo bolo veľmi dôležité," povedal Teemu Selänne, ktorý ťažil zo spolupráce s Mikaelom Granlundom.

Fanúšikovia Ruska mohutne povzbudzovali svojich hráčov. Po prehre v ich radoch zavládlo veľké sklamanie. Na železničnej stanici Adler, ktorá je dôležitým dopravným uzlom ZOH 2014, si niektorí fanúšikovia aj poplakali.

"Myslím si, že sme rozosmutnili mnohých ľudí, ale to už nie je náš problém. Prišli sme na turnaj získať zlato a urobíme všetko, aby sa nám to podarilo. Prekvapilo ma, že puk po mojej strele skončil v sieti, bol to skvelý pocit. Toto je možno môj posledný olympijský turnaj, takže si užívam každý moment na ľade. Je to neopísateľný pocit, keď skórujete proti ruskému tímu pred jeho fanúšikmi,“ doplnil útočník Juhamatti Aaltonen. Informácie zverejnil ONS.

Ohlasy ruských médií na vyradenie domácej hokejovej reprezentácie Fínmi vo štvrťfinále olympijského turnaja v Soči:

Gazeta: "Fínska opona. Fanúšikovia nariekajú. Monštruózne chyby v obrane už v prvej tretine navodili nepriaznivý výsledok. Chalani s mnohomiliónovými zmluvami zlyhávali ako prípravkári."

Izvestija: "Fíni boli odpočinutejší. Rusi museli odohrať svoj štvrtý zápas za päť dní. ´Zborná´ sa však už do štvrťfinále dostala bez toho, aby ukázala celý potenciál."

Sport-Express: "Rusko prehralo s Fínskom, na domácich hrách zostane bez hokejovej medaily."

Championat: "´Zborná´ prehrala najdôležitejší zápas na ZOH. Už pred súbojmi o medaily."

R-Sport: "Ruskí hokejisti podľahli vo štvrťfinále Fínom, kouč Biľaletdinov vyhlásil, že chce pokračovať."

KHL: "Odporúčame ruským fanúšikom, aby nerobili unáhlené uzávery z jedného zápasu, hoci aj nevydareného."


Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA