Zvolenčania si bez viacerých opôr poradili s prvými Košicami, rozhodol Juraško

Krídelník Zvolena Michal Chovan (vľavo) a center Košíc Tomáš Hrnka (vpravo)Krídelník Zvolena Michal Chovan (vľavo) a center Košíc Tomáš Hrnka (vpravo) Zdroj: SITA

ZVOLEN - Hostia prišli do Zvolena bez viacerých opôr, ale na ľade to vidno nebolo. Už v tridsiatej sekunde sa dostal do šance Hrnka a vzápätí pohrozil na opačnej strane P. Zuzin. Košičania ťažili hneď z prvej presilovky.

V 3. min vystrelil od modrej Bicek a puk od žŕdky putoval za Šimka - 0:1. Príležitosti sa potom striedali na oboch stranách, najväčšiu mal v dvanástej minúte Bartoš, ktorý sa predral dopredu, ale gólmana HKM neprekonal.

Druhá tretina začala svižne zo strany Zvolena. Najprv vyskúšal Staňu z kruhu Chovan, ktorý o minútu neskôr poslal puk Hebarovi, no ten pred odkrytou bránkou nestihol dobre zakončiť. Zaujímavá bola aj kontra košického centra Bartoša, recept na Šimka nenašiel. V polovici zápasu Safronov netrafil puk pred odkrytou bránkou. V 31. min však domáci vyrovnali, keď sa presadil strelou spomedzi kruhov Podkonický, mieril pod hornú žŕdku ponad plece gólmana. Vedenie na stranu hostí mohol v 34. min zariadiť voľný Jenčík, ale Šimko bol proti.

Už úvod tretej tretiny patril majstrovi, ktorý využil presilovku. Prihrávku Brabenca spoza bránky zužitkoval na pravej strane pohotový Juraško - 2:1. Vicemajster mohol odpovedať Hrnkom, no ten posielal puk pri ľavej žŕdke tvrdohlavo do betónu zvolenského brankára. O dve minúty neskôr sa dostali hokejisti spod Pustého hradu v oslabení do prečíslenia, ale Hertlovi koncovka nevyšla. Následne sa už v hre piatich proti piatim ocitol pred Staňom Ľ. Zuzin, ale ani on neuspel. Vyrovnanie mal na hokejke v 52. minúte Hinďoš, v nájazde bol faulovaný, ale ani nariadené trestné strieľanie nepremenil. O pár sekúnd bol vo vyloženej šanci Jenčík, ale ani on nedokázal prehodiť puk ponad betóny Šimka. Domáci si tak prvým víťazstvom pod taktovkou nového trénera Josefa Turka poistili siedme miesto v tabuľke po základnej časti.

HKM Zvolen - HC Košice 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Góly: 31. A. Podkonický (Hebar, Puliš), 45. Juraško (Brabenec, P. Zuzin) - 3. Bicek (M. Macejko, Sojčík)
Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík - Gajan, Gavalier, 1084 divákov

Zvolen: M. Šimko - Hraško, Juraško, L. Pokovič, J. Hertl, Safronov, Martin Ďaloga, Pichnarčík, Ťavoda - P. Zuzin, Brabenec, Puliš - A. Podkonický, Hebar, Michal Chovan - Sikela, Srnka, Koreň - Ľ. Zuzin, M. Jurík, Martin Ďaloga - Čanky

Košice: Staňa - Černák, Klouček, Deyl, Štrbák, M. Macejko, Briják- Bicek, T. Hrnka, M. Bartánus - Hinďoš, P. Bartoš, R. Jenčík - Matis, Češík, Boltun - Skalický, Sojčík, Zikmund

Josef Turek (tréner Zvolena): "Odohrali sme najlepší zápas, čo trénujem Zvolen. Musím hráčov pochváliť, že celý zápas dreli, podali tímový výkon. Košice majú veľkú silu, dostali sa do vedenia v presilovej hre, no nás dostal do hry gól Podkonického a v tretej tretine nás podržal brankár Marek Šimko, ktorý chytal perfektne. Súper mal síce tlak, ale my sme tímovým výkonom a drinou predviedli, že dokážeme vyhrať aj nad súperom, ako sú Košice. Som rád, že sme zastavili sériu prehier tesne pred play-off, čo by nás mohlo nakopnúť."

Anton Tomko (tréner Košíc): "Mali sme veľmi dobrý vstup do zápasu, išli sme do vedenia a mali sme aj dobrý pohyb. Vytvorili sme si aj viacero príležitostí. V druhej tretine sme poľavili, začali sme hrať chaoticky a jednu z mála chýb, ktorú sme v obrane vytvorili, súper využil na strelenie vyrovnávajúceho gólu. V tretej tretine sme mali jasnú prevahu, no inkasovali sme v oslabení, keď sme neboli aktívni v bránení. Ak nepremeníme trestné strieľanie a netrafíme ani prázdnu bránku, nemôžeme vyhrať. Zvolen sme síce prestrieľali, ale zlyhala nám koncovka."