Najnovšie porovnanie NHL a KHL to dokázalo: Peniaze v hokeji nie sú najdôležitejšie

Sergej MoziakinSergej Moziakin Zdroj: metallurg.ru

BRATISLAVA - Podľa analýzy na ruskom portáli Championat.com vynaložil slovenský hokejový tím Slovan Bratislava na platy hráčov v sezóne 2013/2014 dovedna 5,813 milióna amerických dolárov. Menej financií minuli na výplaty v Kontinentálnej hokejovej lige (KHL) už iba v chorvátskom Medveščaku Záhreb (5,65 milióna USD). Autori tohto analytického článku sa ďalej pokúsili porovnať platy hráčov či jednotlivé výdavky za jeden bod a jeden gól s mužstvami zámorskej NHL. Výsledky sú zaujímavé.

Oproti Slovanu takmer všetky ostatné tímy pracujú s oveľa vyššími číslami. SKA Petrohrad má napríklad k dispozícii šesťkrát vyšší rozpočet ako najchudobnejší Medveščak. Záhrebský klub vypadol z play off v prvej fáze, ruský SKA ako druhý. Neplatí tak pravidlo, že tímy s lepším finančným zázemím, ktoré si môžu dovoliť nakúpiť kvalitnejších hráčov a investovať viac do tréningu či štadióna, dosahujú v KHL aj lepšie výsledky.

V NHL je peňažný rozdiel medzi najbohatším a najchudobnejším klubom 17 864 000 amerických dolárov, zatiaľ čo v kontinentálnej lige hovoríme o 34 miliónoch dolárov. Keďže je však priemerný rozpočet klubu v KHL výrazne nižší ako v zámorí, rozdiely medzi bohatými a chudobnými tímami sú v kontinentálnej lige ďaleko priepastnejšie.

Jevgenij Riasenskij Galéria fotiek (4) Zdroj: ska.ru

Najviac financií na platy v NHL vynakladajú Boston Bruins (72,739 milióna USD), najmenej New York Islanders (54,875 milióna). Tu už rovnica o najbohatšom klube sčasti platí. Boston so slovenským kapitánom Zdenom Chárom bojuje o postup do finále Stanley Cupu.

Treba však povedať, že Bruins sú, čo sa týka personálneho obsadenia, jedným z najsilnejších na svete. Bohatá história klubu je veľkou zárukou pre sponzorov. KHL je oproti tomu mladá liga a aj s kapitálom ruských oligarchov nie je zatiaľ schopná zarobiť požadované čiastky.

Zdeno Chára Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA

Jediná hra, pokiaľ ide o náklady klubov v NHL, stojí v priemere 792 537 dolárov. V KHL to činí okolo 334 000 dolárov, čo je vzhľadom na to, čo sa klubom skutočne podarí zarobiť, naozaj malý rozdiel. Zároveň priemerné náklady na jeden zápas v NHL tvoria 51 percent z celkového rozpočtu klubu na jeden zápas. V KHL je toto číslo takmer 15-krát vyššie! Náklady sú jednoducho vyššie ako zisky, a to oveľa.

Demonštrujú to aj ďalšie čísla. Winnipeg Jets má najmenšiu arénu v NHL, bola postavená pre 15 tisíc divákov. Vo všetkých zámorských kluboch sú štadióny napchaté, pričom cena vstupenky sa pohybuje priemerne okolo 100 dolárov. V KHL sú k dispozícii lacnejšie verzie, no štadióny sú menšie a priemerná návštevnosť sa pohybuje okolo 80 percent. Pre porovnanie, štadión Slovana pojme 10 055 divákov a cena vstupenky vychádza v priemere 17,30 eura.

Miroslav Šatan v súboji Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA

Rozdiely v systémoch hry však tieto závery tiež skresľujú. Kým na domácom ľade hrajú všetky európske tímy len polovicu zápasov zo základnej časti, čiže 27, v zámorí hociktorý tím v tejto fáze odohrá dokopy 82 duelov. Je tak schopný zarobiť na jednom zápase poriadny balík peňazí a týchto možností na zisk má viac.

Ľahká matematika ukazuje, aké výrazné sú finančné rozdiely medzi NHL a KHL. Aký to má vplyv na hokej? Slovanu sa po odchode do KHL finančne polepšilo, no zatiaľ čo v slovenskej extralige bol považovaný za jeden z najkvalitnejších tímov, v kontinentálnej lige patrí medzi šedý priemer. Je pravda, že konkurencia je vyššia, ale aj finančná motivácia by mala byť pre hráčov kľúčová. Záverom preto je, že peniaze majú na výsledky veľký vplyv, ale nie sú najdôležitejšie. To sú stále hráči a ich snaha.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: metallurg.ru
  • Zdroj: SITA, Športky/bap

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy