V dráme víťazstvo slovenských volejbalistov nad Chorvátmi

Radosť slovenských volejbalistov; ZDROJ: TASRRadosť slovenských volejbalistov; ZDROJ: TASR Zdroj: TASR

PÚCHOV - Slovenská volejbalová reprezentácia mužov po štvrtkovom víťazstve v tréningovom dueli (3:1) vyhrala v piatok v Púchove nad Chorvátskom v prvom z dvoch oficiálnych medzištátnych zápasov tesne 3:2, keď otočila nepriaznivý vývoj z 1:2.

Diváci videli vyše dvojhodinovú drámu, v ktorej rozhodol až piaty set. V tajbrejku viedli Chorváti 6:3 a držali sa do stavu 9:10, záver už patril Slovákom. Odveta je na programe v sobotu 10. 5. opäť v Púchove so začiatkom o 18.00 h. Pre zverencov trénera Flavia Gulinelliho, ktorý postavil viacerých hráčov z lavičky, sú stretnutia prípravou na kvalifikáciu ME 2015 a Svetovú ligu.

Slovensko - Chorvátsko 3:2 (-24, 16, -31, 23, 11)
128 min, rozhodovali: P. Malík a J. Mokrý, 100 divákov.

SR: Repák 0, Kostoláni 30, Kriško 16, Červeň 10, Janušek 9, Krajčovič 1, libero Vlk (Jakubov 4, Zaťko 2, Hruška 8). Tréner: F. Gulinelli.

Chorvátsko: Žukouski 9, Raič 18, Galič 17, Čošič 7, Sestalj 3, Mihalj 16, libero Sarčevič (Isek 0, Vulin 6, Peterlin 0) Tréner: I. Šimunič.

Slováci nastúpili bez viacerých hráčov základnej zostavy Masného, Kohúta, Bencza, Ogurčáka, či Patáka. Na nahrávke dostal šancu Repák, na poste univerzála Kostoláni. Na smeči Kriško a Janušek, ktorý bol kapitánom tímu, na bloku Červeň a Krajčovič a na libere Vlk. Domáci volejbalisti mali dobrý vstup do zápasu a viedli 8:6 a 9:6. Chorváti však náskok postupne zmazali a vyrovnali na 15:15. V koncovke vyhrávali hostia 23:21, ale Kostoláni esom o pásku vyrovnal. Prvý set získali Chorváti 26:24, blokom ho ukončil Mihalj.

V druhom sete urobili Slováci bodovú šnúru pri servise Červeňa a dostali sa do vedenia 9:5. Chorváti však potom ukázali výbornú obranu na sieti a znížili na 8:9. Domáci však potom zatlačili servisom, dostali súpera pod tlak a opäť si vypracovali štvorbodový náskok 14:10. Po krásnom jednobloku Kostolániho vyhrávali slovenskí volejbalisti už 17:12 a potom sa domáci univerzál presadil aj v útoku. Chorváti znížili na 15:19. Následne však Slováci vďaka výbornému servisu Janušeka odskočili na 24:15 a druhý set vyhrali 25:16 - 1:1.

V treťom sete nastúpil na nahrávke Zaťko a na bloku Hruška miesto Krajčoviča. Úvod setu bol vyrovnaný, na prvom technickom oddychovom čase viedli hostia 8:7. Vyrovnaný duel pokračoval, oba tímy predviedli viacero pekných akcií a diváci sa bavili. Na druhom technickom oddychovom čase vyhrávali Chorváti 16:15. V závete setu získali hostia brejk po nepresnom útoku Janušeka - 17:19. Práve zásluhou parádneho servisu kapitána Slovákov však domáci otočili na 20:19. V koncovke mali Gulinelliho zverenci pri setbale (24:23) dve šance na bod, ale nevyužili ich a Chorváti nielen vyrovnali, ale po výbornom bloku mali setbal oni. V dramatickom závere dal eso Kostoláni a Slováci viedli 30:29. Set však nakoniec patril Chorvátom, ktorí ho vyhrali 33:31.

V štvrtom sete začal na smeči Jakubov miesto Janušeka. Ako prví si vypracovali brejk Slováci a viedli 10:8 a po Hruškovom útoku 13:10. Chorváti však rýchlo vyrovnali na 13:13. Po bloku Hrušku viedli potom domáci 17:15. Hostia opäť vyrovnali, ale potom získal stredom dôležitý brejk Červeň - 21:19. V závere znížili Chorváti z 21:24 na 23:24, ale slovenskí volejbalisti následne uspeli (25:23) a o víťazovi musel rozhodnúť tajbrejk.

V piatom sete sa Chorváti po ese Raiča dostali do vedenia 6:3. Strany sa točili za stavu 8:6 pre hostí. Slováci sa potom po bloku Hrušku a útoku Kostolániho dostali do vedenia Duel napokon ukončil Hruška, Slováci vyhrali piaty set 15:11 a celý duel 3:2.

Flavio Gulinelli (tréner SR): "Nastúpili sme s druhou šestkou. Chcel som dať šancu aj hráčom, ktorí majú menej medzinárodných skúseností, aby som ich videl pod tlakom. Dokázali sme zápas otočiť a s tým som spokojný. Začali sme trochu bojazlivo, viacerí hráči mali reprezentačný debut a bola na nich vidieť trochu nervozita. Postupom času však nás výkon rástol, napríklad Kostoláni začal veľmi zle, ale pomaly sa zlepšoval a v závere zápasu hral veľmi dobre. Chalanom gratulujem k tomu, že dokázali otočiť aj nepriaznivý vývoj, máme ešte na čom pracovať, najmä na bloku a v riešení jednoduchých situácií, ale boli tam pekné momenty. V sobotu nás čaká ďalší zápas, uvidíme v akom stave budú Chorváti po takomto boji, ale určite chcem vyskúšať ešte viaceré taktické varianty."