Slovenské basketbalistky zdolali aj Maďarky: Bez prehry sa stali víťazkami Veľkej ceny

Zuzaná Žírková a Timea Czank v súboji o loptuZuzaná Žírková a Timea Czank v súboji o loptu Zdroj: SITA

KOŠICE - Slovenské basketbalové reprezentantky zvíťazili v košickej Infiniti aréne na Veľkej cene Slovenska aj vo svojom poslednom treťom vystúpení nad Maďarskom 62:59 a medzinárodný turnaj štyroch krajín sa stal zaslúžene ich korisťou. V konečnom hodnotení triumfovali pred Nemeckom, Maďarskom a Estónskom.

Slovenské basketbalistky začali záverečný duel vo veľkom štýle a vďaka agresívnej defenzíve nedovolili súperovi zaznamenať body viac ako deväť minút. Za stavu 17:0 po trojke Kmeťovej sa 39 sekúnd pred koncom úvodnej desaťminútovky presadila z trestného hodu Zeleová, ktorá uzavrela i rezultát po desiatich minútach - 19:3. Druhá štvrtina priniesla vyrovnanejší priebeh a súperiace tímy sa striedali v zakončení. V 15. minúte síce Žirková trojkou upravila na 31:10, ale Maďarky do polčasu skresali vedenie Slovenska na pätnásť bodov, keď dve sekundy pred koncom polčasu Hontiová zaznamenala dva body - 38:23.

Maďarský výber pokračoval v zlepšenom výkone aj v tretej desaťminútovke. I keď sprvoti prehrával 23:42, tak postupne ukrojil z náskoku svojho súpera. V 18. minúte korigovala na rozdiel trinástich bodov Bozókiová (46:33) a na začiatku záverečnej štvrtiny upravila na 49:41 strelecky aktívna Zeleová. Maďarské reprezentantky vycítili príležitosť na dobrý výsledok a v 35. minúte Czanková dvomi premenenými šestkami znížila na rozdiel šiestich bodov - 54:48. Dramatický záver duelu však zverenky Maroša Kováčika napokon zvládli a tešili sa z víťazstva 62:59.

Slovensko - Maďarsko 62:59 (38:23)

Zostava a body SR: Jurčenková 18, Toliverová 8, Kiššová 7, Žirková 6, Hruščáková 6 (Sujová 7, Kmeťová 4, Felixová 2, Tetemondová 2, Brezániová 2, Bálintová 0, Oroszová 0) - najviac bodov Maďarska: Hortiová 14, Vajdová 12, Zeleová 11. TH: 11/6 - 17/14, trojky: 6:3, os. chyby: 22:22, 5 faulov: Hruščáková (SR), 1000 divákov.

V prvom stretnutí tretieho hracieho dňa Nemky zdolali Estónsko 57:50.

Nemecko – Estónsko 57:50 (28:27)