Slovenský gólman má výborné meno v Rumunsku: Veselovský odmietol ponuku z Bukurešti

Róbert Veselovský v štúdiu Digi SportRóbert Veselovský v štúdiu Digi Sport Zdroj: Digi Sport

BRATISLAVA - Futbalový svetobežník. Aj taký prívlastok sa hodí Róbertovi Veselovskému, ktorý prvé futbalové kroky urobil v rodnej Nitre. Už keď mal 18 rokov, vybral sa šikovný gólman do susedného Česka, na chvíľu si odskočil na hosťovanie do Slovana Bratislava a v roku 2006 si to namieril do Škandinávie. Chytal vo Švédsku, Nórsku i Dánsku a v minulej sezóne si výborné meno urobil na opačnom konci Európy - v Rumunsku.

"Najviac mi chutili tri roky vo Viborgu, kde sme mali anglického trénera brankárov. Vytvorili sme si skvelý vzťah, stále si voláme. Kde to bolo najhoršie? To je ťažko povedať. Všetko sú to profi tímy, všade sú tréneri na určitej úrovni. Niekomu vyhovuje daný tréning, niekomu nie, takže ťažko povedať," vysvetlil v relácii Mix Zóna televízie Digi Sport Róbert Veselovský, brankár FC Universitatea Kluž.

Počas svojej bohatej kariéry tak mal možnosť spoznať rôzne kultúry. Aktuálne pôsobenie v Rumunsku sa mu pozdáva aj po osobnej stránke. "Mentalita ľudí je iná, ak si to porovnáte so Škandináviou, kde sú ľudia chladní. Rumuni sú veľmi otvorení, chodia na kávičky a podobne. V meste nás hráčov ľudia spoznávajú, keďže Universitate je v meste jednotkou, CFR síce hrali Ligu majstrov, ale 90 percent ľudí drukuje U-Kluž. Fotia sa s nami, autogramy rozdávame, všetko ako v meste, ktoré žije fanúšikmi," vysvetlil Róbert Veselovský.

Keď prišiel Róbert do Universitatea pred rokom na jeseň, klub bol na dne tabuľky odsúdený na zostup s najvyššie súťaže. Napokon naštartoval spanilú jazdu za záchranou a sezónu ukončil na 11. priečke z 18-členného ligového pelotónu.

"Nikto nečakal, že to zachránime. Po zime sa trošku obmenil káder, prišiel nový tréner, začali sme vyhrávať zápasy. Stačil nám posledný krok v predposlednom kole, takže tie oslavy boli vynikajúce," opísal brankár FC Universitatea Kluž.

Čerešničkou na torte nielen pre Róberta, ale aj celý Universitatea Kluž bolo víťazstvo v derby nad CFR, dokonca na pôde mestského rivala. Študenti, ako znie prezývka Universitatea, v derby nezvíťazili 42 rokov, o to sladší to bol pocit pre fanúšikov, ktorí futbalom žijú a dýchajú.

"Tým zápasom sa hrozne veľa naklonilo na našu stranu. Získali sme dôležité tri body. Pre fanúšikov, ktorí stáli za klubom celú sezónu, to bolo niečo úžasné. Po derby nás čakalo asi päťsto až šesto fanúšikov, oba štadióny sú od seba vzdialené asi kilometer. Videl som po tom zápase dospelých ľudí plakať. Dospelí chlapi po zápase plakali od šťastia, že sme vyhrali," doteraz živo opisuje zážitky Veselovský.

Záujem o futbal je v Rumunsku veľký. Universitatea hrá svoje zápasy na vyše 30-tisícovom štadióne Kluž Aréna, ktorý otvorili pred tromi rokmi. Fanúšikovia na tribúnach nikdy nechýbali.

"Hrozne tam záležalo na tom, s kým sme hrali. Mali sme zápasy, keď prišlo 20-tisíc ľudí, ale aj zápasy, na ktoré prišlo 4-tisíc ľudí. Nezáležalo tak na tom, kde sme boli v tabuľke, ale skôr na tom, s kým sme hrali," upozornil slovenský gólman FC Universitatea Kluž.

Svojimi výbornými výkonmi v drese Universitatea si slovenský legionár vyslúžil pozornosť rumunského giganta. Do svojich radov ho chcel zlákať veľkoklub – Steaua Bukurešť, ktorý prišiel aj s konkrétnou ponukou.

"Samozrejme, že som rozmýšľal. Vedel som o ich záujme. Sledovali ma už od zimy. Nakoniec to bolo, tak že ma chceli na pozíciu dvojky a ja som zvolil chytanie v Universitatea Kluž." povedal Veselovský.

Vo štvrtok privíta Karol Jakubovič v Mixzóne Mariána Galbavého, predsedu fanklubu Bílí Andeli a Petra Dvorana, člena fanklubu Ultras Spartak. Reč bude o spolupráci fanklubov s futbalovými klubmi i nezištnej pomoci pre povodňami sužované Srbsko. Sledujte TV DIGI Sport o 18:00 a dozviete sa viac.

Viac o téme: Futbal Robert Rumunsko Bukurešť Steaua Veselovský
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Digi Sport
  • Zdroj: Športky; zdroj Digi Sport

Súvisiace články