Slováci v Svetovej lige po víťazstve nad Španielskom: Prehrali s domácim Portorikom

Slovenskí volejbalisti pred duelom s GréckomSlovenskí volejbalisti pred duelom s Gréckom Zdroj: SITA

CAROLINA - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali vo svojom druhom vystúpení v prestížnej Svetovej lige s domácim Portorikom za 130 minút 2:3. Zverenci trénera Flavia Gulinelliho sú v tabuľke stále na druhom mieste so štyrmi bodmi za vedúcou Čínou, ktorá má po víťazstve 3:0 nad Španielskom plný počet 6 bodov. Práve s Čínou uzatvoria Slováci turnaj v Caroline, zápas sa začína v nedeľu o 23:00 SELČ.

Až na Zaťka a Patáka nastúpila iná základná šestka, ako v prvom zápase proti Španielsku, ale na hre to nebolo poznať. Veľmi rýchlo sa Slováci dostali do niekoľkobodovej výhody, úspešný bol Vlk na bloku, nasledoval Patákov útok z doskoku, či Kostáloniho eso. Domáci kazili servis, pri prvom technickom timeoute hostia viedli 8:3. Po ňom sa Portoričania dostali z najhoršieho, pomohla im aj chyba v slovenskom postavení a pri servise Muňiza dokázali vyrovnať na 9:9. Hostia ostávali o krôčik pred súperom, ale viacbodové vedenie si nevybudovali. V koncovke setu mohli Slováci viesť o tri body. Kostoláni šancu vyhodil do autu a následne Portoričania otočili 21:20, peknou akciu Paták vyrovnal a ťahanice o body ukončil Ľuboš Kostoláni, najskôr esom získal setbal a vzápätí zachytil v poli útok a sám zakončil na 25:22.

Vyrovnnaný druhý set, Portoričania spresnili servis a ťažili z každej šance, ktorú im slovenskí reprezentanti dovolili. Najviac o 2 body však viedli iba na úplnom začiatku setu a potom po najdlhšej výmene celého zápasu 10:8. Potom prišli chvíle Patáka a keď z núdze z poľa prehodil na druhú stranu viedli sme 14:12. Následná rozohra bola možno rozhodujúca pre Portoričanov, ktorí zachránili loptu na druhej strane siete a zásluhou "prasiatka" bodovali na 14:13. Od tohto momentu boli lepší v poli a na blokoch, keď nimi zastavili Patáka, otočili na 17:16. Náskok domácich narastal. Patákove eso na 20:22, vykresalo nádej, no víťazstvo v druhom sete si portorickí volejbalisti nenechali vziať. Vyhrali ho 25:21.

V útoku agresívnejší domáci pokračovali aj v treťom sete v jednoduchšom získavaní bodov. Vyrovnaný priebeh setu bol len do prvého technického timeoutu. Potom prišli chyby Kostolániho a Hrušku, ktorí smečovali mimo a Portoričania viedli 13:9. Naši blokári ťažko čítali hru domáceho nahrávača a domáci útočníci mali proti sebe často len jednoblok. Nepomohlo ani dvojstriedanie, keď prišli Kriško s Repákom. Podobne ako v druhom sete sme sa ešte dokázali priblížiť na 2 body, keď konečne zastavil smeč dvojblok Patáka s Hruškom, no nasledovali ďalšie chyby, ktoré nedovolili Slovákom set otočiť. Prehrali ho 19:25.

Slováci zostali v základnej šestke, ktorá sa znova dokázala naštartovať. Iba nachvíľu sa zdalo, že súper prevezme iniciatívu, keď dvakrát po sebe neprešiel cez blok Paták a prehrávali sme 8:10, no práve pri podaní slovenského smečiara sa hostia dostali znova do vedenia. V útoku bodoval Kostoláni, pridal sa Zaťko, ktorý zabojoval nad sieťou. Slováci viedli 15:12. Excelentne zakončený doskok Patáka bez bloku znamenal vedenie o 4 body a zápas smeroval do tajbrejku, pretože štvrtý set vyhrali 25:19.

Rozhodujúci piaty set začali Slováci s chybami. Dva nepresné útoky, zablokovaný Vlk a Portoriko viedlo 4:0. Gulinelliho zverenci sa napriek obetavosti domácich volejbalistov dostali do blízkosti. Dokázali blokovať a dokonca mohli vyrovnať, ale Kriško vyhodil smeč za čiaru. Na servis prišiel Rivera, ktorý je z miestneho klubu a fanúšikov potešil výborným servisom. Slovensko prehralo piaty set 10:15 a celý zápas 2:3.

Španielsko - Čína 0:3 (-29, -18, -23)
Zápas trval: 89 minút.