VIDEO Fantastický duel Nemecka s Ghanou nemal víťaza: Vyrovnanie zariadil rekordný Klose

Andre Ayew, Mesut Ozil a Sami KhediraAndre Ayew, Mesut Ozil a Sami Khedira Zdroj: SITA

FORTALEZA - V jubilejnom 800. zápase v histórii svetových šampionátov vo futbale sa takmer zrodilo veľké prekvapenie. V sobotňajšom stretnutí G-skupiny na XX. majstrovstvách sveta v Brazílii sa oň skoro postarali hráči Ghany, ktorí vo Fortaleze priebežne otočili vývoj proti favorizovaným Nemcom, ale napokon sa tímy rozišli zmierlivo 2:2 (0:0).

Nemecké mužstvo poslal do vedenia v úvode druhé polčasu Mario Götze. Ghančania onedlho odpovedali, keď André Ayew s Asamoahom Gyanom skórovali v rozpätí necelých 10 minút. Remízovú podobu konečného výsledku zariadil Miroslav Klose, ktorý v 71. min strelil nielen svoj celkovo 70. gól v drese "Nationalelf", ale aj 15. na MS, čím sa vyrovnal Brazílčanovi Ronaldovi na čele historického poradia kanonierov svetových šampionátov. Zásluhou Kloseho Nemci predĺžili sériu bez prehry v medzištátnych dueloch na trinásť súbojov.

Prvý strelecký pokus v zápase prišiel v 7. min, jeho autorom bol ghanský útočník Asamoah Gyan, ale netrafil bránku. Na druhej strane Müller zadovkou priťukol Kroosovi, ktorého pokus zblokoval Jonathan Mensah. O dve minúty neskôr Atsu preveril Neuera, ktorý loptu vyrazil. Po dvadsiatich minútach hry sa po Özilovej prihrávke natlačil medzi dvoch brániacich hráčov Müller, no nepodarilo sa mu úspešne zakončiť. Ani Götzeho prienik po necelej polhodine nepriniesol v koncovke vážnejšie ohrozenie Daudu. V úvode 33. min musel nemecký brankár vytiahnuť ďalší dobrý zákrok pri delovke Muntariho z diaľky. Potom sa v závere I. polčasu Müller snažil nájsť pred bránkou tiesneného Götzeho, ale jeho prihrávka nenašla adresáta. Tesne pred prestávkou sa nepresadil ani Jonathan Mensah.

Nemci udreli v 51. min, keď si na Müllerov center medzi dvoch stopérov nabehol Götze, ktorý pri hlavičke trafil vlastné koleno a lopta skončila v sieti - 1:0. Ghančania predviedli expresnú odpoveď, už o tri minúty neskôr z podobnej akcie vyrovnal hlavičkou A. Ayew, ktorého neustrážil striedajúci Mustafi. To nebolo zo strany afrického zástupcu všetko. Nepresnú rozohrávku Nemcov využili bleskovou akciou a po kolmici do rozhodenej obrany nedal Asamoah Gyan šancu Neuerovi. Ghanskí hráči ožili, ale tiež sa dlho z vedenia netešili. Trénerovi Löwovi vyšlo striedanie. Kanonier M. Klose dostal premiérovo príležitosť na MS 2014, po minúte pobytu na trávniku dorazil po rohu a hlavičkovom priťuknutí Höwedesa loptu do siete - 2:2 v 71. min. V 84. min mal Müller šancu na štvrtý gól na turnaji, ale nestal sa hrdinom. O chvíľu neskôr odvrátil nebezpečnú prihrávku Özila v pokutovom území pred číhajúcimi nemeckými ofenzívnymi hráčmi Jonathan Mensah. V 89. min Asamoah Gyan tesne minul, rovnako pochodil na druhej strane Klose.

Nemecko - Ghana 2:2 (0:0)
Góly: 51. M. Götze, 71. M. Klose - 54. A. Ayew, 63. Asamoah Gyan, ŽK: 90.+ Muntari (Ghana), rozhodovali: Ricci - De Carvalho, Van Gasse (všetci Braz.), 60 000 divákov

Nemecko: Neuer - J. Boateng (46. Mustafi), Mertesacker, Hummels, Höwedes - Lahm - S. Khedira (70. Schweinsteiger), T. Kroos - Özil, M. Götze (69. M. Klose) - Th. Müller

Ghana: Dauda - Afful, Boye, Jonathan Mensah, Kwadwo Asamoah - Muntari, Rabiu (78. Badu) - Atsu (72. Wakaso Mubarak), K.-P. Boateng (53. J. Ayew), A. Ayew - Asamoah Gyan

Joachim Löw, tréner Nemecka: "Bol to otvorený zápas, ktorý mal neskutočné tempo. Hráči do toho dali všetko a sú vyčerpaní. Mužstvo ukázalo dobrú morálku, keď dokázalo vyrovnať. Naša pozícia sa nezmenila, najbližší zápas chceme vyhrať a chceme zostať na čele tabuľky."

Philipp Lahm, kapitán Nemecka: "Bolo to vysiľujúcich 90 minút. Od začiatku sme neboli takí agresívni, ako by sme mali byť a proti takýmto súperom potom máte problémy. Nemôžeme byť spokojní."

Miroslav Klose, útočník a strelec vyrovnávajúceho gólu: "20 zápasov a 15 gólov, to nie je zlé. Ale dôležité je, aby sme hrali dobre proti USA."

Sami Khedira, stredopoliar Nemecka: "Z taktického hľadiska sme nesplnili to, čo sme chceli hrať. Celkovo to nebolo dobré, spravili sme málo, ale stále máme všetko vo vlastných rukách a na to sa musíme koncentrovať."

• Zdroj: TASR, SITA