Gáborík ukončil éru Hossu s Chárom: Hokejista roka si v drese Slovenska želá medailu!

Slovenský hokejový reprezentant Marián GáboríkSlovenský hokejový reprezentant Marián Gáborík Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Hokejistom roka 2014 sa stal Marián Gáborík. Útočník Los Angeles Kings triumfoval v tradičnej výročnej ankete Slovenského zväzu ľadového hokeja a stal sa jej jedenástym víťazom v ére samostatnosti. Na tróne nahradil prvého v posledných troch ročníkov a celkovo štvornásobného najlepšieho hokejistu SR Zdena Cháru.

V hlasovaní hokejových novinárov, zástupcov extraligových klubov, členov exekutívy zväzu a reprezentačných trénerov dostal Gáborík 145 bodov, o pätnásť viac ako druhý Marián Hossa. Na ďalších priečkach skončili v hlavnej ankete Zdeno Chára, Andrej Sekera a Ján Laco. 

Gáborík sa stal aj najlepším útočníkom a získal Cenu Jozefa Golonku. Túto trofej dostal už v roku 2012. Za triumfy v oboch tohtoročných hlasovaniach vďačí najmä vydarenému play-off v zámorskej NHL, v ktorom sa na zisku Stanleyho pohára podieľal v 26 zápasoch štrnástimi gólmi a ôsmimi asistenciami. Pre Gáboríka to bola prvá veľká tímová trofej. Do Los Angeles sa dostal v rámci sezónnej výmeny z Columbusu, predtým hral v NHL aj v New York Rangers a Minnesote Wild. Slovensku tento rok pre zdravotné problémy nepomohol na olympijskom turnaji v Soči. Tridsaťdvaročný Trenčan úspechom v ankete SZĽH napodobnil kamarátov Cháru a Hossu, ktorí si trofej "rozdelili" v posledných ôsmich rokoch zhodne štyrikrát. V historickej tabuľke víťazov ankety o najlepšieho hokejistu SR obaja kraľujú, po tri triumfy zaznamenali Miroslav Šatan (2000, 2001, 2004) a Peter Bondra (1998, 2002, 2003). Raz trofej získali aj Oto Haščák (1994), Peter Šťastný (1995), Jaromír Dragan (1996), Zdeno Cíger (1997) a Pavol Demitra (1999). 

"Táto sezóna nezačala dobre, v Columbuse to nebolo úplne ideálne. Mal som opakované zranenia. Keď ma vymenili do Los Angeles, videl som svetlo na konci tunela a dostal som opäť chuť do hokeja. Získal som Stanleyho pohár, čo asi rozhodlo, že som získal tieto ceny,“ povedal počas galavečera na pódiu Marián Gáborík. 

Zdenovi Chárovi sa podarilo obhájiť triumf v kategórii Najlepší obranca a získal Cenu Róberta Švehlu. Vyše dvojmetrový Trenčan je najlepším zadákom na Slovensku už ôsmykrát, predtým anketu ovládol v rokoch 2004, 2006, 2009, 2010, 2011, 2012 a 2013. História ankety pozná len troch víťazov v kategórii defenzívnych korčuliarov, okrem Cháru vyhral osemkrát Ľubomír Višňovský a raz Róbert Pukalovič. V tohtoročnom hlasovaní odsunul Chára na ďalšie priečky Andreja Sekeru a Martina Marinčina. "Oceňujem aj sezóny Andreja a Martina, aj oni by si zaslúžili túto cenu. Znamená pre mňa veľa, vážim si ju. Musím sa poďakovať spoluhráčom a trénerom i rodine, bez ktorých by som tu dnes nestál,“ uviedol Zdeno Chára. 

Najlepším brankárom SR za rok 2014 sa stal Ján Laco, ktorý počas leta prestúpil z Donbasu Doneck do Barysu Astana. Reprezentačný gólman nadviazal na úspech z roku 2012 a na tróne nahradil Rastislava Staňu. V minulosti anketu vyhrali aj Miroslav Šimonovič (1998), Pavol Rybár (1999, 2000, 2001), Ján Lašák (2002, 2003, 2004, 2005), Karol Križan (2006), Peter Budaj (2007, 2008) a Jaroslav Halák (2009, 2010, 2011). Laco tento rok výrazne zdolal Jaroslava Haláka a vlaňajšieho víťaza Rastislava Staňu. "Pred dvoma rokmi to bolo veselšie, táto sezóna nie všetkým vyšla podľa predstáv. Aj taký je hokej. Na druhej strane nás tento rok môže posunúť niekam ďalej,“ odkázal zo Švajčiarska, kde je na sústredení s Barysom, Ján Laco. 

Cenu Ladislava Horského pre najlepšieho trénera roka získal kouč majstrovských Košíc Anton Tomko. "Na Slovensku je vraj 5 miliónov trénerov, preto si veľmi cením, že môžem stáť na tomto pódiu," pobavil Anton Tomko. Cenu Pavla Demitru pre najlepšieho hokejistu do 20 rokov si už pred galavečerom prevzal Martin Réway, ktorý má momentálne povinnosti v juniorskej reprezentácii na turnaji vo Švajčiarsku. „Chcel by som sa poďakovať za nomináciu. Paľo Demitra znamená veľa pre slovenský hokej. Rád by som sa mu raz vyrovnal,“ uviedol v televíznej dokrútke Martin Réway. Najlepším rozhodcom SR 2014 sa stal Vladimír Baluška. Už pred sobotňajším vyhlásením ankiet SZĽH bolo známe zloženie All-Star tímu Tipsport extraligy 2013/2014. Najlepším brankárom v najvyššej slovenskej súťaži sa stal Rastislav Staňa, najlepšími obrancami sú Peter König a Martin Štrbák, najlepšími útočníkmi Roman Tománek, Jozef Stümpel a Richard Jenčík. 

Online:

20:15 - Slávnostný galavečer moderuje Marcel Merčiak. Medzi účinkujúcimi nechýba skupina Gladiátor, Kristina, či Zdenka Predná.

20:20 - Marián Gáborík prišiel neskoro. Vyhovoril sa na problémy s kajšmentke. Medzi hokejistami nechýbajú Zdeno Chára a Martin Marinčin.

20:30 - Po vystúpení Kristíny privítal Merčiak bývalého prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča. Potleskom si hľadisko pripomenulo 85.výročie organizovania ľadového hokeja na Slovensku.

20:35 - Ako reakciu na vystúpenie Slovenska na MS 2014 v Bielorusku zaspievala Zdenka Predná skladbu "Kým to nejde," žial pre drobné technické problémy to moc nešlo ani účastníčke prvého ročníka speváckej súťaže Slovensko hľadá SuperStar.

20:40 - Cenu pre najlepšieho brankára udelí Zlatica Dzurillová a komentátor Ivan Niňaj. Merčiak si spomenul na hlášku Niňaja z olympiády vo Vancouveri - "Halák má na prilbe Vlada Dzurillu a Jánošíka, dve postavy z našej mytológie."

20:45 - Víťazom kategórie sa stáva Ján Laco. Pre tréningové povinnosti s klubom Barys Astana si nemohol cenu prevziať osobne, v telefonickom rozhovore však odkázal: "Ďakujem za ocenenie, pred dvoma rokmi to bolo veselšie, bohužial tento rok nám sezóna nevyšla tak ako sme si predstavovali. Ale taký je hokej."

20:50 - Cenu pre najlepšieho obrancu získal päťkrát v rade Zdeno Chára. Konkurentmi v roku 2014 sú pre obra z Bostonu Bruins - Martin Marinčin a Andrej Sekera.

20:55 - Chára uspel aj po šiesty krát: "Chcel by som pogratulovať Mariánovi Gáboríkovi k zisku pohára. Cenu by si určite zaslúžili aj Martin Marinčin a Andrej Sekera. Ďakujem za podporu mojej rodine, všetkým ktorí mi dali hlas a fanušíkom hokeja."

Na otázku o cieľoch do budúcnosti Chára povedal: "Zostať skromným a stále sa zlepšovať."

Slovenský hokejový reprezentant Zdeno Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA

21:00 - Cenu pre najlepšieho útočníka odovzá Jozef Golonka.

21:05 - Cenu získava odchovanec trenčianskeho hokeja - Marián Gáborík. "Keď ma vymenili do Los Angeles dostal som chuť do hokeja. Vyhral som pohár a teraz cenu pre najlepšieho útočníka, veľmi si to vážim. Ďakujem veľmi pekne."

Slovenský hokejový reprezentant Marián Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA

Na pódium prichádza skupina Gladiátor so skladbou "Hlavu maj hore"

21:20 - Cenu pre najlepšieho trénera odovzdá reprezentačný kouč Vladimír Vujtek v spoločnosti moderátorky Jarmily Hargašovej Lajčákovej. Víťazom sa stáva Anton Tomko z majstrovských Košíc.

Tréner HC Košice Anton Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA

21:25 - Cenu Pavla Demitru pre najlepšieho hráča do dvadsať rokov odovzdala osobne Majka Demitrová priamo počas tréningu slovenskej dvadsiatky Martinovi Réwayovi. "Chcel by som sa raz Palovi vyrovnať, ale je to ešte veľmi ďaleko," uviedol dojatý útočník Sparty Praha.

21:30 - Po vystúpeni speváčky Kristíny pokračuje galavečer udelením ceny pre najlepšieho rozhodcu. Cenu z rúk dcéry Juraja Okoličányho preberá Vladimír Baluška. Pre arbitra je to štvrté ocenenie v kariére.

Slovenský hokejový rozhodca Vladimír Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA

21:40 - Pri ocenení All-Star extraligy na pódiu chýba Rastislav Staňa a Jozef Stümpel. Obrancov reprezentuje Peter König s Martinom Štrbákom, útočníkov Roman Tománek a Richard Jenčík. Po druhý krát v rámci večera zaspieva Zdenka Predná.

21:45 - Novým laureátom siene slávy slovenského hokeja sa stáva Zdeno Cíger. Publikum si predtým symbolickým potleskom uctilo pamiatku zosnulého Jaroslava Waltera.

21:55 - Cenu pre najlepšieho hokejistu roka odovzdá Ivan Gašparovič. "Hokej to je taký politický moderátor, ktorý robí aj mediátora."

22:00 - Anketa má nového víťaza. Po Petrovi Bondrovi, Pavlovi Demitrovi, Miroslavovi Šatanovi Ľubomírovi Višňovskom, Mariánovi Hossovi, Zdenovi Chárovi preberá cenu Marián Gáborík."Je to pre mňa obrovský úspech. Chcem pogratulovať Zdenovi Cígerovi, veľmi si to zaslúžiš. Som rád, že som proti tebe mohol hrávať. Verím, že slovenský hokej bude napredovať, hlavne čo sa týka mládeže," uviedol nadšený Gáborík, ktorý poďakoval spoluhráčom s Los Angeles, trénerom, rodine. Pri poďakovaní vyslovil želanie, získať úspech v podobe medaile aj so slovenskou reprezentáciou. 

 

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 9
Viac o téme: Hokejista roka hokej august 2014 Merčiak
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA, športky, RTVS

Súvisiace články