VIDEO Ukrajina v závere rozhodla o triumfe v Bielorusku, Macedónci otáčali s Luxemburskom

Timofei Kalačev a Edmar v súboji o loptuTimofei Kalačev a Edmar v súboji o loptu Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Futbalisti Ukrajiny zvíťazili vo štvrtkovom kvalifikačnom dueli o EURO 2016 v C-skupine na pôde Bieloruska 2:0. Rozhodujúci moment stretnutia prišiel v 82. minúte, keď si domáci obranca Aljaksander Martynovič zrazil loptu do vlastnej siete, v závere pridal gólovú poistku ešte Sergij Sydorčuk.

V súbežne hranom stretnutí zdolalo Macedónsko v Skopje Luxembursko 3:2 presným zásahom z 92. minúty, o ktorý sa postaral Besart Abdurahimi. Keďže slovenskí futbalisti triumfovali v Žiline nad Španielmi 2:1, so šiestimi bodmi sa prepracovali na čelo tabuľky a pred úradujúcimi majstrami Európy majú k dobru tri body. V nedeľu sa zverenci Jána Kozáka predstavia na pôde Bieloruska, Ukrajina hostí Macedónsko a Španieli sa budú snažiť o nápravu reputácie v Luxembursku.

V Borisove sa medzi Bieloruskom a Ukrajinou hral od úvodu opatrný zápas. Domáca obranná pätica úspešne eliminovala útočnú silu hosti, navyše natesno strážila dvojicu Konopľanka - Jarmolenko. Hráči Ukrajiny sa len ťažko dostávali do gólových šancí a keď sa v 45. minúte neujala hlavička Filipenka po rohovom kope, na prestávku odchádzali obe mužstvá za bezgólového stavu. Rozhodujúci moment duelu prišiel napokon osem minút pred koncom, keď si loptu po centri hostí z ľavej strany nešťastne zrazil do vlastnej bránky Martynovič. V závere pridal gólovú poistku Sydorčuk.

V ďalšom zápase C-skupiny sa Macedónci od úvodu "zahryzli" do Luxemburska. V 10. minúte sa ešte Trajkovského strela neujala, ale už o desať minút neskôr predviedol ten istý hráč rýchly individuálny prienik zo stredu poľa a tentoraz sa nepomýlil - 1:0. Hostia sa však postupom času viac osmeľovali a v závere polčasu prekvapili divákov v Skopje. Najskôr sa ujala technická strela Bensiho z priameho kopu a minútu pred koncom poslal do šance Turpela, ktorý prestrelil Pacovského - 1:2. Do druhého dejstva vstúpili Macedónci ofenzívne a zo svojej aktivity vyťažili vyrovnávajúci gól, v 66. minúte premenil pokutový kop strelou k pravej žrdi Jahovič. V dramatickom závere sa napokon tešili z troch bodov domáci futbalisti, tesný triumf v pomere 3:2 zariadil Abdurahimi.

C-skupina:

BORISOV
Bielorusko - Ukrajina 0:2 (0:0)
Góly: 82. Martynovič (vl.), 90.+ Sydorčuk, rozhodovali: Van Boekel - Goossens, Van Dongen (všetci Hol.)

Bielorusko: Ževnov - Poľakov, Verchovcov, Martynovič (87. Martynovič), Filipenko, Balanovič - Kalačev, Krivec, Dragun, Stasevič (46. Kisľak) - Gordejčuk (79. Kornilenko)

Ukrajina: Piatov - Fedeckij, Kučer, Chačeridi, Ševčuk - Stepanenko, Galovskij (79. Budkivskij), Rotaň (64. Sydorčuk) - Jarmolenko, Zozuľa (90.+ Timoščuk), Konopľanka

SKOPJE
Macedónsko - Luxembursko 3:2 (1:2)
Góly: 20. Trajkovski, 66. Jahovič (z pok. kopu), 90.+ Abdurahimi - 39. Bensi, 44. Turpel, rozhodovali: Mazzoleni - Costanzo, Passeri (všetci Tal.)

Macedónsko: Pačovski - Ristovski, Šikov, Mojsov, Cuculi (46. Alioski) - Demiri, Ademi - Muarem (60. Jahović), Ibraimi (46. Abdurahimi), Trajkovski - Kostovski

Luxembursko: Joubert - Jans, Philipps, Gerson, Jänisch - Chanot - Martins, Mutsch, Turpel (75. Deville), Da Mota (64. Holter) - Bensi (78. Laterza)