VIDEO Neapol s Hamšíkom v šlágri skupiny remizoval so Spartou, Duda a Kuciak s Legiou neuspeli

Gonzalo Higuaín a Mario Holek v súboji o loptuGonzalo Higuaín a Mario Holek v súboji o loptu Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Futbalisti talianskeho SSC Neapol remizovali vo štvrtkovom zápase 5. kola I-skupiny Európskej ligy UEFA 2014/2015 na Letnej s českým majstrom Spartou Praha 0:0. Neapol, v drese ktorého odohral celý zápas slovenský stredopoliar a kapitán Marek Hamšík, si tak zaistil postup do jarného šestnásťfinále kolo pred koncom skupinovej fázy.

Zverenci španielskeho kouča Rafaela Beníteza majú na konte 10 bodov rovnako ako "rudí". Švajčiarsky Young Boys Bern, ktorý vyhral na Pasienkoch nad slovenským majstrom Slovanom Bratislava 3:1 je tretí s 9 bodmi. V poslednom kole hostí SSC 11. decembra doma Slovan a v druhom súboji skupiny YB Bern privíta doma Spartu, pričom už len jeden z týchto súperov môže eventuálne preskočiť účastníka Serie A.

Český majster mal v prvom polčase o čosi viac z hry. V 18. minúte trafil brvno Hušbauer a Lafatovu dorážku hlavou skvele zlikvidoval brankár Kabral. V 40. minúte sa na zadnej tyči dostal do príležitosti Krejčí, ale situáciu neriešil ideálne a obrana hostí hroziaci požiar uhasila. Domáci mohli skórovať aj v druhom polčase, v 75. minúte ale strela Matějovského po teči obrancu Mestu skončila opäť len na brvne. Duel napokon skončil bez gólov a z postupu sa raduje SSC.

"Neapolu môžeme pogratulovať k postupu. Hráčom som po zápase v kabíne poďakoval za výkon a bojovnosť. Chýbal tomu iba gól. Hrali sme veľmi dobre, ale mrzia nás spálené šance. Ak by sa nám podarilo aspoň jednu premeniť, boli by sme veselší," citovala internetová stránka "rudých" trénera Vítězslava Lavičku.

Na Letnej, kde si atraktívny duel nenechalo ujsť vyše šestnásťtisíc divákov, odohral v drese hosťujúceho talianskeho mužstva celý duel s kapitánskou páskou na rukáve slovenský ofenzívny stredopoliar Marek Hamšík. "Vedeli sme, že proti Sparte nebudeme mať ľahkú úlohu. Sme radi, že sme uhrali výsledok, ktorý nám zabezpečil postup. Chceme vyhrať našu skupinu. Ak v poslednom stretnutí zdoláme bratislavský Slovan, tak sa nám to aj podarí," povedal pre svoju oficiálnu internetovú stránku 27-ročný ofenzívny stredopoliar, ktorý väčšinu zápasu absolvoval na kraji zálohy. "Samozrejme, lepšie sa cítim v strede. Ale tréner si želal, aby som hral na kraji. A pre mňa je na prvom mieste to, čo potrebuje mužstvo."

V prvom bloku štvrtkových zápasov si postup vybojoval aj Feyenoord Rotterdam, ktorý zdolal obhajcu titulu FC Sevilla doma 2:0 a už ho môže predstihnúť len jeden z dua Sevilla - Rijeka. Ďalej ide aj Dynamo Kyjev po domácej výhre 2:0 nad Rio Ave, FC Everton, ktorý vyhral vo Wolfsburgu 2:0 a Trabzonspor, ktorý si poradil doma s Charkovom 3:1.

Futbalisti Dinama Moskva zvíťazili na domácom štadióne nad Panathinaikosom Atény 2:1. V tabuľke E-skupiny sú stále stopercentní, keď vyhrali všetkých päť zápasov a zaistili si výhru v skupine.

Slovenský reprezentačný obranca Tomáš Hubočan sa do hry nedostal a bol na lavičke náhradníkov. Ruský zástupca výhrou len potvrdil postup do jarného šestnásťfinále, ktorý mal istý už po štyroch zápasoch. Hostia síce viedli po prvom polčase po góle Švéda Marcusa Berga, ale domáci v druhom polčase otočili. Najprv si dal nešťastný vlastný gól Kostas Triantafyllopoulos a potom hostia inkasovali z kopačky Alexeja Ionova, ktorý využil hrubú chybu v rozohrávke gréckeho tímu.

Z druhého štvrtkového bloku zápasov si postup vybojovali futbalisti Interu Miláno, Tottenhamu Hotspur, Celticu Glasgow či Besiktasu Istanbul. Súboj Estoril Praia - PSV Eindhoven rozhodca po prvom polčase, po ktorom domáci viedli 3:2, pre poveternostné podmienky ukončil.

A-skupina:

FC Villarreal (Šp.) - Borussia Mönchengladbach (Nem.) 2:2 (1:0)
Góly: 26. Vietto, 63. Čeryšev - 55. Raffael, 67. G. Xhaka, rozhodoval: Marciniak (Poľ.)

FC Zürich (Švaj.) - Apollon Limassol (Cyp.) 3:1 (2:1)
Góly: 39. a 59. Chikhaoui (oba z pok. kopu), 32. Djimsiti - 23. Farley, rozhodoval: Tohver (Est.)

Rozhodoval: Nijhuis (Hol.)

HJK Helsinki (Fín.) - FC Kodaň (Dán.) 2:1 (1:0)
Góly: 29. Baah, 90. Kandji - 90. Nilsson, rozhodoval: Chapron (Fr.)

C-skupina:

Tottenham Hotspur (Angl.) - Partizan Belehrad (Srb.) 1:0 (0:0)
Gól: 49. Stambouli, rozhodoval: Aranovskij (Ukr.)

Asteras Tripoli (Gréc.) - Besiktas Istanbul (Tur.) 2:2 (0:1)
Góly: 72. Barrales, 83. Parra - 15. Demba Ba, 61. G. Töre (z pok. kopu), ČK: 73. A. Hutchinson (Besiktas) po 2. ŽK, rozhodoval: De Sousa (Portug.)
Tomáš Košický (Asteras) odchytal celý duel.

Tabuľka C-skupiny:
1. Tottenham 5 3 2 0 9:3 11 - istý postup do šestnásťfinále
2. Besiktas Istanbul 5 2 3 0 10:5 9 - istý postup do šestnásťfinále
3. Asteras Tripoli 5 1 2 2 7:10 5
4. Partizan Belehrad 5 0 1 4 1:9 1

D-skupina:

Celtic Glasgow (Škót.) - Red Bull Salzburg (Rak.) 1:3 (1:2)
Góly: 30. S. Johansen - 8. a 13. Alan, 90. N. Keita, rozhodoval: Özkahya (Tur.)

Astra Giurgiu (Rum.) - Dinamo Záhreb (Chor.) 1:0 (0:0)
Gól: 50. Bukari, rozhodoval: Lapočkin (Rus.)

Tabuľka D-skupiny:
1. Salzburg 5 4 1 0 16:7 13 - istý postup do šesťnásťfinále
2. Celtic Glasgow 5 2 2 1 7:7 8 - istý postup do šestnásťfinále
-----------------------------------------------------------------------------------------
3. Giurgiu 5 1 1 3 5:10 4
4. Dinamo Záhreb 5 1 0 4 8:12 3

E-skupina:

Dinamo Moskva (Rus.) - Panathinaikos Atény (Gréc.) 2:1 (0:1)
Góly: 55. Triantafyllopulos (vlastný), 61. Ionov - 14. M. Berg, rozhodoval: Šmuelevitz (Izr.)
Tomáš Hubočan (Dinamo Moskva) sedel na lavičke náhradníkov

Duel Estoril Praia (Portug.) - PSV Eindhoven (Hol.) prerušil po I. polčase za stavu 3:2 rozhodca pre nevyhovujúci stav hracej plochy a dohrajú ho v náhradnom termíne.

Tabuľka E-skupiny:
1. Dinamo Moskva 5 5 0 0 8:3 15 - istý postup do šestnásťfinále
2. PSV Eindhoven 4 2 1 1 5:4 7
3. Estoril Praia 4 1 0 3 3:4 3
4. Panathinaikos Atény 5 0 1 4 5:10 1

F-skupina:

Inter Miláno (Tal.) - Dnipro Dnipropetrovsk (Ukr.) 2:1 (1:1)
Góly: 30. Kuzmanovič, 50. D. Osvaldo - 16. Rotaň, ČK: 47. Ranocchia (Inter) po 2. ŽK, rozhodoval: Madden (Škót.)

AS Saint-Étienne (Fr.) - FK Karabach (Azer.) 1:1 (1:1)
Góly: 21. Van Wolfswinkel - 15. Nadirov, rozhodoval: Jakobsson (Isl.)

G-skupina:

HNK Rijeka (Chor.) - Standard Liége (Belg.) 2:0 (2:0)
Góly: 26. Moisés, 34. Kramarič (z pok. kopu), ČK: 33. Arslanagič (Liége), rozhodoval: Studer (Švaj.)

Feyenoord Rotterdam (Hol.) - FC Sevilla (Šp.) 2:0 (0:0)
Góly: 56. Toornstra, 83. El Ahmadi, rozhodoval: Vinčič (Slovin.)

H-skupina:

FK Krasnodar (Rus.) - OSC Lille (Fr.) 1:1 (1:0)
Góly: 35. Ari - 79. Roux, rozhodoval: Kružliak (SR)

VfL Wolfsburg (Nem.) - FC Everton (Angl.) 0:2 (0:1)
Góly: 43. Lukaku, 75. Mirallas, rozhodoval: Fernando Teixeira (Šp.)

I-skupina:

ŠK Slovan Bratislava (SR) - Young Boys Bern (Švaj.) 1:3 (1:2)
Góly: 11. Soumah - 18. a 63. Kubo, 9. Hoarau (z pok. kopu), rozhodoval: Van Boekel (Hol.)

Sparta Praha (ČR) - SSC Neapol (Tal.) 0:0)
Rozhodoval: Marriner (Angl.)
Michal Breznaník (Sparta) nefiguruje v zápise o stretnutí, Marek Hamšík (Neapol) odohral celý duel.

J-skupina:

BK Aalborg (Dán.) - Steaua Bukurešť (Rum.) 1:0 (0:0)
Gól: 72. Enevoldsen, rozhodoval: Zwayer (Nem.)

Dynamo Kyjev (Ukr.) - Rio Ave (Portug.) 2:0 (0:0)
Góly: 53. Lens, 78. M. Veloso, rozhodoval: Hagen (Nór.)

Tabuľka J-skupiny:
1. Dynamo Kyjev 5 4 0 1 10:4 12 - istý postup do šestnásťfinále
2. Aalborg 5 3 0 2 5:8 9
3. Steaua Bukurešť 5 2 1 2 11:7 7
4. Rio Ave 5 0 1 4 3:10 1

K-skupina:

Dinamo Minsk (Biel.) - PAOK Solún (Gréc.) 0:2 (0:0)
Góly: 82. a 88. Athanasiadis, rozhodoval: Schörgenhofer (Rak.)
Róbert Mak (PAOK) nefiguruje v zápise o stretnutí

EA Guingamp (Fr.) - AFC Fiorentina (Tal.) 1:2 (1:2)
Góly: 45. Beauvue (z pok. kopu) - 6. Marin, 13. Babacar, ČK: 44. Basanta (Fiorentina), rozhodoval: Jeskov (Rus.)

Tabuľka K-skupiny:
1. Fiorentina 5 4 1 0 10:2 13 - istý postup do šestnásťfinále
2. PAOK Solún 5 2 1 2 9:5 7
3. Guingamp 5 2 1 2 5:5 7
4. Dinamo Minsk 5 0 1 4 1:13 1

L-skupina:

Trabzonspor (Tur.) - Metalist Charkov (Ukr.) 3:1 (1:0)
Góly: 36. Belkalem, 87. Mehmet Ekici, 90. S. Yilmaz - 68. Homeňuk, ČK: 77. Medjani (Trabzonspor) po 2. ŽK, rozhodoval: Gestranius (Fín.)

KSC Lokeren Oost-Vlaanderen (Belg.) - Legia Varšava (Poľ.) 1:0 (1:0)
Gól: 7. Vanaken, rozhodoval: Kukulakis (Gréc.)
Dušan Kuciak odchytal celý duel, Ondrej Duda (obaja Legia) hral celý zápas.