VIDEO Košice deklasovali Nitru: Spilar so štyrmi gólmi, Martin si poradil so Skalicou

Autor gólu Gabriel Spilar z KošícAutor gólu Gabriel Spilar z Košíc Zdroj: SITA

Hokejisti HC Košice v piatok v 49. kole Tipsport extraligy naplno využili výhodu domáceho prostredia a v repríze ostatného finále súťaže prekonali v Steel aréne hráčov HK Nitra vysoko 7:0. Štyrmi gólmi sa blysol Gabriel Spilar. "Železiari" v spomenutom súboji o titul triumfovali 4:3, teraz zdolali rivala len druhý raz zo šiestich konfrontácií v základnej časti. Pod vedením nového kouča Petra Oremusa neprehrali východniari už v siedmom zápase za sebou a suverénne figurujú na čele tabuľky, Nitra je tretia.

Košice deklasovali Nitru, Spilar so štyrmi gólmi

Šláger kola odštartovali lepšie domáci hráči, ktorí sa v 4. minúte po peknej kombinácii Bartoša so Spilarom ujali vedenia 1:0. Bartoš prenechal puk na modrej čiare rozbehnutému Spilarovi a ten strelou spoza obrancu prekvapil nitrianskeho brankára. Druhý gól "oceliarov" mal o dve minúty neskôr na hokejke Černák, ale početnú výhodu o jedného hráča nezužitkoval. Obidve družstvá pozorne bránili a hrozili po rýchlych protiútokoch. Hostia boli v zakončení jaloví a v 15. minúte sa iba prizerali peknej kombinačnej akcii Košičanov, ktorú zakončil Spilar po ideálnej prihrávke Rachůnka - 2:0. Nitra si vypracovala dobré príležitosti dve minúty pred koncom prvej tretiny, keď nebezpečne pálil Mráz a po ňom aj Školiak, košický brankár však podržal svoj tím.

Druhé dejstvo otvoril svojím tretím gólom v stretnutí Spilar, ktorý čistým hetrikom po 35 sekundách druhej dvadsaťminútovky upravil na 3:0. Už v 23. minúte vyhnal Lakosila z nitrianskej bránky Sojčík, ktorý šikovne tečoval strelu Štrbáka - 4:0. Striedajúci Valent si udržal čisté konto do polovice stretnutia, keď ho prekonal Bondra a zvýšil už na 5:0. Pri najväčšej šanci hostí sa v 33. minúte predviedol efektným a efektívnym zákrokom Hylák, za čo si vyslúžil potlesk košických divákov.

Už po pár sekundách hry Stümpel vysunul do úniku Tománka, ale ten v oslabení zoči-voči Hylákovi neuspel. Na opačnej strane v 42. minúte Bicek opečiatkoval vrchnú žŕdku Valentovej bránky. O dve minúty neskôr namieril presne štvrtýkrát v zápase Spilar a Košičania vyhrávali nedostihnuteľným poltuctovým náskokom. V 48. minúte mohol zaznamenať čestný úspech hostí Henrich Ručkay, ale košický brankár opäť včas zasiahol. V 50. minúte sa z protiútoku natlačil do zakončenia Bondra, Valent sa nenechal zaskočiť. Bodku za stretnutím dal v presiovej hre po peknom prieniku obranca Pavúk - 7:0.

HC Košice - HK Nitra 7:0 (2:0, 3:0, 2:0)
Góly: 4. Spilar (P. Bartoš, Jenčík), 15. Spilar (I. Rachůnek, Macejko), 21. Spilar (P. Bartoš, Jenčík), 23. Sojčík (Štrbák, R. Bondra), 30. R. Bondra (B. Pavúk), 44. Spilar (E. Černák, P. Bartoš), 58. B. Pavúk
Vylúčení: 6:8 na 2 min, navyše: Lukáš Novák (Nitra) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík, Müllner - Gajan, Smrek, 3068 divákov

Košice: Hylák - Štrbák, E. Černák, Philipp, A. Jánošík, Macejko, Šeda, Michalčin - Jenčík, Bartoš, Spilar - Lapšanský, I. Rachůnek, Bicek - Hrnka, Matúš Chovan, Markuš - Sojčík, Češík, R. Bondra - B. Pavúk

Nitra: Lakosil (23. Valent) - P. König, Ordzovenský, Mezei, Milo, F. Kuzma, Michal Novák, Bačik, E. Bednár - H. Ručkay, Stümpel, Tománek - Pupák, J. Štefanka, Lelkeš - Lukáš Novák, R. Školiak, R. Mráz - J. Ručkay, Bajtek, Klenko

Roman Šimíček, asistent trénera Košíc: "Vedeli sme, že k nám prišiel silný súper, na ktorého sme sa zodpovedne pripravili. Sme radi, že to pre nás dopadlo veľmi dobre, ale z čoho máme najväčšiu radosť je to, že chlapci plnili na ľade všetko, čo mali. Preto sa im chcem poďakovať za famózny výkon, pre nás bol tento piatok 13-teho na rozdiel od Nitry šťastný."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Pre nás to bol jednoznačne zlý zápas. Na to, aby sme uspeli v Košiciach, to som už chlapcom v šatni povedal, na ľade musí byť dvadsaťdva bojovníkov. Nezachytili sme úvod duelu, domáci sa naďalej strelecky presadzovali a nám sa nepodarilo zaznamenať ani čestný úspech."

Martin si poradil so Skalicou

Súboj siedmeho s deviatym priniesol v úvode zaujímavý hokej. Útok striedal útok na oboch stranách, nebezpečnejší boli hostia. Už v desiatej sekunde preveril Čecha Chylo. Domáci sa až v 3. minúte dostali do útočnej tretiny, Dírer vyskúšal pozorného Romančíka. Aj v ďalších minútach brankári viackrát podržali svoje mužstvá. Od 15. minúty Mountfield trestuhodne premrhal 120-sekundovú výhodu o dvoch hráčov a až na pokus Vargu vôbec neohrozil bránku hostí.

Na začiatku druhej tretiny domáci zatlačili hostí do obrany, Varga a Markovič však neprekonali Romančíka. Ani hostia sa nevyznamenali pri troch presilovkách. Naopak, Kolba v oslabení v polovici stretnutia prestrelil brankára hostí a Martin išiel do vedenia. V 32. minúte domáci využili presilovku, druhý gól pridal ďalší obranca Dlouhý strelou od modrej. Martin potom výrazne pridal a Záhoráci mohli ďakovať len Romančíkovi, že neinkasovali ďalšie góly. Na opačnej strane v 38. minúte Jurík po sóle neprekonal pozorného Čecha.

V 41. minúte nepremenil tutovku Galamboš. Nedáš - dostaneš sa preto potvrdilo aj teraz. Brendl o tri minúty neskôr využil chybu martinských hokejistov pri rozohrávke a vrátil hostí do stretnutia. Tí akoby pokropení živou vodou mohli vzápätí aj vyrovnať. V 46. minúte si však nedali pozor na Fujeríka a ten na dvakrát vrátil Martinu dvojgólové vedenie. Bol to zároveň 250. gól Martina vo vzájomných zápasoch týchto súperov. Zaslúžene víťazstvo následne korunoval v 56. minúte štvrtým úspechom Važan. Hokejisti z Turca si ním definitívne zabezpečili účasť v play off.

MHC Mountfield Martin - HK 36 Hant Skalica 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Góly: 30. Kolba (Galamboš), 32. Dlouhý (Zucker, T. Varga), 46. Fujerík (T. Török, Kolba), 56. Važan (Smrek, J. Markovič) - 44. Brendl (Gründling)
Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Baluška, D. Konc - Stanzel, Výleta, 2193 divákov

Martin: J. Čech - Matejka, Smrek, Dlouhý, I. Ďatelinka, Brcko, Lojek, Kolba - Važan, Galamboš, J. Markovič - T. Varga, Macho, Zucker - Podzinš, Fujerík, T. Török - Pokrivčák, Dírer, O. Jokeľ - Jurášek

Skalica: Romančík - Barák, Gründling, Drtina, P. Horváth, Zukal, Dresler, Nechala, Všetečka - Vaškovič, Chylo, Bezúch - J. Jurík, M. Zálešák, Štumpf - Bene, Brendl, B. Mráz - Šimíček, Lantoš, Komínek

Jaroslav Török, tréner Martina: "Prvú tretinu sme prespali a nevyužili dvojminútovú presilovku o dvoch hráčov. V druhej tretine sme sa zlepšili a som rád, že sme sa presadili pri hre v oslabení aj početnej prevahe. V úvode tretej tretiny hoci síce znížili, ale rozhodujúcim momentom zápasu bol náš tretí gól, po ktorom sme súperovi odskočili a potvrdili účasť v play off."

Štefan Mega, tréner Skalice: "Po dvoch víťazstvách sme chceli aj dnes bodovať. Bohužiaľ, nepodarilo sa nám to, lebo po vyrovnanej prvej tretine sme v druhej časti dvakrát inkasovali. Mrzí nás najmä prvý gól, ktorý sme dostali v presilovke. V tretej tretine sme sa kontaktným gólom vrátili do zápasu, ale vzápätí sme znova inkasovali. Škoda nevyužitej šance Chyla za stavu 1:2. Teraz nás čakajú Piešťany, musíme s nimi vyhrať a verím, že sa vyhneme baráži."

Trenčín doma stačil na Poprad

Úvod zápasu sa pod hradom Matúša Čáka niesol v znamení rozháranej hry na oboch stranách. V 4. min zaujal aktivitou Melichárek, jeho pokus s prehľadom zneškodnil Kostúr. Podtatranci sa osmelili o minútu. Paločkovi zakončenie nesadlo podľa predstáv. Úvodný gól mohol padnúť v 8. min, Hochelova tvrdá strela vypadla brankárovi z lapačky a dorážka Petrovického letela tesne vedľa. Hokejový kumšt chceli ukázať aj medailisti z nedávneho šampionátu do 20 rokov. Holendova prihrávka na voľného Koyša, ktorý stál pred odkrytou časťou bránky, však neprešla. Trenčín bol aktívnejší, ku gólu to však neviedlo ani pri úniku Razingara s Mikulom.

Úvod druhej časti hry patril domácemu celku. Do vedenia sa ale dostali hostia. V 22. min vybojoval puk Kroták pre Paločka, ktorý sám pred gólmanom nezaváhal. Následné vylúčenia na oboch stranách veľa vzruchu pred oboma gólmanmi neznamenali. Druhý gól "kamzíci" pridali v 32. min, keď sa im núkala presilová hra o dvoch hráčov. Tú aj využili, "vykombinovali" brániacu sa trojicu a Fabian prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. O dve minúty sa Dukla dostala do zápasu. Do úniku sa dostal Melichárek a pomedzi nohy Kostúra znížil. V 36. min sa Dukle podarilo vyrovnať. Dobrú prácu odviedol Razingar a traja "žltočervení" šli na jediného Popradčana. Zakončujúci Stantien si vychutnal gólmana súpera – 2:2. To ešte nebolo všetko. Dve minúty pred sirénou využil chybu obrany "kamzíkov" Šišovský a z ťažkého uhla prekonal Kostúra po tretí raz v stretnutí.

Dukla sa v záverečnej tretine zamerala na pozornú obranu s dôrazom na nebezpečné kontry. Popradčania sa dlhé minúty nedokázali poriadne presadiť pred Konrádom. Až v 57. min Suchého nahodený puk poskakoval pred bránkou, ale hostia ho nedokázali usmerniť do siete. V 59. min pridal gólovú bodku za zápasom Melichárek, keď dorazil do siete strelu Nemca od modrej čiary.

Dukla Trenčín - HK Poprad 4:2 (0:0, 3:2, 1:0)
Góly: 34. Melichárek (Róbert Petrovický), 36. P. Stantien (Razingar, Holenda), 39. Šišovský (Melichárek, V. Nemec), 59. Melichárek (V. Nemec) - 22. Paločko (Kroták, S. Takáč), 32. Bartečko (Fabian, R. Suchý)
Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano - M. Orolin, Tvrdoň, 1010 divákov

Trenčín: Konrád - Andersons, T. Bokroš, Dudáš, Hochel, Holenda, Habšuda, Novajovský, Hatala - Šišovský, V. Nemec, Melichárek - O. Mikula, Róbert Petrovický, Razingar - Koyš, P. Stantien, Michal Hlinka - D. Hudec, Daniška, Filo

Poprad: Kostúr - Kurali, R. Suchý, Dinda, Fabian, Malina, Kasík, Makovský - Bartečko, Paukovček, T. Sýkora - Kroták, S. Takáč, Paločko - R. Rapáč, Štals, Hvila - Gríger, Boltun, Matis - Štrauch

Roman Stantien, tréner Trenčína: "V úvode sme nedokázali využiť šance, ktoré sa nám naskytli, no v druhej tretine naskočil na ľad úplne iný Poprad a strelil nám dva góly. Naši chlapci ale zabojovali a dokázali sme otočiť na 3:2. Tretiu tretinu sme disciplinovanou hrou udržiavali náskok a z jedného brejku sme spečatili víťazstvo."

Vladimír Turan, asistent trénera Popradu: "V prvej časti sme sa dostali pod tlak, lebo sme boli dvakrát vylúčení. Domáci hrali dobre presilové hry a veľa strieľali, no gól streliť nedokázali. Strednú časť sme už začali lepšie – dvakrát sme skórovali, no to nám na víťazstvo nestačilo, keďže sme následne počas šiestich minút tri razy inkasovali. V záverečnej tretine sme sa dopustili ďalšej chyby, Trenčania nám vzali puk a rozhodli o víťazovi stretnutia."

Piešťany proti Banskej Bystrici úspešne

Zápas rozprúdila 4. minúta, keď sa v prvej dobrej príležitosti ocitol hosťujúci Matoušek, no bekhendom nepotrestal Šúrekove zaváhanie. Z následného protiútoku dala o sebe vedieť aj domáca ofenzíva, po Stupkovej prihrávke Holovič ohrozil dvakrát Košarišťana, ktorý po zaváhaniach defenzívy podržal svoj tím. Hral sa rýchly hokej, nechýbali mu ani gólové príležitosti. Ďalšia prišla v 12. minúte, Románkovu prihrávku ako na podnose strieľal do odkrytej bránky Kutálek, no Košarišťan puk zázračne vyrazil. O päť minút neskôr podrazil Hudeca v úniku hosťujúci Bambúch a domáci útočník nariadené trestné strieľanie premenil strelou ponad Romančíkovu vyrážačku.

Zaujímavý hokej pokračoval aj po prestávke. Dobrým dojmom pôsobili obe defenzívy a diváci v Easton aréne dlho čakali na gólovú príležitosť. Tá prišla až po polovici stretnutia, Stupka vzal puk Jaboníkovi, no strela domáceho útočníka letela nad bránku. Piešťany ale udreli približne v rovnakom čase ako v prvej tretine, keď v 37. minúte Pašek najskôr vyhral buly sám pre seba a následne za pomoci šťasteny a Bambúcha dostal puk za Košarišťana.

V záverečnej časti vrhli hostia svoje snaženie do ofenzívy. V 43. minúte sa pred Šúrekom ocitol Michal Hudec, prihrávku mal však na dlhú hokejku. O  minútu mohol navýšiť vedenie domácich Holovič, z dorážky pred Košarišťanom však mieril nad. Hostia sa napokon dočkali v 54. minúte, keď Bambúch tvrdou strelou od modrej využil fakt, že Šúrek má zakrytý výhľad. Následne sa do seba pustili Matoušek s Leškom, čo rozprúdilo aj domáce tribúny. Bystričania nestupňovali svoj tlak, ako sa očakávalo, no 32 sekúnd pred koncom zabránil Šúrek vyrovnávajúcemu gólu skvelým brankárskym reflexom. V závere to pred ním ešte výrazne horelo, Piešťany však tesný náskok ubránili.

HK 37 Piešťany - HC '05 Banská Bystrica 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Góly: 17. F. Hudec (z tr. strieľania), 37. Pašek - 54. Bambúch (Heizer, Kytnár)
Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc - Holienka, Sčensný, 941 divákov

Piešťany: Šúrek - Leppänen, Brňák, Kotaška, Rais, Drgoň, Leško, Škadra, Bučka - Haring, Mišura, Petráš - T. Klempa, Holovič, Stupka - Kutálek, Pašek, Románek - F. Hudec, Vaculín, R. Konečný

Banská Bystrica: Košarišťan - Čížek, M. Rosandič, Jaborník, Cuník, Biro, Bambúch, Gachulinec - M. Hudec, Handzuš, Matoušek - Kafka, Preisinger, Handlovský - Lamper, Kytnár, Heizer - Bendík, Zigo, Kadura - Gašpar

Jozef Krišák, asistent tréner Piešťan: "Potrebovali sme získať body na potvrdenie účasti v play off. To sa nám podarilo a sme veľmi radi. Ideme od zápasu k zápasu a snažíme sa vytvoriť si dobrú náladu pred vyraďovacími bojmi a predĺžiť si sezónu čo najviac."

Miroslav Chudý, tréner Banskej Bystrice: "My sme neodohrali dobrý zápas. Išli sme do Piešťan s jasným cieľom, vyhrať, ale päťdesiat minút to vyzeralo, že sme si prišli len zahrať. Posledných desať minút už bolo lepších, ale v konečnom dôsledku sme za súperom dnes zaostávali a myslím si, že Piešťany si dnes tri body zaslúžili."

Zvolen zdolal Žilinu až v nájazdoch

Domáci vstúpili do zápasu aktívnejšie, hlavne v presilovke často ostreľovali Križana, gól ale nepadol. V oslabení následne unikol Obrdržálek, nastrelil však len brankára hostí. Žilina mala k dispozícii 65-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, strelecky sa nepresadila. Prvý gól padol v 11. minúte a zaznamenal ho Jurík, keď puk poslal po ľade medzi betóny Križana. Bežala 13. minúta a Puliš v presilovke dorazil vyrazený puk do siete - 2:0. Po tomto góle si tréner hostí Mikula vzal oddychový čas a Žilinčania sa gólom do šatne vrátili do zápasu. Autorom presného zásahu bol v 20. minúte Krajči, ktorý sa presadil bekhendovou strelou.

Aj v druhej tretine hýrili väčšou aktivitou domáci, vyložené šance si však nevytvorili. Príležitosť na vyrovnanie tak mal na druhej strane Procházka, ale Šimka v domácej bránke neprekonal. V drese domácich sa nepresadil Škvaridlo. Záver strednej časti hry patril hosťom, no ani jeden tím sa v nej napokon nepresadil.

V 47. minúte Obdržálek nevyužil príležitosť, keď sa ocitol sám pred Križanom. Gól na hokejke mal následne v domácom drese aj Škvaridlo, ale jeho zakončenie letelo mimo bránky. Žilinský tlak priniesol v presilovke zo skrumáže vyrovnanie, a to presne v 57. minúte. Šťastným strelcom bol Procházka. V predĺžení mohol rozhodnúť o víťazstve Zvolena Jurík, ale špekuloval viac ako bolo treba. Vynahradil si to až v nájazdovom rozstrele, v ktorom rozhodol o dvoch bodoch pre Zvolen.

HKM Zvolen - MsHK DOXXbet Žilina 3:2 po sam. nájazdoch (2:1, 0:0, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 11. L. Jurík (M. Sloboda, Obdržálek), 13. Puliš (I. Jaroš, Hraško), rozhodujúci sam. nájazd L. Jurík - 20. R. Krajči (Š. Novotný, Krčula), 58. Milan Procházka (R. Krajči, Krčula)
Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše: Brabenec (Zvolen) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Štefik - Korba, Rovenský, 1055 divákov

Zvolen: M. Šimko - Popela, Bagin, L. Pokovič, Hraško, F. Fekiač, Pichnarčík, Koch, Pohanka - Puliš, Brabenec, I. Jaroš - M. Sloboda, L. Jurík, Obdržálek - Škvaridlo, Bortňák, Michal Chovan - Blaško, V. Fekiač, Martin Ďaloga

Žilina: Križan - Grman, Krčula, S. Hudec, Ďurkech, Nádašdi, Bobček, Niník - Milan Procházka, Š. Novotný, R. Krajči - Staněk, Demel, Velecký - Uram, Síkela, Kanko - Jabrocký, Drábek, A. Lipovský - Schroner

Josef Turek, tréner Zvolena: "Prvú tretinu sme začali veľmi dobre. Dostali sme sa do dvojgólového vedenia. Mohli sme samozrejme pridať aj ďalšie góly a rozhodnúť tento zápas, ale bohužiaľ sme dostali gól do kabíny. Druhá tretina bola vyrovnaná. V tretej tretine bolo dosť vylúčených, súper sa dostal viac do hry a dostali sme gól. V samostatných nájazdoch Lukáš Jurík perfektne zaveril. Víťazstvo si cením aj z toho dôvodu, že ani zďaleka nie sme v plnej sile a medzery doplňujeme menej skúsenými hráčmi, z juniorky a hráčmi z prvej ligy."

Martin Groma, asistent tréner Žiliny: "Zvolen dnes začal veľmi dobre. Po našich chybách sa dostal do dvojgólového vedenia. Potom sme zlepšili aktivitu z našej strany. Boli sme pozornejší v obrane, znížili sme však až na konci tretiny. Obe mužstvá stál tento duel veľa síl. V nájazdoch rozhodlo možno šťastie, možno skúsenosť Zvolena."

Viac o téme: HC Košice HK Nitra MHC Mountfield Martin HK 36 Hant Skalica