VIDEO Košice v Banskej úspešné až po nájazdoch, Nitra deklasovala Zvolen

Košice v Banskej úspešné po nájazdochKošice v Banskej úspešné po nájazdoch Zdroj: SITA

BANSKÁ BYSTRICA - Hráči úradujúceho slovenského šampióna HC Košice triumfovali na ľade Banskej Bystrici 3:2 po samostatných nájazdoch v nedeľňajšom súboji 50. kola Tipsport extraligy 2014/2015. Oceliari nebodovali naplno až vo ôsmom zápase pod vedením tréner Petra Oremusa, v predchádzajúcich siedmich vždy zvíťazili v riadnom hracom čase.

Košice v Banskej úspešné po nájazdoch

Domáci nasadili v prvej tretine ostré tempo, s primeranou agresivitou do takej miery, že sa ich Košičania možno aj zľakli. Škoda len, že nevydržali v nasadení aj v druhej tretine, ktorá síce skončila zmierlivo, no inkasovaný gól z hokejky Lapšanského v 30. min po chybe v strednom pásme si mohli odpustiť. Dovtedy si domáci vytvorili dvojgólový náskok a v podstate hru kontrolovali. V 9. min Bendík švihom spoza hráča prekvapil Hyláka v bránke a v 22. min nový hráč zo zámoria od modrej Guimond trafil presne k ľavej žŕdke. Košičania vzhľadom na tabuľkové postavenie lídra a sériu siedmich víťazných zápasov pod taktovkou nového trénera Oremusa patria medzi najväčšie divácke lákadlá, no na ľade druhého v tabuľke presvedčivo nepôsobili.

Strelecky sa presadzovali len veľmi málo, súvislejšie akcie si takmer nevypracovali a dostali sa pod trvalejší tlak, ktorý často len ťažko 'rozchodili'. Domáce štatistiky boli podstatne priaznivejšie, na šance vysoko viedli a ak by vyhrávali o tri, či viac gólov po dvoch tretinách, nebolo by to náhodné. V 3. min zaujalo nádejné sólo Handlovského, v 6-tej si nevládne ležiac na ľade svoje odtrpel hosťujúci Pavúk. Na ľade sa dosť iskrilo a šarvátky sa rodili ako na bežiacom pásme. V druhej tretine mrzela v 27. min Matouška nedôrazná strela, ku gólu mal po blafáku blízko Heizer a aj strely Kafku a Preisingera si žiadali presnejšie zakončenie.

Košičania po góle trochu ožili, v 38. min preľakol Košarišťana v bránke strelou do hornej žŕdky Jánošík a naznačil, že v tretej tretine to bude boj na ostrie noža. A aj bol, hlavne po tom, čo Rachůnek ukážkovým blafákom v 42. min vyrovnal. Vzäpätí Bendík a Zigo sa snažili strhnúť vývin na stranu domácich a aj presilovka s obrovskou šancou Matouška im mohla pomôcť na preklopenie skóre. V 49. min netrafil odkrytú Hylákovu bránku Zigo a tlak domácich bol v tých chvíľach obrovský. Ku koncu ešte Matoušek na jednej a Bartoš na druhej strane sa pokúšali márne rozhodnúť, v 60. min nevyťažil nič ani Spilar, a tak o zápase rozhodla až nadstavba. V nej si už 'barani' boli vedomí toho, že v tabuľke dosiahli stý bod v sezóne, chceli však viac, hlavne získať skalp majstra a prerušiť mu víťaznú sedemzápasovú pieseň. O dvojbodovom víťazstve hostí rozhodli až samostatné nájazdy a domáci na ne nasadili svoju novú posilu zo zámoria brankára Corbeila. V dramatickom rozstrele až v deviatej sérii ukončil zápas Sojčík.

HC '05 Banská Bystrica - HC Košice 2:3 po sam. nájazdoch (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 9. Bendík (Kadura, Zigo), 22. Guimond (Handlovský) - 30. Lapšanský, 42. I. Rachůnek (Bicek, Lapšanský), rozhodujúci sam. nájazd Sojčík
Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc, T. Orolin - Gajan, Smrek, 1796 divákov

Banská Bystrica: Košarišťan (65. Corbeil) - Čížek, M. Rosandič, Jaborník, Bambúch, Guimond, Kousalík, Biro, Gachulinec - M. Hudec, Handzuš, Matoušek - Kafka, Preisinger, Handlovský - Lamper, Kytnár, Heizer - Bendík, Zigo, Kadura

Košice: Hylák - Štrbák, E. Černák, Philipp, A. Jánošík, Macejko, Šeda - Jenčík, Bartoš, Spilar - Lapšanský, I. Rachůnek, Bicek - Hrnka, Matúš Chovan, Markuš - Sojčík, Češík, R. Bondra - B. Pavúk

Richard Zedník, asistent trénera B. Bystrice: "Chalani podali vynikajúci výkon, playoffový, s emóciami. Hralo sa veľmi fyzicky, s výkonom som spokojný, s bodom nie. Košičania majú šikovných hráčov, podarilo sa nám ich zatlačiť, len škoda tých bodov."

Peter Oremus, tréner Košíc: "Hrali sme proti kvalitnému mužstvu, dostal nás pod tlak, pohyb nebol najlepší, no v jednom tempe osem zápasov ťažko hrať. Som rád, že, sme vyhrali, cením si to, za tri dni sme zvládli dva ťažké zápasy, a to je na psychiku veľmi dôležité."

Adam Lapšanský, košické krídlo: "Bol to veľmi dobrý zápas, so strašne veľa súbojmi, taký playoffový, na tomto menšom ľade sa to dalo očakávať. Za Kafkom som nechcel vo fintách v samostatných nájazdoch zaostať a chcel som pobaviť aj divákov, už som takéto góly strelil. Rozbehli sme sa, nesmieme poľaviť, musíme si výkonnosť ustrážiť a každým zápasom sa zlepšovať."

Michal Handzuš, center B. Bystrice: "Z oboch strán sa hralo tvrdo, zápas sa mohol páčiť. Hrali sme celkom dobre, no nezvíťazili sme, to bude ďalšia naša cesta. Ja som sa veľmi v nájazdoch nebavil, zo štyroch nájazdov streliť len jeden je málo, beriem to na seba. Najradšej by sme však vyhrali v normálnom čase, škoda. Inak sme v kabíne privítali ďalších Kanaďanov, prišli len deň pred zápasom, hrali cez zuby a Guimond ukázal presne tie veci v presilovkách a rozohrávke, ktoré potrebujeme."

Nitra doma deklasovala Zvolen

V súboji o tretiu priečku tabuľky začali lepšie domáci hráči, v 4. minúte vystrelil od modrej čiary Kuzma, brankár hostí puk vyrazil pred Školiaka a ten ho poslal do odkrytej bránky. V 14. minúte mohli Nitrania zvýšiť vedenie, Tománek prešiel cez viacerých hráčov hostí, prihral puk cez celú šírku ľadovej plochy Stümpelovi, no s jeho strelou si brankár Šimko skvele poradil.

Po 70 sekundách druhej časti hry sa tešili opäť nitrianski diváci, Stümpel poslal do brejku Tománka, ktorého pokus brankár hostí zneškodnil, no na dorážku dobiehajúceho Stümpela už bol prikrátky. V polovici stretnutia domáci využili presilovku, Slovák so Školiakom pripravili streleckú pozíciu Petrovi Königovi a puk po jeho delovke od modrej čiary skončil za chrbtom brankára Zvolena. V ďalšom priebehu mali hráči Nitry niekoľko vyložených gólových príležitostí, no do druhej sirény sa už skóre 3:0 nezmenilo.

V 6. minúte tretej tretiny však áno, Štefanka sa spoza bránky dostal pred Šimka a z otočky namieril presne. O dve minúty bolo už 5:0, v presilovej hre Nitrania skvele vyšachovali brániacich hostí a Tománek poslal puk do prázdnej brány. Necelých desať minút pred koncom König delovkou od modrej čiary rozbil plexisklo za bránkou hostí a úlomky zranili jedného z divákov. Stretnutie sa potom už len dohralo.

HK Nitra - HKM Zvolen 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Góly: 4. R. Školiak (F. Kuzma), 22. Stümpel (Tománek, Lukáš Novák), 30. P. König (Marek Slovák, R. Školiak), 46. J. Štefanka (Lekleš, Pupák), 48. Tománek (Ordzovenský, Stümpel)
Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: M. Novák - Junek, Šefčík, 2949 divákov

Nitra: Lakosil - P. König, Ordzovenský, Mezei, Milo, F. Kuzma, Michal Novák, Bačik, E. Bednár - Lukáš Novák, Stümpel, Tománek - Pupák, J. Štefanka, Lelkeš - H. Ručkay, R. Školiak, Marek Slovák - J. Ručkay, Bajtek, R. Mráz

Zvolen: M. Šimko (48. S. Baroš) - Popela, Bagin, Ťavoda, Hraško, F. Fekiač, Pichnarčík, Pohanka - Puliš, Brabenec, Podkonický - M. Sloboda, L. Jurík, Obdržálek - Škvaridlo, Bortňák, Michal Chovan - I. Jaros, Síkela, Martin Ďaloga - V. Fekiač

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Ak nám piatok nevyšiel, tak teraz sa šťastie pri zakončení priklonilo na našu stranu a hráči si zápas užili."

Josef Turek, tréner Zvolena: "Hrali sme slabo, prehrali sme zaslúžene, Nitra bola vo všetkých herných činnostiach počas celého zápasu lepšia."

V nájazdovej dráme Poprad zdolal Martin

V prvej tretine viac ako hokej pútali pozornosť zásnuby mladého popradského páru, ktorý sa na svoj životný sľub rozhodol upozorniť v prerušení hry na veľkoplošnej obrazovke. Kvalita zápasu totiž zďaleka nespĺňala extraligové kritériá a nebolo sa na čo pozerať. Zaujala na jednej strane Jokeľova nádejná koncovka, ktorú zmaril Kostúr a na strane opačnej tyčka popradského útočníka Paločka. Nebolo prekvapením, že prvá dvadsaťminútovka skončila bezgólovo.

Druhú tretinu začali aktívnejšie hostia a prekvapivo dominovali. Obrovskú šancu na otvárací gól spálil Bílek, keď z metra trafil puk presne do Kostúrovej lapačky. Martin sa však predsa len dostal do vedenia. V čase, keď sa zápas lámal do druhej polovice, puk prepadol popradskému gólmanovi do siete po strele Fujeríka. "Kamzíci" mohli vyrovnať počas 86-sekundovej presilovky o dvoch hráčov, pôsobili však ťažkopádne. Napokon martinský gólman nulu na svojom konte neudržal, 22 sekúnd pred druhou sirénou gólom do šatne vyrovnal Fabian – 1:1.

Ani tretia tretina zlepšenie hry nepriniesla. Najväčšiu gólovú príležitosť mal Martinčan Varga, ale Kostúr skvelým semaforom jeho pokus zneškodnil. Keď sa na opačnej strane nepresadil ani Štrauch, ktorý nahradil zraneného Bartečka, vyrovnaný zápas šiel do predĺženia. Rozhodnutie mal na hokejke hosťujúci útočník Zucker, z bezprostrednej blízkosti popradskej bránky ale minul. Rozuzlenie vyrovnaného, no nezáživného duelu priniesli až samostatné nájazdy, v ktorých boli úspešnejší Popradčania, keď dva razy skóroval Gríger.

HK Poprad - MHC Mountfield Martin 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 40. Fabian (S. Takáč, Kasík), rozhodujúci sam. nájazd Gríger - 31. Fujerík (T. Török, Bílek)
Vylúčení: 2:6 na 2 min, navyše: Kroták (Poprad) 10+DKZ za nešp. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff - Bogdaň, Korba, 1283 divákov

Poprad: Kostúr - Kurali, R. Suchý, Dinda, Fabian, Malina, Kasík, Makovský - Bartečko, Paukovček, T. Sýkora - Kroták, S. Takáč, Paločko - R. Rapáč, Boltun, Hvila - Gríger, Štals, Matis - Štrauch

Martin: J. Čech - Matejka, Smrek, Dlouhý, I. Ďatelinka, Brcko, Lojek, Dvořák, Kolba - Važan, Galamboš, J. Markovič - T. Varga, Macho, Zucker - Bílek, Fujerík, T. Török - Pokrivčák, Dírer, O. Jokeľ

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Vedeli sme, že príde húževnaté mužstvo. My sme bojovali aj sami so sebou. Chýbala rýchlosť, dynamika a lepšie využitie presilových hier. Získali sme dva body a verím, že výkony budeme stupňovať."

Jaroslav Török, tréner Martina: "Videli sme zaujímavý, taktický zápas so smutným koncom pre nás. Napriek tomu vidím pozitíva, podali sme solídny výkon. Bodový rozdiel medzi mužstvami sme na ľade zmazali. Myslíme už na zápas so Žilinou, chceme si udržať siedme miesto."

Skalica v dôležitom súboji stačila na Piešťany

Úvod zápasu priniesol opatrný hokej bez vážnejšej gólovej šance. V 9. minúte sólo Kutálka skončilo strelou tesne mimo Romančíkovej brány. Vzápätí Brendlovu ideálnu prihrávku nevyužil Mráz, ktorý tesne prestrelil Rybárovu svätyňu. Piešťanský brankár vychytal v 11. minúte aj Komínka, ktorý sa pred ním ocitol sám v dobrej pozícii. Od 13. minúty hrali domáci presilovku po vylúčení Leška, zahrali ju však veľmi zle a po chybe Baráka sa dokonca hostia ujali vedenia, keď skóroval Klempa. Hostia zahrozili aj v 17. minúte, ale Románek svoju šancu nepremenil. V rovnakej minúte bol vylúčený aj domáci Barák, skóre sa však nemenilo.

V 22. minúte vyrobila hrúbku pre zmenu piešťanská obrana a vydarenou strelou ju využil Mráz na 1:1. V 23. minúte šancu hostí zlikvidoval Romančík. Zápas sa najmä zásluhou oproti 1. tretine lepšie korčuľujúcich domácich zdynamizoval, hra sa prelievala z jednej strany na druhú. V 30. minúte pri vylúčení Konečného domáci ani raz neohrozili Rybára. V 33. minúte domáci brankár Romančík zlikvidoval tutovku Hudeca. O minútu neskôr z úniku Jurík prestrelil Rybára na 2:1 pre domácich. V 39. minúte bol vylúčený piešťanský obranca Kotaška, ale do klaksónu sa už skóre nezmenilo.

V 41. minúte vyloženú šancu spálil Jurík po peknej prihrávke Štumpfa. V šanci sa následne ocitol aj hosťujúci Románek, ale netrafil dobre puk. V 45. minúte vyloženú šancu nepremenil sám pred Rybárom Bene. Následne hrali domáci v početnej výhode po vylúčení Leška, ale bez gólového efektu. V 49. minúte bol vylúčený domáci Brendl, hostia však presilovku nevyužili. V tejto časti zápasu sa viac bojovalo ako hralo, najmä domáci sa obávali vyrobiť ďalšie chyby v obrannej činnosti. V 54. minúte bol závar pred Rybárom, ale v bránkovisku poskakujúci puk za jeho chrbtom neskončil. V záverečných minútach sa hostia snažili o vyrovnanie a domáci obrancovia zažívali ťažké chvíle. Dve minúty pred koncom bol však vylúčený najskôr Kutálek na 2 minúty a s ním aj domáci kapitán Jurík na 10 min osobný trest a pri power-play hostí na konečných 3:1 do prázdnej brány vydrené víťazstvo pečatil 11 sekúnd pred koncom domáci obranca Zukal.

HK 36 Hant Skalica - ŠHK 37 Piešťany 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Góly: 22. B. Mráz, 34. J. Jurík (Štumpf, Drtina), 60. Zukal (Brendl) - 15. T. Klempa (Stupka)
Vylúčení: 2:5 na 2 min, navyše: J. Jurík (Skalica) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Stano, Kubuš - M. Orolin, Tvrdoň, 1351 divákov

Skalica: Romančík - Barák, Gründling, Drtina, P. Horváth, Zukal, Dresler, Nechala, Všetečka - Vaškovič, Chylo, Komínek - J. Jurík, M. Zálešák, Štumpf - Bene, Brendl, B. Mráz - Šimíček, Lantoš, Bezúch

Piešťany: Patrik Rybár - Leppänen, Brňák, Kotaška, Rais, Drgoň, Leško, Škadra, Šedivý - Haring, Mišura, Petráš - T. Klempa, Holovič, Stupka - Kutálek, Pašek, Románek - F. Hudec, Vaculín, R. Konečný

Štefan Mega, tréner Skalice: "Úvod zápasu poznačila zbytočná nervozita, hráči si boli vedomí dôležitosti zápasu. Takto budeme hrať až do konca sezóny, o prežitie. Náš úvod nebol dobrý. V druhej tretine sme stiahli hru na tri útoky, oživili sme to, pomenili sme formácie, dali sme góly a dostali sa tak do vedenia. Aj napriek tomu, že dnes to nebol pekný hokej ani z jednej strany, musím konštatovať, že to bolo skôr bojovanie. Chcem poďakovať fanúšikom, že nás povzbudzovali až do konca a som rád, že sme zápas zvládli."

Leo Gudas, tréner Piešťan: "Myslel som si, že na hokej sa chodí vždy kvôli hráčom. Dnes to bolo už tak trochu inak. Pretože na Slovensku platí rovnaká sloboda slova ako aj v Čechách, že sa nesmieme vyjadrovať k rozhodcom, preto vám dnes nič viac nepoviem."

Trenčín získal dva body v Žiline

Hokejisti Žiliny prehrali v nedeľňajšom domácom súboji 50. kola Tipsport extraligy 2014/2015 s Trenčínom 4:5 po samostatných nájazdoch a sú opäť o čosi bližšie k baráži o udržania sa v najvyššej slovenskej hokejovej súťaži. V tabuľke sú na poslednom 10. mieste a po nedeli strácajú na deviatu Skalicu štyri body.

Žilina v nedeľu viedla pred vlastnými fanúšikmi dvoma gólmi Veleckého, no D. Hudec a Melichárek ešte pred prvou sirénou vyrovnali na 2:2. Hosťom sa podarilo gólovo odpovedať aj na zásah Kanka, do streleckej listiny sa zapísal z trestného strieľania opäť Melichárek. V 37. min poslal Duklu do vedenia Koyš, ale R. Krajči zariadil pred domácich predĺženie. Rozhodnutie priniesli až samostatné nájazdy, v nich zariadil bod navyše pre "vojakov" skúsený Róbert Petrovický.

MsHK DOXXbet Žilina - Dukla Trenčín 4:5 po sam. nájazdoch (2:2, 1:2, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 9. Velecký (S. Hudec), 15. Velecký (Staněk, Demel), 25. Kanko (Bobček, Jabrocký), 57. R. Krajči (Milan Procházka) - 18. D. Hudec (Dudáš, Daniška), 20. Melichárek (Šišovský, V. Nemec), 26. Melichárek (z tr. strieľania), 37. Koyš (Filo, Habšuda), rozhodujúci sam. nájazd Róbert Petrovický
Vylúčení: 5:9 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Jura - Jobbágy, Rovenský, 1132 divákov

Žilina: Križan (26. Cibuľa) - Grman, Krčula, S. Hudec, Ďurkech, Nádašdi, Bobček, Niník - Milan Procházka, Š. Novotný, R. Krajči - Staněk, Demel, Velecký - A. Lipovský, Jabrocký, Kanko - Schroner, Drábek, A. Bezák

Trenčín: A. Nagy - Andersons, T. Bokroš, Dudáš, Hochel, Holenda, Habšuda, Novajovský, Hatala - Šišovský, V. Nemec, Melichárek - O. Mikula, Róbert Petrovický, Razingar - Koyš, P. Stantien, Michal Hlinka - Daniška, Filo

Martin Groma, tréner Žiliny: "Ja si dnes musím v prvom rade poriadne zahryznúť do jazyka a hodnotiť len hru. Mali sme výborný začiatok, viedli sme 2:0 a nedali sme gól do prázdnej bránky. Urobili sme chyby a súper vyrovnal. Potom sme išli do vedenia, ale znovu sme urobili chyby a inkasovali. Hráči príkladne bojovali, v predĺžení to bola hra mačky s myšou a samostatné nájazdy sú vždy vabank. Mrzí nás, že sme takto prehrali už druhý zápas po sebe."

Branislav Jánoš, tréner Trenčína: "Myslím, že dnes diváci videli dobrý hokej, ktorý mal nasadenie, chuť i dostatok bojovnosti. Nezačali sme úplne ideálne, prehrávali sme 2:0, no našťastie sa nám podarilo vyrovnať na 2:2. Zaúčinkoval zvýšený hlas v kabíne a chlapci pochopili, čo musia hrať. Ladíme veci na play-off, no Žilina dnes hrala veľmi dobre a v zlomových momentoch nás podržal Adam Nagy. Napriek všetkému si myslím, že sme mali vyhrať v riadnom hracom čase. Tešia nás body, teší nás bojovnosť, no vieme, že musíme niektoré veci odstrániť."

Viac o téme: HC Košice HKM Zvolen HK Nitra HC '05 Banská Bystrica
  • Zdroj: TASR, SITA