VIDEO Ako namazaný stroj: Oceliari rozobrali kamzíkov a vyhrali desiatykrát za sebou

Radosť z gólu košických hráčovRadosť z gólu košických hráčov Zdroj: SITA

NITRA - Hokejisti Dukly Trenčín v piatkovom zápase 52. kola Tipsport extraligy 2014/2015 získali na ľade favorizovanej Nitry dva body za triumf 4:3 po samostatných nájazdoch. Trenčania pod Zoborom viedli gólom L. Kozáka, v druhej časti vojaci vyrovnali na 2:2 presný zásahom Melichárka a predĺženie zariadil v 57. min O. Mikula, ktorý neskôr rozhodol o víťazstve Dukly v nájazdoch.

Nitrania doma nestačili na Trenčín

V stretnutí, v ktorom boli jednoznačnými favoritmi domáci hráči, sa vedenia ujali v presilovej hre hostia, v 13. minúte si Kozák položil na ľad obrancu Bednár a strelou švihom prekonal Lakosila. O 64 sekúnd Nitra vyrovnala, Slovák poslal do útočného pásma Henricha Ručkaya a ten strelou z ľavého kruhu k pravej tyčke prekonal Konráda - 1:1.  V 7. minúte druhej tretiny dostal domácich do vedenia Jakub Ručkay, keď po takmer rovnakej situácii napodobnil svojho brata.

V polovici stretnutia mohli ísť Nitrania do dvojgólového vedenia, Štefanka dostal puk od Tománka pred bránu Trenčína, no osamotený Konráda neprekonal. Naopak, krátko na to sa tešili hostia, v presilovej hre po prihrávke Petrovického nikým nekrytý Melichárek prestrelil Lakosila - 2:2.  V 47. minúte hrala Nitra presilovú hru, po nahodení Mezeiom od modrej čiary sa puk dostal k Lelkešovi a ten strelou z pravého kruhu dostal domácich opäť do vedenia. V 52. minúte musel ísť predčasne pod sprchu Henrich Ručkay za pichnutie súpera hokejkou a v presilovej hre hostia vyrovnali, po chybe v obrane Nitry sa presadil Mikula - 3:3.   Stretnutie pokračovalo predĺžením, v ktorom sa nerozhodlo, a tak prišli na rad samostatné nájazdy. V nich napokon o výhre Trenčína rozhodol Mikula, ktorý ako jediný skóroval.

HK Nitra - Dukla Trenčín 3:4 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 15. H. Ručkay (Marek Slovák), 27. J. Ručkay, 47. Lelkeš (Mezei) - 13. L. Kozák (Melichárek, V. Nemec), 35. Melichárek (Róbert Petrovický, Andersons), 57. O. Mikula (Róbert Petrovický), rozhodujúci sam. nájazd O. Mikula
Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše: H. Ručkay 5+DKZ za pichnutie, R. Školiak 10 min za nešportové správanie - Dudáš 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff - Bogdaň, Korba, 2812 divákov

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: "Škoda, že sme nedokázali herne nadviazať na predchádzajúce dva zápasy. Nedokázali sme využiť presilovky čo bolo rozhodujúce. V nájazdoch sme napokon neuspeli."

Branislav Jánoš, tréner Trenčína: "Prišli sme do Nitry s tým, že nás čaká ťažký súper, potenciálny v play off. Začali sme veľmi dobre, dali sme gól, potom prevzala iniciatívu Nitra, no vždy sme sa vedeli dostať do zápasu a nepoložili sme sa. Divákom sa zápas musel páčiť, musím mojich hráčov pochváliť za bojovnosť i statočnosť a najmä Konráda za množstvo zlikvidovaných príležitostí domácich."

Žilina nezvládla poslednú tretinu a stratila body s Piešťanmi

Úvodné buly zápasu patrilo domácim hokejistom, ale vzápätí taktovku hry prebrali hráči Piešťan. Už v druhej minúte sa do dobrej pozície dostal Stupka, no z medzikružia poslal puk len nad bránku Žiliny. V ôsmej minúte sa osmelili i domáci. Michal Velecký predviedol krásne sólo cez polovicu klziska, jeho následná prihrávka na Aleša Staněka však bola zblokovaná. O minútu neskôr už Velecký zakončil, no trafil len pravý betón Rybára a Piešťany trestali. V 11. minúte sa do úniku dostala dvojica Románek – Hudec a druhý menovaný nedal blafákom Cibuľovi šancu na úspešný zákrok. Vzápätí tempo hry opadlo, domáci nevyužili presilovú hru pri vylúčení Pašeka a tak Piešťany viedli po prvej tretine v Žiline 0:1.

Do druhej tretiny nastúpili aktívnejšie hostia z Piešťan, no Žilinčania postupom času hru vyrovnali. V 24. minúte Drábek nabil z ľavej strany Adamovi Bezákovi, ktorý vyrovnal na 1:1. Následne mala Žilina výhodu presilovej hry. Počas nej bol v zakončení faulovaný Petr Kanko, no ponúknutý samostatný nájazd nevyužil. V 30. 'minúte putoval na trestnú lavicu žilinský Velecký a hostia sa dostali do veľkého tlaku. Petráš ostal sám pred Cibuľom, v stopercentnej šanci však poslal puk tesne vedľa bránky domáceho tímu. V závere tretiny sa "vlci" nadýchli k mohutnému tlaku a podarilo sa im dostať do vedenia. Tomáš Demel našiel v 38. minúte z ľavej strany pripraveného Michala Veleckého, ktorý bez prípravy prestrelil Rybára.

Do tretej tretiny nastúpili hostia výrazne aktívnejšie a v 46. minúte Klempa pohodlne vyrovnal na 2:2 po strele Leppänena. V 50. minúte stretnutia unikla dvojica Haring – Peško a hostia razom viedli 3:2, pretože Michal Peško nedal v zakončení šancu Cibuľovi. Domáci zvýšili obrátky a doslova silou vôle vyrovnali, keď Procházka našiel v 56. minúte Petra Kanka, ktorý sa z dobrej pozície nemýlil. Žilina vrhla všetky sily od útoku, no v dvojica Haring – Peško dve minúty pred koncom zopakovala únik a vyškolila celú obranu domáceho tímu. Michal Peško dostal puk pred opustenú bránku Žiliny a stanovil konečný výsledok na 3:4 pre hostí.

MsHK DOXXbet Žilina – ŠHK 37 Piešťany 3:4 (0:1, 2:0, 1:3)
Góly: 24. Bezák (Drábek, Schroner), 38. Velecký (Demel, Krčula), 56. Kanko (Procházka) - 11. Hudec (Románek, Konečný), 46. Klempa (Leppänen), 50. Peško (Haring), 58. Peško (Haring) Rozhodovali: Hradil, Šír – Gajan, Holienka, vylúčení: 3:4, presilovky a oslabenia: 0:0, 758 divákov.

Martin Groma, asistent trénera Žiliny: "Ja chcem v prvom rade poďakovať divákom i fanklubu, ktorí dnes prišli na zápas a sú naozaj fantastickí. Potvrdilo sa, že existenčné zápasy sú najťažšie, zväzujú nám ruky a bolo to vidieť v koncovke. U súpera sme hrali 50 minút a napriek tomu sme prehrali. Verím, že diváci nás neopustia a pomôžu nám v tých najťažších zápasoch sezóny."

Jozef Krišák, asistent trénera Piešťan: "My sme prišli do Žiliny s jasným cieľom vyhrať, keďže Žilina bolo jediné mužstvo, kde sme vonku nevyhrali. Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, čo sa potvrdilo, keďže domácim išlo o všetko. Po druhej tretine sme museli v šatni zvýšiť hlas, čo padlo na úrodnú pôdu a podarilo sa nám vyhrať."

Oceliari rozobrali Kamzíkov

Od úvodu stretnutia sa hral obojstranne svižný hokej, hráči oboch mužstiev dobre korčuľovali a boli dôrazní v osobných súbojoch. V 2. minúte preveril pozornosť Kostúra Češík, Melicherčík mal najviac práce s Hvilovou strelou v polovici úvodnej dvadsaťminútovky. Postupne začali mať opticky navrch domáci hráči a svoju snahu korunovali v 14. minúte otváracím gólom, Kutálek si dvakrát vymenil puk s Chovanom a ten sa spomedzi kruhov nepomýlil - 1:0. Už o minútu neskôr sa tlačil do zakončenia Spilar, puk mu síce vypichol Kurali, ale tak nešťastne, že ho poslal za chrbát vlastného brankára - 2:0.

Na začiatku druhého dejstva Melicherčík zasahoval po strele Malinu, na opačnej strane si Kostúr poradil so zakončením Cebáka. V 27. minúte si sa medzi kruhmi dostal k puku Kutálek, položil si na ľad popradského brankára, ale puk poslal iba do bočnej konštrukcie jeho bránky. Najväčšiu šancu Popradu mal v 33. minúte Matis, v úniku nedokázal prekonať Melicherčíka. Podarilo sa to až o niekoľko sekúnd neskôr Sýkorovi, ktorý potrestal vylúčenie Češíka a vrátil dovtedy nevýrazný Poprad do zápasu - 2:1. Tri minúty pred koncom druhej tretiny mal gól na hokejke domáci Kutálek, ale ani na trikrát nedokázal prekonať hosťujúceho brankára. V 38. minúte sa to už podarilo Bicekovi, ktorý po Rachůnkovej prihrávke zužitkoval početnú výhodu 5 proti 4.

"Kamzíci" sa vrátili po druhýkrát do stretnutia už po 20-tich sekundách tretej dvadsaťminútovky, keď Gríger najprv opečiatkoval ľavú žŕdku košickej bránky a vzápätí puk poslal za Melicherčíkov chrbát - 3:2. Ten istý hráč mal gól na hokejke aj na konci 44. minúty, ale košický brankár podržal svoj tím. O tri minúty neskôr pri avizovanom vylúčení hosťujúceho Paločka sa "preštrikoval" až pred Kostúra Kutálek, no popradský brankár sa nenechal zaskočiť. V 48. minúte už "oceliari" vyhrávali znova dvojgólovým rozdielom, keď v presilovej hre nahodený Spilarov puk tečoval Jánošík tečoval - 4:2. V polovici záverečného dejstva sa presadil i Kutálek a prakticky rozhodol o osude východniarskeho derby stretnutia - 5:2. V 52. minúte popradský brankár vytlačil Jenčíkovo zakončenie na pravú žŕdku, no o päť minút neskôr dal bodku za stretnutím Spilar - 6:2.

HC Košice - HK Poprad 6:2 (2:0, 1:1, 3:1)
Góly: 14. Chovan (Kutálek), 15. Spilar (Jenčík, Bartoš), 38. Bicek (Rachůnek, Černák), 48. Jánošík (Spilar, Bartoš), 50. Kutálek (Šeda), 57. Spilar (Jenčík) - 34. Sýkora (Kurali, Suchý), 41. Gríger (Sýkora, Paukovček). Rozhodovali: Jonák - Kacej, Stanzel, vylúčení: 3:4, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 3488 divákov.

Roman Šimíček, asistent trénera Košíc: "Do zápasu sme vstúpili, tak ako sme chceli. Prvá tretina bola v našej réžii, v prostrednej sme mali občas namále, ale v tretej sme zabrali a všetci hráči podali dobrý výkon."

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Prvé dva góly určili i priebeh zápasu. Dali sme kontaktný gól a ožili sme. To isté sa nám podarilo aj na začiatku tretej tretiny, keď sme korigovali na 2:3. Potom sme inkasovali v oslabení a to rozhodlo. Na to, aby sme uspeli v Košiciach, tak všetci hráči musia podať nadštandardný výkon."

Pod Pustým hradom sa prekvapenie nekonalo

Už v 3. minúte mal veľkú šancu Podkonický, ale trafil len Dzubinove betóny. V 7. minúte Sloboda vybojoval puk, nahral ho Obdržálkovi a ten našiel voľného Juríka, ktorý skóroval. V oslabení mal Jurík prienik, ale jeho strela už nemala silu. Nebezpečnú strelu mal v presilovke Török, ale brankára Šimka neprekvapil. V závere tretiny mohol vyrovnať Varga, ale jeho strela neskončila v sieti. Gól do šatne dal presnou strelou Hraško, ktorému ideálne prihral Brabenec.

V druhej tretine mal v oslabení šancu Brabenec, gól nedal. Hostia využili druhú presilovku po prihrávke Töröka skóroval Bílek. Po Slobodovej strele zazvonila žŕdka domácej bránky, v oslabení si dobre rozumeli Brabenec so Škvaridlom, ktorý prudkou strelou zvýšil na 3:1. Pri hre 4:4 pridal Puliš štvrtý gól delovkou z medzikružia.

V úvode poslednej tretiny mali domáci výhodu o dvoch hráčov, ale po chybe F. Fekiača sa dostal do samostatného nájazdu Galamboš, Šimko jeho strelu vyrazil. V 48. minúte sa ocitol pred brankárom Dzubinom Puliš, šancu však zahodil. V 55. minúte Martinčania využili záverečnú prevahu, keď Török skóroval do otvoreného priestoru bránky. V záverečných sekundách hrali hostia presilovku 6:4, ale skóre sa už nemenilo.

HKM Zvolen - MHC Mountfield Martin 4:2 (2:0, 2:1, 0:1)
Góly: 7. L. Jurík (Obdržálek, Sloboda), 19. Hraško (Brabenec, Puliš), 32. Škvaridlo (Brabenec), 37. Puliš - 27. Bílek (T. Török, Varga), 55. T. Török (Bílek). Rozhodovali: Lokšík - Bednár, Gavalier, vylúčení: 7:6, presilovky: 0:1, oslabenia: 1:0, 1250 divákov

Josef Turek, tréner Zvolena: "Odohrali sme dobrý zápas, hráčov musím pochváliť. Dobre zachytal brankár Marek Šimko. Myslím, že sme zaslúžene vyhrali."

Jaroslav Török, tréner MHC: "Vedeli sme, že domácim ide o veľa, veď hrajú v tabuľke o prvú štvorku. Chceli sme využiť to, že posledné dva zápasy prehrali, ale bez šiestich hráčov základnej zostavy to bolo ťažké. Hrali sme v podstate len na tri lajny. Prvá tretina nám nevyšla, kde sme ju prehrali 0:2. Potom sme dali gól, dostali sme sa do zápasu, ale v našej presilovke sme inkasovali tretí gól, čo by sa nemalo stávať. Domáci boli jednoznačne lepším tímom."

Záhoráci stratili trojgólové vedenie, no aj tak vyhrali

Skóre zápasu otvoril už v 2. minúte pohotovou dorážkou Mráz a domáci tak zaskočili favorizovaného súpera. O minútu na to po skvelej individuálnej akcii na 2:0 zasunul Bezúch. Po tomto góle nastúpil do bránky Banskej Bystrice Košariščan. Domáci sa poctivým bránením snažili eliminonať kvalitu súpera. V 13. minúte na 3:0 zblízka zvýšil Vaškovič. Potom hrali domáci dve presilovky, no ani jednu početnú výhodu nevyužili, hoci šance na skórovanie mali.

V 21. minúte mal dve čisté šance Zálešák, no Košarišťana neprekonal. V 29. minúte bol vylúčený Handlovský, domáci po výbornom ostreľovaní Košarišťana však z presilovky vyťažili len nastrelenú žrďku. V 35. minúte zaúradoval Handzuš a po jeho akcii na 1:3 znížil Matoušek. V 38. minúte bol vylúčený domáci Zukal a na 2:3 zblízka skóroval Handzuš a využil tak prvú presilovku hostí.

Hostia sa v tretej časti hry snažili využiť svoju skúsenosť a hráčsku kvalitu na skorigovanie pre nich nepriaznivého skóre. Domáci, ktorí boli zatlačení vo vlastnej tretine sa obetavosťou snažili udržať priaznivý výsledok. V 53. minúte bol vylúčený Kousalík, domáci však túto výhodu nevyužili. Vzápätí bol vylúčený domáci Zukal a hostia dokázali premeniť svoju druhú presilovku na 3:3, keď presnou strelou vyrovnal Hudec. Päť sekúnd pred koncom riadneho hracieho času bol vylúčený Handzuš, ale zápas dospel do predĺženia. V nastavenom čase mali šance na skórovanie hosťujúci Kudrna i domáci Mráz, no brankári boli na mieste. V samostatných nájazdoch uspeli len Skaličania, dvojbodovú výhru domácich zabezpečil Brendl.

HK 36 Hant Skalica - HC'05 Banská Bystrica 4:3 pp a sn (3:0, 0:2, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 2. Mráz (Dresler), 3. Bezúch (Barák, Všetečka), 13. Vaškovič (Chylo), rozhodujúci nájazd Brendl - 35. Matoušek (Hudec, Handzuš), 39. Handzuš (Bambúch, Kafka), 57. Hudec (Surový). Rozhodovali: D. Konc - Sčensný, Výleta, vylúčení: 2:5, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 1139 divákov

Štefan Mega tréner Skalice: "Pre nás je každý zápas dôležitý hlavne s blížiacim sa koncom základnej časti. Vedeli sme o čo hráme, chceli sme získať tri body, čo sa nám nepodarilo. Mužstvo malo veľmi dobrý vstup do zápasu, žiaľ v druhej tretine sme dostali zbytočný gól. Mrzí ma, že pri dvoch vylúčených hráčov za celý zápas sme dostali dva góly, čo je veľký chyba, ale som rád, že sme konečne vyhrali na samostatné nájazdy a získali dôležité dva body."

Miroslav Chudý, tréner Banskej Bystrice: "My sme dnes začali katastrofálne, neviem si vysvetliť prečo. Ped zápasom bolo mužstvo nabudené a prišli sme sem s cieľom zvíťaziť. Bohužiaľ to zostalo len v kabíne. Ten vstup bol katastrofálny, hlavy nám nefungovali a to až do  nášho prvého gólu, ktorý mužstvo nabudil. Potom sme začali hrať lepšie a vážim si chalanov, že to nezabalili a dotiahli zápas aspoň do predĺženia."

Viac o téme: HC Košice Dukla Trenčín HK Nitra