VIDEO Finálový sen domáceho Česka sa rozplynul: Jágr a spol. sa proti Kanade nezmohli na gól

Taylor Hall (vpravo), Sidney Crosby a Jordan Eberle oslavujú gól KanadyTaylor Hall (vpravo), Sidney Crosby a Jordan Eberle oslavujú gól Kanady Zdroj: SITA

PRAHA - Kanadskí hokejisti sa stali prvými finalistami 79. MS. V sobotňajšom úvodnom semifinálovom dueli v pražskej O2 Aréne zdolali domáce Česko 2:0 a prvýkrát po šiestich rokoch postúpili do záverečného súboja o zlato. Zámorský gigant prevýšil súpera herne i strelecky, hral priamočiarejšie a lepšie vykrýval obranné pásmo. Česi síce zamedzili povestnej kanadskej kanonáde a vo fantastickej atmosféra se vypli k maximálnemu výkonu, mrzieť ich však mohli nevyužité šance, najmä tie z prvej tretiny. Čisté konto si v kanadskej bránke udržal Mike Smith. Kanaďania potvrdili svoju suverenitu a ani v deviatom zápase na šampionáte nenašli premožiteľa. Vo finále narazia na lepšieho z druhej semifinálovej dvojice USA - Rusko (19.15 h).

Vítame vás pri on-line prenose.

Góly: 9. Hall (Eberle, Crosby), 30. Spezza (Duchene, Hamhuis)

Zostavy:

KANADA: Smith (Jones) – Hamhuis (A), Burns, Giroux, O´Reilly, Seguin – Muzzin, Barrie, Hall, Crosby (C), Eberle – Ekblad, Wiercioch, Duchene, Mackinnon, Spezza (A) – Savard, Couturier, Eakin, Ennis, Toffoli

ČESKO: Pavelec (Salák) – Hejda (A), Jordán, Voráček (C), Sobotka, Klepiš – Kolář, Nakládal, Jágr (A), Plekanec, Červenka – Krejčík, Čáslava, Vondrka, Kovář, Erat – Němec, Novotný, Koukal, Zaťovič – Simon

Rozhodcovia: M. Vinnerborg (Švédsko), V. Bulanov (Rusko) – P. Carnathan (USA), F. McIntyre (USA)

Začala prvá tretina.

Hneď v druhej minúte veľká šanca Červenku, ktorý zblízka vystrelil len tesne vedľa ľavej žrde kanadského brankára.

Po viacerých šanciach domáceho tímu sa však k slovu dostal favorit z Kanady, v deviatej minúte skóre duelu otvára T. Hall - 1:0

Domácim publikom vpred hnaní Česi sa snažili na gól okamžite odpovedať, v pásme sa však nepresadili.

V 14. minúte ďalšia veľká šanca domáceho tímu - Zaťovič dorážal puk z pravej strany do takmer odkrytej brány. Kanadský gólman v páde vyrazil, potom tam ešte boli ďalšie dorážky, ktoré na čiare zastavili obrancovia Kanady, tlak bol zakončený tvrdou strelou Hejdu od modrej čiary, s ktorou si ale Smith poradil.

17. minúta - parádna kombinácia Kanady, Seguin prihral cez pásmo Girouxovi a ten ešte z prvej vrátil medzi kruhy O´Reillymu, Pavelec sa stihol presunúť a O´Reillyho strelu vyrazil v páde ľavým betónom.

V závere tretiny zvýšená aktivita hokejistov Kanady, veľmi sľubné strely Mackinnona a Eakina si cestu do bránky nenašli.

Začala druhá tretina.

Neuveriteľné čo v 24. minúte zahodil hviezdny Crosby! Po vyrazenej strele od modrej prišla krížna prihrávka popred bránkovisko, kde zakončoval do prázdnej brány, ale trestuhodne minul!

A ďalšie obrovské šťastie domáceho tímu. V 25. minúte Ennis triafa hornú žŕdku českej bránky!

Jason Spezza poisťuje vedenie Kanady. Jeho strela skončila tesne pod brvnom tak, že Pavelec na puk nedosiahol - 2:0!

V 35. minúte Voráček v závere presilovky so sľubnou šancou, Smith zasiahol pri svojej ľavej žrdi a vyriešil aj následnú Voráčkovu dorážku

Už o minút na to obrovská šanca Kanady - Čáslava puk nezastavil na vlastnej modrej, po jeho trestuhodnej chybe mohol sám na bránu postupovať Mackinnon a svojou strelou len tesne minul ľavý horný roh brány!

Jeden a pol minúty pred záverom tretiny sa O2 Aréna už radovala z gólu! Jordán vystrelil od modrej čiary, Koukal clonil brankárovi a za toho puk prepadol do siete! Rozhodca však gól neuznal pre postavenie útočiaceho hráča v bránkovisku.

Miesto zníženia náskoku mohlo byť zvýšené, Mackinnon nahral spoza brány Spezzovi a ten strieľal z prvej spred bránkoviska, Pavelec však famózne zasiahol pravým betónom!

Začala tretia tretina.

Hneď v druhej minúte tretej tretiny veľká šanca Kanady Eberle prihral presne medzi kruhy do ideálnej streleckej pozície Barriemu, ten zblízka prestrelil bránu!

Kanaďan Toffoli v samostatnom úniku na brankára, skúsil to forehandovým blafákom, Pavelec sa roztiahol na ľade a zabránil puku v ceste do bránky.

Opäť Toffoli, v útočnom pásme si chcel prebrať prihrávku z hĺbky poľa, Pavelec si vykorčuľoval ďaleko pred bránkovisko a skvelým zákrokom zastavil jeho postup.

Perfektná akcia českého tímu: Novotný sa zbavil dvoch obrancov a vystrelil spomedzi kruhov, mieril len tesne nad kanadskú bránu

Ďalšia česká príležitosť - Voráček nahrával pred bránu Klepišovi, ten ešte prešiel okolo pravej žrdi, obkrúžil bránu a chcel puk zasunúť k ľavej žrdi, Smith sa stihol presunúť a na čiare puk zastavil.

Kanadské prečíslenie. Ennis z pravej strany prihral popred bránu Couterierovi a ten strieľal, Pavelec sa famózne roztiahol na čiare a predviedol neuveriteľný zákrok!

58:49 - Česi sa odhodlali k hre bez brankára

Hra bez brankára však domácemu tímu nepriniesla ani gól a z postupu do finále sa raduje Kanada.

Viac o téme: Jaromír Jágr Sidney Crosby Česko Kanada
  • Zdroj: TASR, kt; Športky