VIDEO Najtesnejšia výhra Španielov, Ukrajina v druhom polčase rozdrvila Luxembursko

Španielski futbalisti oslavujú gól Davida SilvuŠpanielski futbalisti oslavujú gól Davida Silvu Zdroj: SITA

ĽVOV - Ukrajinská futbalová reprezentácia potvrdila úlohu favorita a v nedeľňajšom zápase "slovenskej" C-skupiny kvalifikácie EURO 2016 zdolala v Ľvove tím Luxemburska presvedčivo 3:0. Všetky tri góly padli po zmene strán. Futbalisti Španielska zvíťazili v nedeľňajšom zápase "slovenskej" C-skupiny kvalifikácie EURO 2016 nad domácim Bieloruskom 1:0 po góle Davida Silvu zo 45. minúty. Na konte majú 15 bodov a udržali si druhú priečku v tabuľke za vedúcim Slovenskom, na ktoré strácajú tri body.

Ukrajinci pohrozili ako prví strelou Rotaňa, ale Joubert si s ňou poradil. Z úvodného tlaku vyťažil favorit iba sériu rohov, ozajstnú príležitosť ísť do vedenia mali v 10. minúte prekvapujúco hostia. Da Mota sa po rýchlej akcii dostal až k hranici šestnástky a jeho strela opečiatkovala ľavú žrď Pjatovovej brány. Potom sa však hralo výlučne podľa ukrajinských nôt. V 19. minúte Jarmolenko našiel v dobrej pozícii Konopľanku, ale ten poslal loptu vysoko nad. Aktivita ukrajinského tímu i jeho jasná prevaha v držaní lopty rástli, hostia prakticky neprešli vlastnú polovicu, ale gól v ich sieti neprišiel ani po ďalekonosnej strele Stepanenka v 40. minúte.

Krátko po zmene strán po prihrávke Morozjuka otvoril skóre Kravec a striasol z favorita ťaživé bremeno trojbodového imperatívu. Domácemu trénerovi Michailovi Fomenkovi vyšlo polčasové striedanie, keď nový muž Garmaš v 57. minúte zvýšil hlavou na 2:0. Na opačnej strane mohol vrátiť Luxemburčanov do hry aktívny Da Mota, ktorý poriadne natiahol Pjatova a ten zahasil na roh. Ukrajinci následne mohli pridať ďalšie góly, Jarmolenko však zoči-voči Joubertovi zaváhal a Kravec tesne minul žrď. Až v 87. minúte sa presadil Konopľanka a stanovil na konečných 3:0. V záverečných sekundách ešte spálil tutovku Selezňov.

Španielsky útočný valec od úvodných minút pritlačil súpera. V 9. minúte si po dobrej lopte Fabregasa nabehol za obranu Morata a z prvej len tesne minul bránku Bieloruska. O desať minút sa ocitol v ďalšej dobrej príležitosti Ramos, proti jeho hlavičke vytiahol reflexívny zákrok na čiare Gorbunov. Španieli boli pánmi na ihrisku, Bielorusov v prvom polčase nepustili k strele, sami sa však trápili v zakončení. Až v 45. minúte centrovaná lopta na zadnú žrď prepadla cez Gorbunova aj Ramosa a našla voľnú nohu Silvu, ktorý tvrdou strelou otvoril skóre - 0:1.

Po prestávke sa Bielorusi osmelili. Hleb dostal loptu na šestnástku súpera a z prvej okamžite krásnou kolmicou za stopérov poslal do obrovskej šance Kornilenka, lenže španielsky brankár bol úspešnejší. V 56. minúte mohol vyrovnať Bordačev, keď povyzvŕtal španielskych obrancov, ale vo vyloženej príležitosti netrafil dobre loptu. V 73. minúte mal rozhodnutie na kopačke Cazorla, ale nepridal druhý gól favorita. Bielorusi potrápili úradujúcich majstrov Európy a pri troche šťastia im mohli vziať bod. Sympatický bol ich herný prejav v druhom polčase, v ktorom hrali so súperom vyrovnanú partiu.

Po šiestich kolách majú Ukrajinci na konte 12 bodov a upevnili si tretiu priečku v tabuľke, ktorá minimálne garantuje účasť v baráži. Luxembursko v doterajšom priebehu kvalifikačných bojov získalo jediný bod za remízu 1:1 s Bieloruskom hneď v úvodnom súboji a zostáva na poslednom 6. mieste tabuľky. Lídrom C-skupiny je s plným počtom 18 bodov Slovensko, ktoré si poradilo v Žiline s Macedónskom 2:1. So stratou troch bodov za Slovenskom zaostáva druhé Španielsko.

C-skupina (Ľvov):

Ukrajina - Luxembursko 3:0 (0:0)
Góly: 49. Kravec, 57. Garmaš, 87. Konopľanka, ŽK: 18. Da Mota, 47. Mutsch, 63. Bensi, 83. Payal (všetci Luxembursko), rozhodoval: Hunter (Sev. Ír.)

Ukrajina: Piatov - Moroziuk, Chačeridi, Rakickij (77. Kučer), Ševčuk - Stepanenko - Jarmolenko, Rotaň (46. Garmaš), Sydorčuk, Konopľanka - Kravec (71. Selezňov)

Luxembursko: Joubert - Jans, Schnell, Chanot, Malget - Holter (77. Philipps), Payal, Gerson, Da Mota (69. Deville) - Mutsch - Turpel (52. Bensi)

C-skupina (Borisov):

Bielorusko - Španielsko 0:1 (0:1)
Gól: 45. Silva. Rozhodovali: Schörgenhofer - Winsauer, Brandner (všetci Rak.), ŽK: Bordačev, Nechajčik - Morata, Pedro, Silva

Bielorusko: Gorbunov - Šitov, Martynovič, Filipenko, Bordačev - Nechajčik, Kisľak (78. Dragun), Majevski, Voloďko (81. Stasevič) - Hleb (89. Putilo), Kornilenko

Španielsko: Casillas - Juanfran, Pique, Ramos, Alba - Silva (85. Bernat), Busquets, Fabregas (75. Isco), Cazorla - Pedro (65. Vitolo), Morata