VIDEO Trenčín po dráme zdolal majstrovské Košice: Zvolen nastúpil s najmladším hráčom súťaže

Koba Jass z HK 36 Skalica (vpravo) sa teší z góluKoba Jass z HK 36 Skalica (vpravo) sa teší z gólu Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Hokejisti Dukly Trenčín zvíťazili v piatkovom stretnutí 8. kola Tipsport ligy na domácom ľade nad majstrovskými Košicami 2:1 po predĺžení a nájazdoch a sú na čele tabuľky. Východniari naopak figurujú až na 9. priečke, keď nazbierali len 10 bodov. V drese Zvolena nastúpil najmladší hráč extraligy, iba 15-ročný Michal Ivan, no jeho tím podľahol doma Martinu tesne 3:4, keď o triumfe MHC rozhodol 12 sekúnd pred koncom Špirko.

Trenčín zdolal majstrovské Košice v nájazdoch

V úvodnej desaťminútovke boli brankári takmer bez práce. Hokej sa hral síce zo strany na stranu, ale oba tímy sa snažili rozohrávku súpera ohroziť už na začiatku a darilo sa im to. Kvalitný hokej sa rozbehol v druhej časti prvej tretiny. V 12. min nahadzovaný puk Hlinku skončil na konštrukcii brány. Na opačnej strane zobral zodpovednosť na seba skúsený Bartoš. Pri brejkovej situácii trafil iba pripraveného Cháberu. Viac čistých šancí mali hostia. Hrnka a po ňom ani Bartánus nedokázali uspieť zoči-voči brankárovi Dukly. V závere úvodnej dvadsaťminútovky nedokázal domáci tím využiť viac ako pol minútovú presilovú hru o dvoch hráčov a tak sa do šatní odchádzalo za bezgólového stavu.

Na začiatku druhej tretiny mala Dukla šancu otvoriť skóre zápasu v presilovej hre, no presadila sa až po jej konci. Melicherčík niekoľkokrát zasiahol proti útočníkom Trenčína, ale na dorážku Ölveckého bol už prikrátky. O dve minúty šiel sám na bránku Zaťko, trafil však iba Melicherčíkovu hruď. Majstrovský kolektív zvýšil aktivitu a odmenou mu za to bolo vyrovnanie. Prihrávku spoza bránky doklepol do odkrytej časti Lapšanský a v polovici zápasu sa začalo odznova. Oba tímy sa snažili strhnúť vedenie na svoju stranu ešte do záveru druhej časti hry, ale šance zostali nevyužité.

Aj v poslednej tretine pokračoval nadpriemerne kvalitný hokej a hralo sa zo strany na stranu. V 47. min mohol misky váh na domácu stranu nakloniť Koyš. Nepodarilo sa mu však dobre trafiť prihrávku od Petrovického. Podobne pochodil o tri minúty aj Gašparovič. V závere mohla Dukla rozhodnúť pri dvoch presilových hrách. Košičania však skvele bránili. Štyri minúty pred naplnením šesťdesiatej minúty mal rozhodnutie na hokejke Ölvecký, prekľučkoval sa až pred Melicherčíka. Na presné zakončenie mu však už nezostal dostatok priestoru. A keď dve minúty pred koncom nenamieril presne Dlouhý, zápas dospel do predĺženia. Rozhodnutie priniesli až samostatné nájazdy, v ktorých sa ako jediný presadil Melichárek.

Dukla Trenčín - HC Košice 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 26. Őlvecký (V. Nemec, P. Mikuš), rozhodujúci sam. nájazd Melichárek - 30. Lapšanský (R. Lelkeš, Češík)
Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, J. Konc - Kacej, Tvrdoň, 3338 divákov

Trenčín: Chábera - Holenda, Richard Pavlikovský, P. Mikuš, Drgoň, Hatala, M. Zaťko, Trefný, T. Nechala - Melichárek, R. Dlouhý, J. Gašparovič - Vozdecký, V. Nemec, Őlvecký - Michal Hlinka, Róbert Petrovický, Koyš - M. Jakúbek, J. Zlocha, D. Hudec

Košice: M. Melicherčík - E. Šedivý, Philipp, M. Dudáš, Cebák, Štrbák, B. Pavúk, M. Macejko - M. Bartánus, Suja, Bicek - Lapšanský, Češík, R. Lelkeš - Jenčík, P. Bartoš, T. Hrnka - Sojčík, Boltun, Šoltés - T. Hričina

Ján Kobezda, tréner Trenčína: "Nehrali sme to, čo sme si predstavovali. Akosi sme ťahali za sebou nohy. Sme radi aj tým dvom gólom. Za posledné zápasy sme strelili iba štyri góly. Nad vodou nás drží Chábera, čo potvrdil aj v nájazdoch. Dúfam, že ďalší zápas bude z našej strany po korčuliarskej stránke lepší."

Peter Oremus, tréner Košíc: "Po dlhej dobe sme vonku odohrali dobrý zápas. Prístup chlapcov bol zodpovedný. Mrzí nízky počet strelených gólov, čo rozhodlo o osude zápasu."

Martin vyhral vo Zvolene zásluhou Špirka 12 sekúnd pred koncom

Domáci nastúpili s dvoma novými hráčmi - Estóncom Jevgenijom Misenevom a najmladším hráčom extraligy len 15-ročným Michalom Ivanom. Zvolen sa presadil až v tretej presilovke, keď strelu Habšudu poslal do siete Klhůfek. Po tomto góle hostia ožili a viackrát ohrozili Barošovu bránku. V oslabení dokonca unikol Kabáč, ale nastrelil len masku domáceho brankára.

Bežala len 16. sekunda druhej tretiny a Varga vyrovnal. Hostia boli pri chuti, Surovka pridal o necelé dve minúty druhý gól, keď puk zapadol pod Barošovu lapačku. V 25. minúte zazvonila po strele Juráška žŕdka domácej bránky. O minútu našiel Žilka dobre postaveného Mráza a ten bekhendom poslal puk do Dzubinovej bránky. V 32. minúte strelu Kokavca Baroš vystihol a po peknej prihrávke Bagina Brabenec zblízka otočil skóre.

V úvode poslednej tretiny po chybe domácej obrany vyrovnal na 3:3 Dvořák. Vzápätí mal tutovku Murček, ale jeho pokus chytil Baroš. Dvanásť sekúnd pred záverečnou sirénou zabezpečil víťazstvo hosťom Špirko.

HKM Zvolen - MHC Martin 3:4 (1:0, 2:2, 0:2)
Góly: 12. Klhůfek (Habšuda, J. Žilka), 26. B. Mráz (J. Žilka), 35. Brabenec (Bagin) - 21. T. Varga (J. Tabaček, Špirko), 22. Surovka (M. Dvořák, J. Dlouhý), 42. M. Dvořák (Murček, M. Kokavec), 60. R. Špirko (Bačik)
Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: T. Orolin - Bogdaň, Korba, 1043 divákov

Zvolen: S. Baroš - Juraško, Bagin, Andersons, D. Krejči, Habšuda, L. Pokovič, F. Fekiač, M. Ivan - J. Jurík, Brabenec, Semorád - Škvaridlo, T. Klíma, Obdržálek - J. Žilka, B. Mráz, Klhůfek - Misenev, V. Fekiač, Martin Ďaloga

Martin: Dzubina - L. Matejka, J. Tabaček, M. Dvořák, J. Dlouhý, Jáchym, Bačik, M. Fabian - Pokrivčák, R. Špirko, Tibor Varga - Surovka, Murček, M. Kokavec - Jokeľ, Dírer, Rufati - Rzavský, Jurášek, Kabáč - Rusina

Andrej Podkonický, asistent trénera Zvolena: "Ťažko sa hodnotí tento zápas. Hlavne my sme už zle začali, ale presilovky nám pomohli dostať sa trošku do tempa. Dali sme aj gól. Druhá tretina – začiatok katastrofálny, kde sme vôbec nekorčuľovali a nechali sme si streliť dva góly. Napriek tomu sme viedli po dvoch tretinách o gól a išli sme do tretej tretiny s tým, že tento zápas už nepustíme. No pokračovali sme bez nasadenia a ten záver radšej nejdem ani komentovať."

Ivan Dornič, tréner Martina: "Som nesmierne šťastný, lebo sme mali trošku horší úvod, ale bolo to aj tým, že sme mali po sebe troch vylúčených hráčov. Chlapci však zabojovali a otočili sme výsledok z 1:0 na 1:2. Potom sme sa opäť nevyvarovali menších chýb. Opäť sa Zvolen dostal do vedenia, ale naši chlapci hrali v tretej tretine ako vymenení. Nechali tam srdce a myslím si, že za predvedenú hru sme si právom zaslúžili všetky tri body."

Piešťany v závere otočili a uspeli pod Tatrami

Poprad nastúpil bez Krotáka, ktorý si odpykáva šesťzápasový dištanc, ale už s uzdraveným obrancom Fabianom. Popradský realizačný tím sa zase rozšíril o nového člena - k asistentovi Vladimírovi Turanovi a Miroslavovi Šimonovičovi pribudol bývalý hráč Liptovského Mikuláša i Popradu Juraj Halaj. Pred druhou najnižšou návštevou sezóny pod Tatrami sa hral nezáživný hokej. Najväčšie šance otvoriť skóre nevyužil hosťujúci Holovič ani domáci Hvila a tak obe mužstvá  odchádzali do šatne za bezgólového stavu.

Na začiatku druhej tretiny hrali Piešťany prvú presilovku v zápase a Hudecovo nahodenie od modrej doplachtilo až do Kostúrovej siete - 0:1. Vyrovnať mohol lotyšskí útočník Popradu Bajaruns, ale z krídla trafil iba Košarišťanovu žrď. Popradčania si ale všetko vynahradili v 38. minúte, keď sa po akcii Rusnáka dostal puk k voľnému Fabianovi a ten sa z medzikružia nemýlil - 1:1.

Otvorený hokej bez zámerov brániť výsledok sa hral i v poslednom  dejstve. Zápas vyšiel strelecky hlavne obrancom, v 47. minúte to  potvrdil Jaroslav Kasík. Jeho strelu nešťastne tečoval hornou časťou tela hosťujúci obranca Filip a puk skončil za Košarišťanom po druhý raz - 2:1. Deväť minút pred koncom podržal v superšanci Hunu  s Rusnákom hostí brankár. Do konca ostávalo ešte viac ako 5 minút, keď štadión zmrazil svojím zákrokom na protihráča domáci Síkela. Za  likvidačný faul putoval pod sprchy a Piešťany získali výhodu päťminútovej presilovej hry. Po tvrdom ataku Hunu zostal na ľade ležať ďalší hráč hostí a na ľade sa strhla menšia šarvátka. Hrubú chybu Ručkaya potrestal Lukáš Hvila - 3:1. Piešťany vzali oddychový čas, stiahli z hry brankára a po ukážkovej prihrávke Baleja znížil v čase 59:34 Filip - 3:2. To ale nebolo zo strany hostí všetko. Na 3:3 vyrovnával 14 sekúnd pred koncom Balej a poslal zápas do predĺženia.

V predĺžení sa pred Košarišťana predral obranca Suchý, ale v  individuálnom prieniku neuspel. Z následného protiútoku prepasíroval puk za chrbát Kostúra Holovič. Gól musel potvrdiť až videorozhodca a  hostia tak pod Tatrami získali v predĺžení extra bod.

HK Poprad - ŠHK 37 Piešťany 3:4 po predĺžení (0:0, 1:1, 2:2 - 0:1)
Góly: 38. Š. Fabian (O. Rusnák), 47. Kasík (B. Rapáč), 58. Hvila - 23. S. Hudec (Balej, Brancis), 60. R. Filip (Balej, Holovič), 60. Balej (J. Ručkay), 65. Holovič (Kotaška)
Vylúčení: 2:1 na 2 min, navyše Síkela (Poprad) 5+DKZ za napadnutie zozadu, presilovky: 0:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: D. Konc - M. Smrek, M. Kollár, 875 divákov

Poprad: Kostúr - Gaborčík, R. Suchý, Kasík, Malina, Fabian, Dinda, Ťavoda, Pitka - Hvila, L. Paukovček, Bartečko - Rudolf Huna, O. Rusnák, R. Rapáč - B. Rapáč, Síkela, Bajaruns - Štrauch, Toma, T. Török

Piešťany: Košarišťan - Gachulinec, R. Filip, Kotaška, Brňák, Gipters, S. Hudec, Krotov, Hluch - Šimíček, Belluš, S. Petráš - M. Filo, Holovič, J. Ručkay - Balej, Brancis, K. Kučera - Tibenský, J. Tomčák, Hrehorčák

Vladimír Turan, asistent trénera Popradu: "Zápas nás nezastihol v optimálnej forme. Boli sme slabí na puku, nepresne sme si prihrávali. Zopár šancí sme ale napriek tomu v prvej tretine mali. Druhá bola z nášho pohľadu najslabšia. Všetko sa zmenilo až v tretej tretine. Stiahli sme hru na tri päťky a prišlo oživenie i naše dva góly. V podvedomí si asi už každý myslel, že zápas máme v hrsti. Po konci päťminútového trestu sme ale inkasovali a za pár sekúnd bolo  vyrovnané. Také góly v samom závere by sa nám nemali stávať. V  predĺžení súper šťastnou strelou strhol víťazstvo na svoju stranu, ale bolo to zaslúžené."

Jozef Krišák, asistent trénera Piešťan: "Myslím si, že všetci diváci na štadióne videli priebeh zápasu a obraz si môžu spraviť sami. Sme veľmi radi, čo sa nám v závere tretej tretiny podarilo. Po faule na nášho hráča pred koncom boli všetci otrasení, ale skonsolidovali sme sa a v posledných sekundách sme vyrovnali dvoma gólmi. V predĺžení sme sa opäť presadili a získali dva body."

Prvá prehra Banskej Bystrice v riadnom hracom čase

Strelecké trápenie na pokračovanie sprevádza 'baranov' a nevyhli sa mu ani v zápase proti Žilinčanom. Čo z toho, že si vynútili prevahu a že v počte striel jasne prevalcovali súpera, keď po dvoch tretinách svietili na ukazovateli skóre dve nuly. Čisté šance sa nerodili, príležitosti skôr vyplynuli z chýb a náhodného odrazenia puku. Paradoxne hneď v úvode po pár sekundách Rób. Huna takmer otvoril skóre, potom sa však hostia nadlho odmlčali v ofenzíve a venovali sa obrannej činnosti. Aj sa museli dosť obracať, aby udržali čisté konto Tomeka v bráne. V 10. min z prečíslenia a spolupráce s Handlovským nepresne zakončil Galamboš, v 12. min sa Kytnár náhodou dostal k puku, no ani na dvakrát nebol úspešný. Rovnako dva razy za sebou skúšal šťastie Majdan a prvá tretina už nič významnejšie nepriniesla, len veľkú bojovnosť ústiacu doprázdna. V druhej tretine vynaložená drina bez efektu ešte viac odhalila slabinu domácich, asi najbližšie mal ku gólu Lamper v 21. i v 33. min.

Presilovka štyroch na troch taktiež 'baranom' nepomohla k vytúženému gólu, na druhej strane stačil hosťom k spokojnosti fakt, že neinkasovali a dokonca Valášek v 27. min presne, no slabo ohrozil bránku Bacashihua. Tretiu tretinu začali ofenzívnejšie 'vlci', v 43. min nestačil usmerniť puk pred bránkou Ježek a aj Schroner po chybe Matouška spálil veľkú možnosť.

Zápas mohla rozhodnúť každá jedna strela, jednu z nich najskôr neusmernil Richard Huna, no v 51. min ho vysunul brat Róbert a samostatný nájazd s prehľadom premenil. Od tohto okamihu sa čas na vyrovnanie domácim veľmi rýchlo krátil, v 53. min Galamboš a Gründling spálili na ich škodu šance a zápas napokon vyústil do prvej sezónnej prehry Banskobystričanov v riadnom hracom čase, aj napriek 70-sekundovej power-play.

HC '05 iClinic Banská Bystrica - MsHK DOXXbet Žilina 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Gól: 51. Richard Huna (Róbert Huna, Š. Novotný)
Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Snášel - Gavalier, Holienka, 1532 divákov

Banská Bystrica: Bacashihua - I. Ďatelinka, Sandgren, V. Čížek, Šmach, M. Rosandič, Gründling, Loskot, I. Jankovič - Majdan, Galamboš, Handlovský - O. Mikula, Handzuš, Lunter - M. Hudec, Kytnár, Gillies - Lamper, Zigo, Matoušek

Žilina: T. Tomek - Kurali, M. Grman, Š. Novotný, Makovský, D. Brejčák, M. Leško, Bajaník, Niník - Švec, Róbert Huna, Richard Huna - Stupka, Valášek, J. Kubiš - Drevenák, Ježek, Drábek - A. Lipovský, Schroner, D. Rehák

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Strelecké trápenie pokračuje, Žilina dobre bránila, my sme mali optickú prevahu. Súper nás potrestal z brejku a my čím viac sme chceli vyrovnať, tým viac sme sa dostávali do kŕča. Presilovky sú naša slabota bez jediného streleného gólu. Potrebujeme ich dávať, pretože nervozita na hokejkách sa umocňuje a zbrklosti v šanciach pribúda."

Jerguš Bača, asistent trénera Žiliny: "Súper disponuje kvalitným mužstvom s nátlakovým fyzickým hokejom. Na toto sme sa pripravovali, chceli sme hlavne úspešne brániť s podporou výborného brankára. Sme radi, že po tých siedmich zápasoch, čo sme vonka odohrali, sme naplno bodovali. Určite to bude mať vplyv na sebavedomie hráčov. Kľúčovou bola druhá tretina, kde sme sa štyrikrát bránili oslabeniu."

Tomáš Tomek, brankár Žiliny: "Bol to ťažký zápas a my sme určite neboli odovzdaní, každá päťka urobila maximum. Tri body z Bystrice veľmi tešia, moje čisté konto je zásluha celého mužstva. Nenudil som sa v bránke, pár striel pochytal, získal istotu. Striel mal súper dostatok, mal dobrú obranu i útok a ja som rád, že som ho vychytal. Dúfam, že sa naše výkony budú zlepšovať, potvrdili sme stúpajúcu formu, a to proti mimoriadne silnému súperovi."

Richard Huna, autor jediného gólu: "Hrali sme so zabezpečenej obrany, vyhadzovali puky, bránili. Pri góle ma brácha našiel na červenej, namieril som pod vyrážačku a padlo to tam. Šli sme sem s malou dušičkou a podarilo sa. Je to naše prvé víťazstvo vonku, takticky sme zápas zvládli perfektne."

Prekvapujúce víťazstvo Skalice nad Nitrou

V prvých minútach stretnutia nebol vidieť tabuľkový rozdiel medzi súpermi, hralo sa hore-dole. Prvú nebezpečnú strelu na Ševelu vyslal spomedzi kruhov v 5. minúte Kutálek. Domáci brankár následne zneškodnil aj nebezpečný pokus Macíka. Valentu výraznejšie ohrozil v 6. minúte domáci Komínek. Prvý gól strelil v 7. minúte domáci J. Novák, keď od modrej čiary prekvapil Valenta. Hostia vyrovnali na 1:1 v 9. minúte, keď situáciu 2:1 zvládol pekne Piačka po prihrávke Bučeka. Hra mala naďalej vyrovnaný priebeh, domáci za skúsenejšími a zohratejšími hosťami nezaostávali v útočnej aktivite. V 19. minúte nariadil rozhodca Bovák za faul trestné strieľanie, no Lukáš Novák ho nepremenil. V tejto časti hry bol vylúčený domáci Zukal, hostia však domácu bránku neohrozili, naopak 17 sekúnd pred koncom posudzoval situáciu v nitrianskom bránkovisku videorozhodca, gól však nepadol.

Hostia sa ujali vedenia po zákroku Beneho na Jassa v 24. minúte, šťastný gól strelil útočník Bene. Vylúčenie Kutálka domáci na vyrovnanie nevyužili. Až od 27. minúty sa znova pustili do útočných akcií. V 28. minúte spálil vyloženú šancu domáci J. Novák, keď z dobrej pozície netrafil prázdnu nitriansku bránku. Domáci sa naďalej snažili o vyrovnanie, v koncovke im však chýbala presnosť a dôraz. V 36. minúte Valent len so šťastím vyrazil strelu Slobodu, keď ten pálil bez prípravy. Potom ho vyskúšal mladý Studenič. V 37. minúte zvonila po strele Mezeia konštrukcia Ševelovej bránky. Domáci sa dočkali zaslúženého gólu, keď na 2:2 vyrovnal Korytko.

Hostia hrali od 43. minúty presilovku po vylúčení Zukala. Ševela kryl dobrú strelu Podhradského od modrej, potom aj nebezpečnú dorážku Macíka, skóre sa však nemenilo. V 47. minúte bol vylúčený Macík, domáci pritlačili, no fauloval aj Brendl a hralo sa 4:4. Hostia mali potom minútovú presilovku, no domáci sa ubránili. V 53. minúte sa vyznamenal Ševela, keď zneškodnil gólovú tutovku hostí. V 54. minúte bol vylúčený Slovák, čo rozhodlo o výsledku zápasu, pretože Jass strelil tretí gól domácich a zabezpečil tak pre nich plný bodový zisk.

HK 36 Skalica - HK Nitra 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Góly: 7. Jan Novák, 38. Korytko (Brendl, Ďurák), 54. K. Jass (R. Školiak, Mickivics) - 9. E. Piačka (S. Buček, M. Novák), 24. Bene (E. Piačka, M. Novák)
Vylúčení: 5:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Milan Novák - Junek, Šefčík, 672 divákov

Skalica: P. Ševela - Ďurák, Jaborník, Opalek, Jan Novák, Barák, Zukal, Mihalka - Brodek, R. Školiak, Komínek - M. Sloboda, Brendl, Korytko - K. Jass, Studenič, Mickievics - Kovalovský, Lantoš, M. Trenčan

Nitra: Valent - Podhradský, Mezei, Ordzovenský, P. König, Milo, Milam, M. Novák - M. Slovák, Stloukal, S. Saliji - L. Novák, Stümpel, Kutálek - Macík, J. Štefanka, Bajtek - E. Piačka, Bene, S. Buček - Pupák

Martin Stloukal, tréner Skalice: "Dobre sa mi hodnotí tento zápas, lebo sme vyhrali. Sústreďujeme sa však hlavne na seba, nie že by sme nevšímali taktiku súperov, my však musíme drobnými krokmi postupne eliminovať chyby, ktorých sa dopúšťame. Držať sa pri zemi a koncentrovať sa detailne na každú časť zápasu. Dnes nás podržal brankár, ktorý výborne zachytal, videl som to ako súboj brankárov Ševela veľkou mierou prispel k nášmu víťazstvu, za čo mu patrí poďakovanie."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Dnes sme si nezaslúžili vyhrať. Naše dva góly dala len štvrtá formácia. Obmenili sme útoky, no nepresadili sa. V obrane sme urobili chyby, po ktorých sme dostali góly, také rozhodujúce chyby sa nemôžu stávať, rozhodne by sa nemali vyskytnúť v jednom zápase. Sme nespokojní, sklamaní, nemali sme taký hlad po víťazstve ako domáci."

Viac o téme: HC Košice HK Nitra HK 36 Skalica