VIDEO Prierez do histórie futbalu: Bombardér Gerd Müller bol postrachom brankárov

Gerd MüllerGerd Müller Zdroj: fifa.com

BERLÍN - Na ihrisku pôsobil kvôli svojej zavalitej postave nemotorne, slávny tréner Zlatko Čajkovski ho vraj spočiatku považoval za východoeurópskeho vzpierača, napriek tomu sa nemecký útočník Gerd Müller zapísal do histórie futbalu ako jeden z najväčších kanonierov. Počas svojej kariéry vyhral "Bombardér" s reprezentáciou a Bayernom Mníchov takmer všetky významné trofeje vrátane titulu majstra sveta i Európy, s 365 gólmi je doteraz streleckým rekordmanom bundesligy.

Niekdajší postrach všetkých súperových brankárov oslávi 3. novembra sedemdesiatiny. "Gerd bol kanonier, aký sa už asi nenájde. Napriek všetkým úspechom sa držal stále pri zemi," vyhlásil o majiteľovi Zlatej lopty pre najlepšieho hráča Európy roku 1970 jeho nástupca Karl-Heinz Rummenigge. "Bez Müllera by sme pravdepodobne dodnes boli malým provinčným klubom s drevenou klubovňou," dodala na adresu bývalého spoluhráča ďalšia veľká postava Bayernu Franz Beckenbauer.

S bavorským veľkoklubom spojil útočník so skvelou orientáciou v malom vápne, ktorý vedel dávať góly zo všetkých pozícií, takmer celú svoju kariéru. Počas 15 sezón prispel 566 gólmi v 607 dueloch k trom víťazstvám v PMEZ, jednému v PVP a Interkontinentálnom pohári či štyrom ligovým titulom. Ďalších 68 gólov pridal v 62 dueloch v nemeckom drese, v ktorom sa výrazne podieľal na zlatu z majstrovstiev sveta 1974 aj Eura 1972.

Na svetovom šampionáte 1970 v Mexiku, kde tím SRN obsadil tretie miesto, sa stal s desiatimi gólmi najlepším strelcom turnaja. Na nasledujúcom MS na domácej pôde sa síce trafil "len" štyrikrát, zato vždy v pravú chvíľu vrátane rozhodujúcej bránky finále s Holandskom.

"Rok 1970 bol najlepší v mojej hráčskej kariére, o štyri roky neskôr som ale zase zaznamenal dôležitejšie bránky," hodnotil kanonier, ktorý po MS 1974 skončil v reprezentácii (údajne na protest proti tomu, že na oficiálny banket po nemeckom víťazstve neboli vpustené manželky hráčov).

So 14 zásahmi bol Müller dlho najlepším kanonierom histórie MS, kým ho v roku 2006 prekonal Brazílčan Ronaldo (a predvlani oboch ešte Nemec Miroslav Klose). Ten istý primát mu vďaka 66 gólom patril aj v európskych pohároch, teraz je pred ním päť hráčov na čele s Portugalcom Cristianom Ronaldom.

Rodák z Nördlingen začínal s futbalom v desiatich rokoch v miestnom TSV, do Bayernu prišiel ako devätnásťročný v roku 1964 a hneď prispel 33 gólmi k postupu do najvyššej súťaže. Sedemkrát sa stal kráľom strelcov bundesligy, jeho 40 gólov zo sezóny 1971/72 je doteraz platným rekordom súťaže. V rokoch 1967 a 1969 bol vyhlásený nemeckým futbalistom roka, dvakrát získal Zlatú kopačku pre najlepšieho kanoniera európskych líg.

V roku 1979 odišiel do finančne lukratívnej americkej futbalovej ligy NASL a tri sezóny hájil farby tímu Fort Lauderdale Strikers. Kariéru ukončil v roku 1982 a vrátil sa domov, avšak na život bez futbalu si nemohol zvyknúť a prepadol alkoholu. "Stala sa zo mňa troska," spomínal na neveselé obdobie otec jednej dcéry.

Záchrana prišla od bývalých spoluhráčov z Bayernu, ktorí Müllera presvedčili, aby podstúpil odvykaciu kúru. V roku 1992 podpísal vo "svojom" klubu trénerský kontrakt, na starosti mal vyhľadávanie talentov. Neskôr získal najvyššie trénerskú licenciu a až do vlaňajška pôsobil v Bayerne ako asistent mládežníckych a rezervných celkov. Nedávno však vyšlo najavo, že trpí Alzheimerovou chorobou.

Viac o téme: Gerd Müller
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: fifa.com
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy