Fíni učili Čechov hrať hokej: Zápas okorenila bitka či gól v oslabení

Český hokejový výber podľahol Fínsku hladko 1:4Český hokejový výber podľahol Fínsku hladko 1:4 Zdroj: cslh.cz

KOUVOLA - Českí hokejisti po štvrtkovej výhre v Oulu (3:2) prehrali v druhom zápase s Fínskom v Kouvola 1:4 a stratili nádej na celkový triumf v Euro Hockey Tour.

Už nemôžu predstihnúť vedúcich Švédov, s ktorými sa stretnú vo zvyšných dvoch dueloch budúci týždeň v stredu a v piatok v Znojme. S Fínmi prehral tím kouča Vladimíra Vůjtka tretí zo štyroch vzájomných duelov v sezóne a pripísal si druhú prehru v šiestom dueli finálnej prípravy na májové majstrovstvá sveta v Rusku.

Fíni nasadili do hry oproti duelu v Oulu vedľa Markusa Granlund z Calgary ďalšie dve posily z NHL Komarova z Toronta a Rantanen z Colorada, ktorí vytvorili spoločný útok. Hokejisti sa počas celého stretnutia museli vyrovnať s nefungujúcou časomierou a o priebežnom čase pri prerušení informoval hlásateľ.

Aktívnejší boli v úvode Česi, ktorí napádali v útočnom pásme a Koskinen musel kryť pokusy Kubalíka aj Gulaša. Po kombinácii Koukala s Kašparem zakončoval tiež Zaťovič. Fíni zahrozili v siedmej minúte, ale Jormakkova prihrávka na voľného Koskirantu neprešla. Potom tvrdo zrazil Voráček Hartiakinena, ktorý sa s ním pustil do potýčky, a obaja išli pykať na štyri minúty.

Český hokejový výber podľahol Galéria fotiek (4) Zdroj: cslh.cz

Do dobrej streleckej pozície sa potom dostal Filppula, ale Francouz nemusel zasahovať, pretože Fín zamieril vysoko. Na druhej strane tesne minul po prihrávke Kousala Zohorna a vzápätí aj Červenka. Fíni získali 29 sekúnd pred koncom prvej tretiny výhodu presilovky piatich proti trom, keď bol vylúčený Zámorský za hákovanie a po skončení signalizovanej výhody aj Gulaš za sekanie po situácii, keď sa dostalo do potýčky niekoľko hráčov.

Domáci z výhody vyťažili vedenia. Ešte pred pauzou neuspel Komarov, potom po strele Markusa Granlund z dorážky ani Hietanen, ktorý ale potom už z ľavého kruhu trafil pravý horný roh Francouzovej bránky. V brániacom triu v tom čase musel dohrávať s bolestivo nastrelenou nohou Kolář. Ďalšie snaha Suomi zvýšenie nepriniesla a vo 26. minúte sa po prihrávke Zámorského presadil strelou z medzikružia Sekáč.

Fíni chceli získať náskok späť a Francouz riešil niekoľko nebezpečných situácií. Česi odolali aj v ďalšom oslabení pri Zaťovičovom pobyte na trestnej lavici. V 32. minúte sa ale v rohu šikovne uvoľnil Rantanen a Markus Granlund si po trefe z ľavého kruhu pripísal vo svojom druhom reprezentačnom zápase premiérový gól.

Útočník Calgary hral ďalej v stretnutí kľúčovú úlohu. V 36. minúte mal šancu Sekáč ale fauloval ho Virtanen.Česi vo svojej prvej presilovke v dvojzápase s Fínmi inkasovali. Markus Granlund vyhral vhadzovanie pre Jaakolu, ktorý od modrej čiary prekonal Francouza.

Nádej na zvrat zobrali Fíni Vůjtkovmu tímu definitívne v 45. minúte. Markus Granlund po obkorčuľovaní bránky ešte neuspel a tvrdo narazil do Kundrátka, ale vzápätí sa trafil od modrej čiary Kivistö. Koskinen pri streleckých pokusoch Čechov odolal. Stav už nezmenila ani druhá presilovka hostí a korekciu skóre nepriniesli ani šance Kubalíka, Jarůška či Zohorny.

Fínsko - Česko 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)
Góly: 22. Hietanen, 32. Granlund, 38. Jaakola, 45. Kivistö – 35. Sekáč

Viac o téme: Česko Fínsko