VIDEO Wales premrhal sľubný náskok: Anglický sen sa splnil v nadstavenom čase!

Radosť hráčov AnglickaRadosť hráčov Anglicka Zdroj: SITA

PARÍŽ - Futbalisti Anglicka zvíťazili v ostrovnom derby 2:1 nad Walesanmi vo štvrtok v Lens v "slovenskej" základnej B-skupine na futbalových ME 2016 vo Francúzsku. Po prvom polčase pritom prehrávali 0:1, keď krátko pred prestávkou zo štandardky zmrazil favorita Gareth Bale.

Albión však po zmene strán pomerne rýchlo vyrovnal zásluhou striedajúceho Jamieho Vardyho a v nadstavenom čase sa presadil ďalší hráč, ktorý prišiel na trávnik až na druhý polčas - Daniel Sturridge. Anglicko vedie so 4 bodmi, Slovensko a Wales majú po 3 body a Rusko 1 bod. Záverečná tretia várka zápasov príde na rad v pondelok 20. júna. Zhodne od 21.00 h sa stretnú Rusko - Wales (Toulouse) a Slovensko - Anglicko (Saint-Étienne).

Prvú veľkú šancu mali Angličania. Kane v 7. min vybojoval loptu v strede poľa, vysunul Lallanu a ten po prieniku na pravej strany dobre naservíroval Sterlingovi, ktorý však v sklze medzi obrancami z približne 10 m a centrálnej pozície netrafil bránku. V 25. min Rooney priamym kopom našiel hlavu Cahilla, ktorý chrbtom k bránke z päťky zátylkom neusmernil loptu mimo Hennesseyho dosahu. V 32. min si hráči aj fanúšikovia Albiónu márne pýtali pokutový kop, keď po hlavičkovom súboji s Kanom spadla lopta na ľavú ruku Daviesa, kým obaja ešte boli vo vzduchu. V 36. min po rohu hlavičkoval vedľa Smalling, územná prevaha Angličanov rástla. Na sklonku prvého polčasu však náhle zahrmelo na druhej strane: Bale z priameho kopu ľavačkou ponad trojčlenný múr z 30 m nachytal Harta, ktorý išiel na zem a pri svojej ľavej žrdi si síce siahol na loptu, ale nevytlačil ju do bezpečia - 1:0 pre Wales. Krídelník Realu Madrid sa presadil podobne ako v sobotu proti Slovákom v Bordeaux, vtedy rozosmutnil Matúša Kozáčika. Stal sa tretím hráčom po Francúzovi Michelovi Platinim (1984) a Nemcovi Thomasovi Hässlerovi (1992), ktorý dal dva góly z priameho kopu na jedných ME.

Na druhý polčas nahradili Jamie Vardy a Daniel Sturridge v ofenzíve Anglicka dvojicu Harry Kane, Raheem Sterling. Zverenci Roya Hodgsona sa, pochopiteľne, s vervou pustili do súpera. Vyrovnali pomerne rýchlo, v 56. min sa o to postarali práve striedajúci hráči. Sturridge po sérii centrov poslal loptu do ohňa a kapitán Walesanov Ashley Williams smoliarskym defenzívnym zákrokom nabil Vardymu, ktorý stál viac ako meter za líniou, ale vzhľadom na autora prihrávky nie v postavení mimo hry. Kanonier majstrovského Leicestru sa tri metre od bránky pohotovo zorientoval - 1:1. Nápor povzbudených Angličanov pokračoval, čoraz viac sa hralo na jednu bránku. Tlak trochu opadol až pred záverečnou štvrťhodinou. V 80. min z hranice šestnástky v nádejnej situácii bez tiesne výrazne prekopol striedajúci Walesan Jonathan Williams. Ku koncu predsa len pribudlo obojstrannej opatrnosti. Mužstvá síce, pochopiteľne, prahli po troch bodoch, zároveň však nechceli prísť o jeden. Keď už všetko smerovalo k patu, rozhodol v prospech Anglicka dôrazný Sturridge: rozpútal zmätok v šestnástke a napokon aj dorazil loptu za bránkovú čiaru.

Viac o téme: Anglicko Gareth Bale Wales Jamie Vardy
  • Zdroj: sportky.sk, SITA