Slovensko vychválené do nebies: Svetový pohár v Jasnej zožal obrovský úspech

Veronika Velez-Zuzulová
Veronika Velez-Zuzulová

CANCUN - Slovenské zimné stredisko Jasná si vyslúžilo na kongrese Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) v mexickom Cancune pozitívne ohlasy na organizáciu podujatia Svetového pohára v alpskom lyžovaní. Slalom a obrovský slalom žien sa pod Chopkom uskutočnili v marci, pričom počas troch dní zavítalo do strediska približne 30-tisíc návštevníkov.

Organizátori z Jasnej prezentovali pred tromi komisiami nové prvky, ktoré vniesli do programu SP. Konkrétne išlo o tzv. beauty program, v rámci ktorého prvýkrát prezentovali divákom ženskosť a krásu svetovej ženskej lyžiarskej špičky. Na Slovensku mal premiéru aj tzv. elektronický press kit. Informácie, ktoré sú novinárom štandardne vytlačené v brožúrach a prezentáciách na papieri, dostali reportéri v Jasnej v dvoch jazykových mutáciách v jednom elektronickom zariadení – v tablete.

"Celkovo na kongrese a vo viacerých komisiách zazneli velmi pozitívne ohlasy na Jasnú. Zvlášť nás vychválil vedúci PR a masmédií FIS Tom Kelly, vedúca ženskej komisie Karen Korfantová, či Patrick Lang, syn zakladatela Svetového pohára a novinár, ktorý obišiel všetky Svetové poháre v uplynulej sezóne," uviedol Martin Varga, člen organizačného výboru.

V kalendári FIS už o dva roky vystrieda Jasnú stredisko v Špindlerovom mlyne. "Napĺňa to našu stratégiu organizovať striedavo podujatia Svetového pohára v strediskách patriacich pod Tatry Mountain Resorts. Na Slovensku sme čakali na Svetový pohár tridsať rokov, teraz veríme, že to už bude menej," komentoval výsledky kongresu Bohuš Hlavatý, predseda organizačného výboru SP v Jasnej a predseda predstavenstva Tatry Mountain Resorts.

"Je teraz na Jasnej, aby vyťažila čo najviac z tohtoročného úspechu aj obchodne a máme čas na prípravu ďalších svetových pretekov. Počas Svetového pohára sme videli, kde máme slabšie miesta. Musíme dobudovať prístupy a infraštruktúru najmä v oblasti cieľa a doplniť dopravné systémy v stredisku. Veľkou výzvou je medzinárodná komunikácia strediska aj podujatia. Historicky prvý Svetový pohár po vyše 30 rokoch bol prirodzene sviatkom predovšetkým pre slovenského diváka. Ale do budúcna musíme viac popracovať na tom, aby preteky v Jasnej boli európskou a svetovou udalosťou. To sa týka propagácie, komunikácie, distribúcie lístkov, dopravy, služieb... Skrátka, kým sa vráti Svetový pohár na Slovensko, nebudeme čakať, ale vieme čo máme robiť a vieme, ako na to. Aby sa výskyt našich stredísk v kalendároch FIS zhusťoval," dodal Hlavatý v tlačovej správe.

Preteky Svetového pohára žien v obrovskom slalome a slalome sa v Jasnej konali 5. až 7. marca 2016. Podujatie priviedlo počas troch dní do strediska približne 30-tisíc návštevníkov, pri obrazovkách ho len na Slovensku sledovalo 1,2 milióna divákov a dalšie stovky miliónov po celom svete. Na zabezpečení podujatia pracoval denne 760-členný tím, viac ako 300 dobrovoľníkov, prepravu zabezpečovalo 86 autobusov, vyprodukovalo sa 120.000 m3 technického snehu, používalo sa 190 vysielačiek, použilo sa 45 ton materiálu, zjedlo sa 6000 obedov. Najdlhšia pracovná zmena trvala 22 hodín, použilo sa 350 metrov bezpečnostných matracov a 8000 metrov sietí, nakreslilo sa 42 verzií cieľového areálu. Slalom ovládla Američanka Mikaela Shiffrinová, na pódiu sa ocitla na radosť domácich fanúšikov aj Veronika Velez-Zuzulová, ktorá skončila tretia. V obrovskom slalome zvíťazila Rakúšanka Eva-Maria Bremová.


Tagy: Slovensko Veronika Velez-Zuzulová

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA