Vstup do šampionátu dopadol katastrofálne: Mladé Slovenky utrpeli poriadny debakel

Slovenky zostali po zápase poriadne sklamanéSlovenky zostali po zápase poriadne sklamané Zdroj: FOTO TASR - Martin Baumann

SENEC - Slovenské futbalistky do 19 rokov vstúpili v utorok do domácich majstrovstiev Európy tejto vekovej kategórie vysokou prehrou s Holandskom 0:6. Na šampionáte, ktorý v termíne 19.-31. júl organizuje Slovensko v štyroch mestách - Senec, Senica, Myjava a Zlaté Moravce sa Slovenky najbližšie stretnú s favoritom celého šampionátu Francúzkami (piatok, 22. júla, Senec).

Posledný súboj v základnej A-skupiny odohrajú domáce reprezentantky v pondelok 25. júla v Zlatých Moravciach s Nórkami.

V NTC Senec zverenky trénera Branislava Petroviča inkasovali tri góly už v prvom polčase. V druhom potom "Oranjes" pridali ešte tri presné zásahy a zaslúžene si pripísali do tabuľky prvé tri body.

A-skupina (Senec), 1. kolo:

Slovensko - Holandsko 0:6 (0:3)
Góly: 37., 57. a 73. Roordová, 23. Folkertsmová (z 11 m), 40. Deszathová (vlastný), 68. Hendriksová, ŽK: Mikolajová, Kulová - Van Schoonhovenová, Hendriksová, rozhodovala: Martinčičová (Chorv.), 1023 divákov.

Slovensko: Matušková - Kulová, Deszathová, Moťovská, Kovaľová (78. Tóthová) - Mikolajová - Havranová, Briššová (46. Košlabová), Fabová, Čahojová - Šurnovská

Holandsko: Quayeová - van Schjindelová, van der Lindenová (65. de Sandersová), ten Westeneiindová, van Weerdenová - van Schoonhovenová (46. Raaijmakersová), Hendriksová - Admiraalová, Roordová, Verhoeveová - Folkertsmová (75. de Graafová)

Na snímke radosť holandských Galéria fotiek (4) Zdroj: FOTO TASR - Martin Baumann

Mladé Slovenky začali nebojácne a už v 5. minúte mohli otvoriť skóre. Havranová si pekne nabehla na prihrávku za holandskú obranu, išla sama na bránu, trafila ale iba do tela brankárky Quayeovej. Súperky okamžite odpovedali, dali gól, ale ten neplatil pre ofsajd. Hralo sa úplne vyrovnane, no domáce doplácali na vlastné zbytočné chyby. V 23. minúte otvorila skóre Folkertsmová z penalty po faule Kulovej na Admiraalovú. O tri minúty mohlo byť vyrovnané, Havranová ale minula na zadnej žrdi loptu po centri z ľavej strany. V 31. Verhoeveová pálila nad, keď sa k nej lopta dostala po chybe v slovenskej rozohrávke. No v 37. minúte už Roordová po sérii chýb v domácej obrane nezaváhala a strelou po zemi ku vzdialenej žrde zvýšila na 2:0. Slovenskú smolu v 40. minúte korunoval nešťastný vlastný gól Deszathovej.

"Oranjes" zvýšili na 4:0 v 57. minúte, keď strele Roordovej pomohol do siete ešte teč slovenskej obrankyne. Hostky s chuťou pokračovali, v o minútku mohla zvýšiť Admiraalová, ale tesne minula. Domácim už postupne odchádzali aj fyzické sily, hralo sa takmer iba na polovici Sloveniek. Holanďanky prevahu ešte korunovali gólom Hendriksovej hlavou, v 73. minúte potom Roordová skompletizovala hetrik. V 82. minúte mohla čestný gól dosiahnuť Šurnovská, po chybe holandskej obrankyne ale pálila nad.

Branislav Petrovič, tréner SR: "Bol to pre nás veľmi ťažký zápas. Išli sme do neho so zámerom uhrať dobrý výsledok. Ale na dievčatá zrejme počas zápasu doľahla psychická záťaž. Lebo ešte začiatok bol dobrý, mohli sme dať prvý gól z veľkej šance Havranovej, ale potom sa to v nás akoby zlomilo. Nedarili sa nám základné veci. Je to realita. Verím, že dievčatá zvládnu zvyšné zápasy lepšie. Som prekvapený, lebo sa zdalo, že máme aj problémy fyzického charakteru, ale to je u dievčat spojené aj s tou psychickou stránkou. Teraz musíme zapracovať na tom, aby sme dievčatá dali dokopy. Musíme byť herne disciplinovanejší, lebo len tak máme šancu na lepšie výsledky."

Jill Roordová, autorka hetriku: "Zo začiatku sme boli pomerne nervózne. Súperky hrali dobre. Našťastie nás postavil na nohy gól z penalty. Potom to už išlo. Som rada za hetrik, ale musím sa poďakovať spoluhráčkam, ktoré mi k nemu výrazne pomohli."

Viac o téme: Holandsko Slovensko