Postaral sa o najväčší škandál v Riu, teraz mu hrozí väzenie: Lochte, bolo ti to treba?!

Ryan Lochte
Ryan Lochte

RIO DE JANEIRO - Brazílska polícia obvinila amerického plavca Ryana Lochteho z podania falošnej správy o prepade počas olympijských hier v Rio de Janeiro. Brazílske orgány zašlú žalobu aj etickej komisii Medzinárodného olympijského výboru. Plavcova hovorkyňa Melissa Nathanová uviedla, že Lochte sa k situácii zatiaľ nevyjadrí.

Elitný plavec klamal o ozbrojenom prepadnutí a maskoval tak vlastný vandalizmus na benzínovej pumpe. Lochte si v Riu vybojoval šiestu zlatú medailu spod piatich kruhov v kariére a s 12 cennými kovmi je jedným z najúspešnejších olympionikov USA vôbec. Úspešný výsledok však zatienil obrovským škandálom. Vymyslel si ozbrojené lúpežné prepadnutie, aby spoločne s tromi reprezentačnými kolegami Jackom Congerom, Gunnarom Bentzom a Jimmym Feigenom zakryli vlastný vandalizmus. Namiesto obdivu za úspešnú športovú kariéru sa stal terčom trpkej satiry a posmechu.

      
Lochte sa neskôr priznal, že bol veľmi opitý a svojím správaním zavinil celý incident na benzínovej pumpe. Podľa brazílskych zákonov je trest za falošné podanie informácií o zločine 18 mesiacov za mrežami.
      
Je otázne, či sa Lochte vráti do dejiska olympiády, aby čelili obvineniam, alebo ho budú súdiť v neprítomnosti. USA a Brazília majú dlhoročnú zmluvu o extradícii, no v minulosti sa viackrát stalo, že juhoamerická krajina nevydala svojich občanov do zahraničia. Príkladom je šéf Brazílskej futbalovej konfederácie Marco Polo del Nero, ktorý čelí obvineniam z korupcie. Teraz by podobne mohli postupovať aj USA, informovala agentúra AP.
      
Lochte po incidente prišiel už o štyroch sponzorov vrátane firiem Speedo a Ralph Lauren. Vo štvrtok však získal nového - spoločnosť Pine Bros, ktorá tvrdí, že si zaslúži druhú šancu.


Tagy: Ryan Lochte

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA