Reálny obraz slovenského basketbalu: Druhý debakel prišiel na domácej palubovke

Zľava: Zaza Oachulia z gruzínskeho tímu, Oliver Tot zo slovenského tímu a George Tsintsadze z gruzínskeho tímu
Zľava: Zaza Oachulia z gruzínskeho tímu, Oliver Tot zo slovenského tímu a George Tsintsadze z gruzínskeho tímu

BRATISLAVA - Dve výrazné prehry v F-skupine s veľkými favoritmi, ktoré v prvej tretine kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2017 utrpeli slovenskí basketbalisti, sú v súlade s prognózami aj očakávaniami. V konečnom dôsledku možno nemrzí ani tak ich výška (obe o viac než 30 bodov), ako fakt, že zverenci trénera Ivana Rudeža nepotrápili kvalitnejších protivníkov viac než len pár minút.

V oboch prípadoch bol duel dávno rozhodnutý už v prvom polčase a po zmene strán sa iba dohrával. Bolo to tak v stredu v Podgorici proti Čiernej Hore 65:97 (28:50), ako aj v sobotu v bratislavskej Hant aréne proti Gruzínsku 63:94 (29:52).

"Samozrejme, sme sklamaní. Pripravovali sme sa na Gruzínsko s tým, že môžeme s nimi spraviť dobrý výsledok. V prvom polčase nám však ušli na dvadsať bodov, mali mnoho otvorených striel a veľa ich premieňali. Takisto nám nepomohlo, že sme na začiatku mali problémy s faulami, Mišo Baťka si urobil dva rýchle a on ako fyzický hráč nám chýbal pod košom. Ťažko sa nám potom zastavovali Gruzínci na pozíciách tri, štyri a päť," skonštatoval 21-ročný rozohrávač Oliver Tot, ktorý patril medzi najlepších hráčov slovenského tímu - premenil všetky tri svoje strelecké pokusy z hry (8 bodov), nestratil ani jednu loptu, mal 4 doskoky a 2 asistencie. 

"Výsledok odzrkadľuje reálny rozdiel medzi oboma tímami," pripomína tréner Rudež, dobre si vedomý sily účastníka uplynulých troch európskych šampionátov. "Kvalita súpera sa jednoznačne prejavila. Aby sme s ním mohli odohrať nejaký vyrovnanejší zápas, potrebovali by sme predviesť výkon na hornej hranici našich možností, kým protivník by musel mať extrémne zlý deň. To sa dnes nestalo. Nie som spokojný s útočnou hrou v druhej štvrtine, v ktorej sme hľadali odpoveď na agresivitu nervóznou streľbou. Videl som u hráčov veľkú vôľu, 17 asistencií svedčí o tom, že jeden druhého rešpektujú a lopta ide z ruky. Nedali sme však veľa otvorených striel, naši hráči ešte nie sú špičkoví 'snajperi'. Moji zverenci bojovali, hádzali sa po palubovke. Z hľadiska úsilia im nemám čo vyčítať. Všetci však viete, či sú vo svojich kluboch alebo univerzitných tímov lídri, alebo nie," zdôraznil známy nepriaznivý fakt Rudež. 

Zápas v Podgorici bol podľa 36-ročného chorvátskeho kouča náročnejší než sobotňajší bratislavský. "Na niektorých hráčov bol vyvíjaný iný tlak. Svoje zohrala aj fascinácia z tamojšej haly Morača, ktorá bola plná a panovala tam skvelá atmosféra. Proti Gruzínsku bol duel náročný preto, že sme neboli mentálne pripravení na to, že Baťka a Bojanovský, naši dvaja centri, budú mať už v prvých troch minútach na konte dokopy päť faulov. Nebudem komentovať počet trestných hodov 38 ku 12 v prospech súpera. Musíme hrať lepšie a verím, že v stredu v Prievidzi proti Albánsku, súperovi z našej kategórie, predvedieme agresívnejšiu obranu. Ideme si po víťazstvo," doplnil Ivan Rudež. 

Na budúcoročné ME, ktoré sa uskutočnia vo Fínsku, v Izraeli, Rumunsku a Turecku, postúpia víťazi siedmich kvalifikačných skupín a štyri najlepšie mužstvá z druhých miest. Slovensko v histórii samostatnej republiky ešte nikdy neštartovalo na kontinentálnom šampionáte. 

Najbližší program v F-skupine - streda 7. septembra: 
Gruzínsko - Čierna Hora (17.00 h SELČ) 
Slovensko - Albánsko (Prievidza, 18.00) 

Tabuľka F-skupiny: 
1. Čierna Hora 2 2 0 210:138 4 
2. Gruzínsko 2 2 0 180:110 4 
3. Slovensko 2 0 2 128:191 2 
4. Albánsko 2 0 2 120:199 2 


Tagy: Slovensko Gruzínsko

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA