Česko vyrovnalo v závere a Rusov zdolalo po nájazdoch, severské derby pre Švédov

Ruský hráč Vladimir Tarasenko (vpravo) bojuje o puk s Čechom Michalom KempnýmRuský hráč Vladimir Tarasenko (vpravo) bojuje o puk s Čechom Michalom Kempným Zdroj: TASR

PRAHA - Hokejisti Česka vyhrali v prípravnom zápase pred štartom Svetového pohára nad Ruskom 2:1 po nájazdoch.

V pražskej 02 Aréne rozhodol o ich víťazstve Aleš Hemský. Generálku pred štartom prestížneho podujatia absolvujú Česi v stredu v Pittsburghu proti výberu Severnej Ameriky. Sobotňajší duel priniesol výborný hokej. Čechom sa z množstva dobrých príležitostí nepodarilo skórovať, o čo sa zaslúžil najmä brankár Semion Varlamov. Aj preto hneď na začiatku tretej tretiny pykali, keď Kuznecovovu prihrávku cez bránkovisko zakončil do odkrytej bránky Kučerov.

V narastajúcom tlaku sa domácim napokon so šťastím podarilo vyrovnať. Frolíkova dorážka smerom na bránku sa obtrela o Plekanca a puk zamieril do siete - 1:1. Šance na rozhodnutie prinieslo aj predĺženie, ale duel dospel až do nájazdov, v ktorých zaknihoval víťazný nájazd Hemský.

V druhom stretnutí zdolali Švédi severského rivala z Fínska 6:3. "Tri korunky" si vybudovali rozhodujúci náskok vďaka údernej útočnej formácii Louia Erikssona s bratmi Henrikom a Danielom Sedinovcami už v prvej tretine. Eriksson strelil oba góly po fantastických kombináciách. Po zmene strán pridal tretí gól Patric Hörnqvist a hoci Fíni z minima šancí vyťažili zníženie na 2:3, vyrovnanie Švédi nepripustili. Približne osem minút pred koncom pridal gólovú poistku Nicklas Bäckström a po ňom sa presadili ešte Hörnqvist s Filipom Forsbergom.

Česko - Rusko 2:1 pp a sn (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 59. Plekanec (Frolík, Polák), roz. nájazd Hemský - 42. Kučerov (Kuznecov, Ovečkin)

Švédsko - Fínsko 6:3 (2:0, 1:2, 3:1)
Góly: 9. Eriksson (H. Sedin, Ekman-Larsson), 19. Eriksson (D. Sedin, H. Sedin), 34. Hörnqvist, 52. Bäckström (Forsberg, Hörnqvist), 55. Hörnqvist (Forsberg), 58. Forsberg (Hörnqvist) – 37. Ristolainen (Koivu, Donskoi), 40. Koivu (Donskoi, Ristolainen), 57. Haula

Viac o téme: Rusko Česko Švédsko Fínsko