Dvadsaťjednotka zavŕšila úspešnú kvalifikáciu na ME: V derniére remíza s Tureckom

Slovenská dvadsaťjednotka Slovenská dvadsaťjednotka Zdroj: Facebook - Slovenský futbalový zväz

ALANYA - Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov uzavreli účinkovanie v 8. skupine kvalifikácie ME 2017 utorňajšou remízou 1:1 v Turecku. Na vlastný gól brankára Matúša Hrušku zo 44. minúty odpovedal v 70. minúte úspešnou exekúciou jedenástky kapitán Stanislav Lobotka.

Zverenci trénera Pavla Hapala mali už pred súbojom v Alanyi isté prvenstvo v skupine a postup na finálový turnaj, ktorý sa 16.-30. júna budúceho roka uskutoční v Poľsku. Žreb základných skupín ME 2017 prebehne 1. decembra o 18.00 SEČ v Krakove. Prvý a zatiaľ jedinýkrát Slováci štartovali na ME 21 v roku 2000. Na domácom šampionáte obsadili pod vedením Dušana Radolského štvrtú priečku a kvalifikovali sa na OH v Sydney.

Slováci nastúpili v Turecku s jasným zámerom natiahnuť šnúru priaznivých výsledkov a vyhrať siedmy kvalifikačný duel v rade. Zaobísť sa museli bez Milana Škriniara, ktorého Pavel Hapal uvoľnil trénerskému kolegovi Jánovi Kozákovi pre potreby A-tímu. Ani viaceré zmeny v základnej zostave sa neodrazili na kvalite hry slovenskej dvadsaťjednotky, ktorú v 9. minúte mohol poslať do vedenia Vestenický, ale v tesnej blízkosti po Bénesovom centri netrafil bránu. Turci s cieľom eliminovať futbalový prejav hostí vyrukovali s agresívnou hrou, na ktorú doplatili v ostrých osobných súbojoch Lobotka s Mihalíkom, druhý menovaný musel po ošetrení v 26. minúte prenechať miesto na ihrisku Ivanovi. V závere prvého polčasu domáci nečakane udreli, keď sa pokus Basacikoglua z priameho kopu odrazil od brvna do chrbta brankára Hrušku a od neho lopta smoliarsky zapadla do siete - 1:0. Smolu mali Slováci, aj čo sa týka zranení. Do druhého polčasu už z tohto dôvodu nezasiahol Rusnák a v 48. minúte museli ošetrovať Hromadu. V 70. minúte Špalek vnikol do pokutového územia, kde ho nedovolene zastavil Özdemir a rozhodca ukázal na biely bod. Loptu si naň postavil kapitán Lobotka, ktorý chladnokrvne prekonal domáceho brankára. V úplnom závere mohol rozhodnúť striedajúci Chrien, namieril však len do ľavej žrde.

kvalifikácia ME 2017 do 21 rokov - 8. skupina:
Alanya
Turecko - Slovensko 1:1 (1:0)
Góly: 44. Hruška (vl.) - 70. Lobotka (z 11 m). ŽK: Özdemir. Rozhodoval: Petrescu (Rum.)

zostavy a striedania:
Turecko: Akkan - Babacan, Alkan, Özdemir, Cicek - Ünder, Kacar, Artarslan (84. Altintas), Basacikoglu - Karaman (73. Kahveci), Caglayan (66. Kanatsizkus)
Slovensko: Hruška - Valjent, Vavro, Králik, Šatka - Lobotka - Rusnák (46. Špalek), Hromada, Bénes (84. Chrien), Mihalík (26. Ivan) - Vestenický

Viac o téme: Slovensko Turecko