Preteky F1 na Slovensku? Prečo nie, hovorí prezident FIA Jean Todt

Šéf Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) Jean TodtŠéf Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) Jean Todt Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Prezident Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) Jean Todt sa počas svojej dvojdňovej návštevy Slovenska rozprával s predstaviteľmi vlády a národnej federácie o rozvoji motošportu v krajine. Obsahom stretnutí bola aj bezpečnosť cestnej dopravy, čo je jeden z hlavných bodov jeho agendy, programy a projekty dopravného vzdelávania mládeže a práca s talentami motoristického športu.

Todt prišiel na Slovensko druhýkrát, v piatok a v sobotu sa zúčastnil na kongrese regiónu stredná Európa - FIA Sport Regional Congress Bratislava 2016. "Tento kongres je veľmi dôležitý. Rozprávali sme sa o rozvoji motoristického športu, o situácii menších krajín a taktiež o bezpečnosti na cestách, čo je jedna z mojich priorít," povedal najvyšší predstaviteľ strešnej organizácie svetového motošportu na tlačovej konferencii.

"Každá jedna krajina je veľmi dôležitá. Je podstatné, aby mala mládež prístup k motošportu, od motokár, cez Formulu 4, 3 a ďalej. Takto budeme mať mladých jazdcov s možnosťou ísť až k najvyššej kategórii F1 či rely. Máme veľa kategórii motošportu a Slovensko je v rámci FIA veľmi aktívna krajina, čo je veľmi potešujúce," pokračoval.


Mohlo by vás zaujať: Keď sa mechanikom F1 (ne)darí: Top momenty z boxov, požiare aj rýchlosť blesku


V rámci kongresu sa v sobotu uskutočnilo aj odovzdávanie cien - FIA Central Europe Prize Giving 2016. Hostiteľom týchto dvoch významných podujatí je SAMŠ – Slovenská asociácia motoristického športu v spolupráci s partnermi. "My hostíme už druhé takéto podujatie. Významné je hlavne preto, že všetci ocenení jazdci, ktorí získali najviac bodov v tomto systéme zónových pretekov, sú spokojní, že sa im dostane takejto cti. Už predchádzajúci prezident zaviedol, že sa na podujatí zúčastňuje najvyšší predstaviteľ. FIA tak ukazuje, že aj v regiónoch musí motošport rásť a to je veľmi dôležité," povedal prezident SAMŠ Dušan Koblišek.

Todt sa počas návštevy stretol s ministrom dopravy Arpádom Érsekom, ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR Petrom Plavčanom a taktiež viceprezidentom Prezídia Policajného zboru SR Ľubomírom Ábelom. "Ďakujem pánovi Todtovi, že nás navštívil. Preberali sme viacero tém. Z pohľadu môjho rezortu išlo o rozvíjanie kontaktov. Hovorili sme o bezpečnosti na cestách, o vzdelávaní a výchove mládeže a o rozvoji automobilového priemyslu," povedal Plavčan.

Jednou z tém bol aj Slovakia Ring. Todt pri svojej premiérovej návšteve Slovenska zavítal aj do Orechovej Potône. Pretekárky okruh nedávno získal licenciu FIA druhého stupňa (doteraz 3.), čo znamená, že môže organizovať všetky vrcholné seriály okrem F1. "FIA veľmi dbá na bezpečnosť všetkých okruhov, nároky rastú, autá sa zrýchľujú a technicky idú dopredu. Aj preto získanie licencie trvalo trošku dlhšie. Dnes môžeme povedať, že máme moderný, perfektný a zaujímavý okruh a ďalšie disciplíny a podujatia určite prídu," uviedol Koblišek.

Todt nevylúčil, že na Slovensku by sa v budúcnosti mohli uskutočniť aj preteky F1. "Je to na promotéroch a organizátoroch seriálu. Ak bude silný promotér na Slovensku, potom prídu na rad diskusie s FIA a potom by sa mohli uskutočniť aj preteky, prečo nie?" povedal.

Francúzsky funkcionár sa vrátil aj k nedávnemu rozhodnutiu čerstvého majstra sveta F1 Nicovi Rosbergovi, ktorý krátko po zisku svojho premiérového titulu oznámil koniec kariéry. "Samozrejme, že som bol prekvapený. Myslím si, že ako každý. Ale rešpektujem jeho rozhodnutie. Dosiahol svoj cieľ, ktorý chcel a ako jeho otec sa stal šampiónom," uviedol.

Viac o téme: FIA Jean Todt
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy