VIDEO Kanadský veterán prekvapil: Zaskočení zostali aj najväčší favoriti

Kanadský lyžiar Erik Guay sa raduje v cieli počas pretekov Super-G na Majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní vo švajčiarskom St. Moritzi
Kanadský lyžiar Erik Guay sa raduje v cieli počas pretekov Super-G na Majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní vo švajčiarskom St. Moritzi

ST. MORITZ - Kanaďan Erik Guay prekvapujúco ovládol superobrovský slalom mužov na majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní vo švajčiarskom St. Moritzi. Už 35-ročný veterán bielych svahov zvíťazil celkom jednoznačne s náskokom 45 stotín pred nórskym favoritom Kjetilom Jansrudom a 51 stotín pred svojím krajanom Manuelom Osbornom-Paradisom. Ten sa rovnako nečakane predral na pódium so štartovným číslom 26.

Na štvrté miesto odsunul  ďalšieho nórskeho reprezentanta Aleksandra Aamodta Kildeho. Obhajca titulu Rakúšan Hannes Reichelt je po odjazdení elitnej tridsiatky štartovného poľa desiaty. Vzhľadom na kvalitu ostatných 42 pretekárov sa nepredpokladá, že poradie na najvyšších priečkach sa bude meniť. V pretekoch sa ešte len predstavia aj traja slovenskí reprezentanti: päťdesiatku bude mať Adam Žampa, päťdesiatsedmičku Andreas Žampa a šesťdesiatdvojku Martin Bendik.

"Keď som nedávno v zjazde v Garmisch-Partenkirchene spadol, nepomyslel som si, že to na majstrovstvách sveta takto dopadne. Som nesmierne vďačný za to, že na stupňoch víťazov nie som jediný Kanaďan. Je neuveriteľné, že tam môžem byť aj s takým pretekárom, akým je Kjetil Jansrud," uviedol Erik Guay v reakcii pre organizátorov v priamom prenose RTVS. 

Muž okamihu, Kanaďan Guay, pridal do zbierky druhú zlatú medailu z majstrovstiev sveta, V roku 2011 v nemeckom Garmisch-Partenkirchene rovnako nečakane zvíťazil v zjazde. Za zmienku stoja aj jeho dve šieste miesta v zjazde a super G z roku 2003, keď sa šampionát konal rovnako v St. Moritzi. Vo švédskom Aare 2007 bol v zjazde štvrtý. V pretekoch Svetového pohára má Guay na konte 5 víťazstiev, 3 v zjazde a 2 v super G. 

V 30-ročnej histórii mužského super G na svetových šampionátoch Guay vybojoval prvú zlatú medailu pre Kanadu. Najúspešnejší sú Rakúšania so štyrmi titulmi. O dva z nich sa postaral Stephan Eberharter (1991, 2003), o zostávajúce Hermann Maier (1999) a Hannes Reichelt (2015). 

Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní - St. Moritz (Švaj.) - streda - výsledky:

Super G mužov /po odjazdení elitnej tridsiatky/: 1. Erik Guay (Kan.) 1:25,38 min, 2. Kjetil Jansrud (Nór.) +0,45, 3. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) +0,51, 4. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) +0,54, 5. Vincent Kriechmayr (Rak.) +0,88, 6. Alexis Pinturault (Fr.) +0,90, 7. Andreas Sander (Nem.) +0,99, 8. Carlo Janka (Švaj.) +0,99, 9. Dominik Paris (Tal.) +1,02, 10. Hannes Reichelt (Rak.) +1,09 


Tagy: Adam Žampa Erik Guay Hannes Reichelt Martin Bendik

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR; Video: ORF

DISKUSIA