VIDEO Nepríjemný incident: Na šampionáte v St. Moritzi mohlo dôjsť k nešťastiu

Ilustračné foto
Ilustračné foto

ST. MORITZ – Polícia a vojenské orgány vyšetrujú incident, pre ktorý museli organizátori svetového šampionátu v alpských disciplínach v St. Moritzi v piatok posunúť štart druhého kola obrovského slalomu mužov o tridsať minút. Vojenské lietadlo Pilatus PC-7 letelo tak nízko, že preťalo kábel televíznej spoločnosti, ktorej kamera zhora filmovala pretekárov v dolnej časti trate.

Organizátori oznámili, že pri incidente sa nikto nezranil a pilot pristál s poškodeným strojom v poriadku. Preseknuté lano spadlo na výťah, ktorý v tej chvíli viezol pretekárov na štart. "Stanici SRF vznikla vďaka zničenej kamere škoda 250.000 švajčiarskych frankov," cituje internetový portál luzernerzeitung.ch hovorcu miestnej polície. "O výsledkoch a stave vyšetrovania budeme informovať v okamihu, keď to bude možné. Určite to nebude dnes, alebo počas najbližších dní," povedal Robert Willi z kantonálnej polície Graubünden. Na otázku, či mohlo dôjsť ku katastrofe, odmietol odpovedať. "Sú to špekulácie, k tomu nič nepoviem," dodal.

Na záberoch z mobilnej kamery je vidieť manéver lietadiel a následný pád kamery upevnenej na lane do prázdnej oblasti cieľa pretekov. "Nechápem to. Bolo to hlúpe, mali letieť trošku vyššie," cituje agentúra dpa slová riaditeľa pretekov FIS Markusa Waldnera. "Každý deň sa môže stať niečo neočakávané, ale som presvedčený, že dnes malo množstvo ľudí šťastie," povedal rakúsky víťaz pretekov Marcel Hirscher.

Ten už mal s lietajúcimi strojmi na svahoch nepríjemnú skúsenosť. V decembri 2015 ho počas slalomu Svetového pohára priamo na trati takmer trafil dron s kamerou, ktorý sa zrútil len niekoľko metrov za ním. Hirscher po incidente zúril, v pretekoch v talianskom stredisku Madonna di Campiglio nakoniec obsadil druhé miesto.

Medzinárodná lyžiarska federácia okamžite zareagovala a drony počas pretekov, ktoré organizuje, zakázala. Letci v St. Moritz nacvičovali manévre vo formáciách, v sobotu a v nedeľu mali podľa pôvodného plánu predviesť svoj program divákom na MS. Ten organizátori nakoniec zrušili.


Tagy: St. Moritz

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA