VIDEO Rozprávkové finále, o akom ani nesníval: Slovák Volko dostal dar od Boha

Slovenský šprintér Ján Volko (vpravo) pózuje po finálovom behu na 60 m na halových ME v atletike v Belehrade
Slovenský šprintér Ján Volko (vpravo) pózuje po finálovom behu na 60 m na halových ME v atletike v Belehrade

BELEHRAD - Neskutočné, nechápem, neverím, nemyslel som si... Nebohatý repertoár slov, ktoré vychádzali z Jána Volku krátko po zisku striebornej medaily v najkratšom šprinte na halovom európskom šampionáte atlétov v Belehrade zrkadlil stav jeho duše. Tá ešte nevedela prijať fakt, že skromný slovenský šprintér mohol získať medailu na majstrovstvách Európy.

"Atletika je nádherný šport, pre mňa najkrajší na svete. A ja som dostal talent od Boha a tiež to, že mám dobrých ľudí okolo seba," povedal Ján Volko v mixzóne po svojom medailovom úlovku do mikrofónu RTVS. Keď to hovoril, hlas sa mu chvel, jeho trénerka Naďa Bendová, stojac neďaleko, si od dojatia zakrývala tvár, šéftréner Martin Pupiš strúhal úsmevné grimasy. "Ako to, že práve ja som si to zaslúžil," pýtal sa sám seba Volko zahalený v slovenskej vlajke.

Člen klubu BK HNTN Bratislava predviedol v belehradskej Kombank aréne tri skvelé šesťdesiatky. V rozbehoch dosiahol piaty najlepší čas 6,68 a len o stotinu zaostal za svojím osobným rekordom. V semifinále bol zo všetkých aktérov celkovo tretí v slovenskom rekorde 6,62, keď predošlé maximum 6,65 Ľuboša Chochlíka z 31. januára 1987 v Jablonci zlepšil o 3 stotiny. Vo finále potom ako prvý Slovák v histórii o dve stotinky pokoril hranicu 6,60, ba jeho čas je najlepší (spolu s Františkom Ptáčníkom) v celom bývalom Československu. Lepší ako on bol len úspešný obhajca titulu Richard Kilty z Veľkej Británie (6,54). 

"Bral som to krok po kroku. Keď som sa dostal do finále, chcel som si to len užiť. Nemal som už prehnané ambície. A ono to vypálilo lepšie, ako som si myslel. Opakujem ešte raz, absolútne som to nečakal," vravel neskôr už pokojnejším tónom druhý najrýchlejší muž belehrandského šampionátu.

Volko priznal, že k životnému úspechu mu zahrala do kariet aj diskvalifikácia Brita Andrewa Robertsona. "Pomohlo mi to v tom zmysle, že vtedy som mal pomalší štart. Diskvalifikovali ho a museli sme do blokov ešte raz. Inak súhlasím s tým, že štarty potrebujem vylepšiť. Musím sa lepšie sústrediť a zamakať na tom," vravel vicemajster Európy už po dopingovej kontrole.

Naťahovanie štartu finále nebral ako prílišný nápor na nervovú sústavu. "Bol som v pohode, necítil som nervozitu. Veď som chcel len zabehnúť a urobiť si tým radosť. Bol som vďačný za to, že som sa dostal do finále a možno práve to mi v konečnom dôsledku pomohlo," dodal Volko

Pre 20-ročného študenta informačných technológií na STU v Bratislave je to životný úspech a pre slovenskú atletiku štvrtá medaila z halových ME v ére samostatnosti. Zlato získal v Birminghame 2007 guliar Mikuláš Konopka, striebro teraz Volko a dva bronzy má v zbierke trojskokanka Dana Velďáková z Turína 2009 a Paríža 2011. Čo sa týka súčtu všetkých ME a MS medzi dospelými, Slovensko má 13 medailí. Nad všetkými tróni olympijské zlato chodca Mateja Tótha z Ria de Janeiro.


Tagy: Ján Volko

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA