Slovensko sa bude môcť oprieť o hráčov z NHL: Účasť prisľúbili tieto mená!

Martin Marinčin si robí poriadok
Martin Marinčin si robí poriadok

BRATISLAVA - Generálny manažér Róbert Švehla potvrdil, že na májových MS nemôže slovenská hokejová reprezentácia počítať s dvojicou útočníkov z NHL Mariánom Hossom a Tomášom Tatarom. Svoju účasť na šampionáte naopak prisľúbili Andrej Sekera, Martin Marinčin, Marek Hrivík a Peter Cehlárik, ktorí sa k národnému tímu pripoja hneď po tom, čo im skončia klubové povinnosti.

Aj ďalší slovenskí profiligisti sa vyjadrili smerom k MS kladne, niektorých však obmedzujú zdravotné problémy. "Minulý týždeň som dokončil rozhovory so všetkými hráčmi pôsobiacimi v NHL, ktorí prichádzajú do úvahy. Zatiaľ všetci povedali, že si pozvánku vážia a že by radi prišli reprezentovať na majstrovstvá sveta, s výnimkou dvoch. Marián Hossa má už svoj vek a ďalšie dôvody, preto účasť odmietol, ale s tým, že si ponuku váži. Tomáš Tatar pôjde po sezóne na operáciu. Ostatní sa vyjadrili tak, že ešte uvidia, lebo nie je jasné, či ich kluby pôjdu do play off," informoval Švehla.

Toho teší, že medzi profiligovými brankármi má Slovensko dvojnásobné zastúpenie. Peter Budaj sa pri zranení Jonathana Quicka skvele chopil pozície brankárskej jednotky Los Angeles, hoci po výmene do Tampy Bay už dostáva menej priestoru. Jaroslav Halák v priebehu sezóny stratil miesto v kádri New Yorku Islanders, no na farme sa opäť dostal do hernej pohody a už znova účinkuje v prvom tíme "ostrovanov". "V NHL máme dvoch dobrých brankárov. Budajovi končí po sezóne zmluva a ako mi povedal, o novej by mal rokovať až začiatkom apríla. Zatiaľ mi preto nevedel povedať, ako to s ním vyzerá. Podobne Jaro Halák, ktorý bol v čase rozhovoru ešte na farme a nevedel určiť, čo s ním bude. Má však s Islanders ešte jeden rok platný kontrakt. Medzi 9. a 14. aprílom odohrajú kluby záverečné zápasy v základnej časti NHL, potom sa spolu opäť porozprávame. To samozrejme platí aj u ostatných hráčov," povedal Švehla.

"Zatiaľ jednoznačné áno povedali Marinčin, Sekera, Hrivík a Cehlárik. Ako vieme, ich tímy sú na pozíciách zaručujúcich účasť v play off NHL, takže musíme čakať, ako to dopadne," pokračoval. Trochu komplikovanejšie je to u dvojice útočníkov. Cehlárik momentálne pôsobí na farme Bostonu v Providence, ak by aj vypadol s tímom v AHL, je možné, že si ho bostonskí "medvedi" stiahnu späť do prvého tímu. "Podobne je to aj s Hrivíkom. Keď jeho Hartford skončí sezónu v AHL, je možné, že ho ešte povolajú NY Rangers."

U ďalších slovenských hráčov je situácia ešte ťažšie predpovedateľná. "U Zdena Cháru je to 50 na 50. Hrá s malými zraneniami, s Bostonom bojuje o play off, svoj štart na MS ale nevylučuje. Podobne je na tom Marko Daňo. Je trochu frustrovaný, nemá zmluvu na ďalšiu sezónu, chce sa preto ukázať v čo najlepšom svetle. Sprevádzajú ho ale samé zranenia, najprv členok, teraz dostal dve rany. Naposledy nastúpil v prvej päťke Winnipegu, síce nedal gól, ale mal vysokú minutáž."

Realizačný tím zvolil tento rok pri komunikácii s hráčmi z NHL inú stratégiu ako vlani. "Vtedy sme im volali až po sezóne. Teraz sme sa chceli dopredu porozprávať o tom, ako sa pozerajú na národný tím. Poučili sme sa z minulého roka. Takto už vieme, s kým môžeme počítať a s kým nie. Stať sa môže ešte čokoľvek, Zdeno Cíger však už má prvú dôležitú informáciu," ozrejmil Švehla. Viac sa vyjasní po konci základnej časti NHL, tímom zostáva odohrať ešte 6-9 zápasov. "Po jej konci budem ešte raz s každým hráčom rozprávať. Tých, čo budú účinkovať v play off, nebudem zbytočne vyrušovať. V tom čase už bude po sezóne aj v českej, švédskej a fínskej lige, kde máme takisto ešte niekoľkých hráčov."


Tagy: Andrej Sekera Marián Hossa Róbert Švehla Slovensko

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA