Slovenská kráľovná stopy Paulína Fialková: Chuť zdolávať najlepších narástla

Paulína Fialková
Paulína Fialková

VYHNE - Kráľovná biatlonovej stopy Paulína Fialková si v hoteli Sitno vo Vyhniach užívala piedestál a úsmevmi nešetrila.

"Tento piedestál pre mňa znamená, že som výkonnostne neklesla, ale naopak. Držím sa na svojej úrovni, snažim sa zlepšovať a dúfam, že takto bude aj v olympijskej sezóne." 

Paulína Fialková si zopakovala piedestál kráľovnej z minulého roka. "Mám za sebou dve prvenstvá, teraz je to iné, dokázala som si ho udržať a potvrdiť pozíciu kráľovnej. Minulý rok som mohla ďakovať Nasti, že neštartovala, teraz mi už konkurovala, no ja sa snažím zdolať všetky súperky. Pre mňa sú najcennejšie víťazstvá vo svetovej konkurencii."

Za najvydarenejšie preteky považuje P. Fialková Kontiolahti a 5. miesto v stíhačke SP. "Bolo to výnimočné, urobila som výrazný skok oproti šprintu, veľmi si však cením aj majstrovstvá sveta s 10. miestom v mass pretekoch. Podržala ma aj streľba, za naj to bolo Kontiolahti v stíhačke a hádam aj beh som tam hodnotila najvyššie. Bol to deň, keď mi všetko vyšlo a zlikvidovala som veľkú stratu. Na majstrovstvách sveta ma veľmi potešila stíhačka a hromadný štart, s výsledkami som bola veľmi spokojná."

Paulína Fialková postupne začína s tréningom. "Už 25. mája nám začína prvé sústredenie v Ramsau a prvý kontakt s lyžami a snehom. Rada si užívam bicykel v rámci kondičného tréningu, aj jazdu na korčuliach, prvýkrát som si vyskúšala skialpinizmis a baví ma aj bedminton. Bola som na zaujímavých túrach a na skialpoch by sa mi to veľmi páčilo." 

Olympijská sezóna bude pre Paulínu Fialkovú osobitá. "V Pjongčangu som si už vyskúšala trate, darilo sa mi a mám na to dobré spomienky. Urobím všetko pre to, aby som aj na olympiáde bola spokojná. Je to vrchol a ja by som bola najradšej, keby najlepší výsledok sa pre mňa zrodil práve v Pjongčangu. Spolupráca s trénermi Annou Murínovou a Martinom Bajčičákom sa mi osvedčila a verím, že bude úspešná aj v olympijskej sezóne." 

Martin Otčenáš s dvoma titulmi majstra sveta v letnom biatlone v zime za očakávaním zaostal. "Štve ma to, keď v lete vyhrávate nad tými, ktorí vás v zime zdolajú. Asi bude niečo zlé v príprave, na budúcu sezónu urobím niečo inak, aby bola zima podstatne lepšia. Najviac som zaostal v streľbe, veril som si v nej, no nebol to v zime obraz mojich možností. Asi som sa dostal pod tlak, veľmi som chcel, no vyšlo to opačne. Bežecky som sa zlepšil, no výkonnosť medzi mužmi poskočila vpred a bola to pre mňa výsledková katastrofa. Neposlúchala ma streľba, aj zdravotne to nebolo ono, operovali mi oči. Ak to budem mať všetko za sebou, aj na tréningoch budem spokojnejší"

Trénerka Anna Murínová si spoluprácu s Martinom Bajčičákom pochvaľuje. "Pobyty sústredení už nebudeme meniť. Vieme, kde máme rezervy, u Ivony Fialkovej najmä v streľbe. Budeme mať viac času na nich, v podstate povedieme len dvojčlenný mikrotím. V Ramsau si zvolíme kombináciu aj so snehom, streleckým tréningom a kondičnou prípravou. Aj do Ruhpoldingu zamierime, bude to niečo nové, klasika nás čaká v Obertilliachu. Prvý sneh absolvujeme prvýkrát vo švédskom Idre."

Martin Bajčičák hovoril o spolupráci s Paulou. "Tréning zameriame na pretekové tempo, predchádzať mu bude objemový a v jednotlivých zónach. Treba sa naučiť strieľať presne aj vtedy, keď sa od únavy ruky trasú. Pokúsime sa zlepšiť všetky parametre, u najlepších aj keď netrafia terč, neustále zostávajú vpredu a toto by si mali osvojiť aj sestry Fialkové."

Prezident SZB Tomáš Fusko mohol byť hrdý na to, čo slovenský biatlon v uplynulej sezóne dosiahol. "Máme za sebou hodnotné úspechy a nebolo jednoduché sa rozhodnúť, kto bude kráľ. Každý člen prezídia výsledky cíti inak, kráľ, alebo kráľovná vždy vytvára okolo seba určité fluidum a výsledky Paulíny Fialkovej v závere seriálu Svetového pohára najviac zarezonovali."

Oslava výsledkov sa niesla v tradičnom slávnostnom šate. "Každý rok je to príjemné, vždy si radi zaspomíname na pekné výsledky a aj vydarené organizácie," dodal Tomáš Fusko. "Bilancovať máme čo, hrdo a so vztýčenou hlavou. Na budúci rok máme olympiádu, poplnili sme kritériá pre štafety a pri výkonnosti všetkých reprezentantov nemáme obavy, aby hneď na začiatku sezóny všetci poplnili aj osobné kritériá."

Trénerka reprezentácie žien Anna Murínová momentálne pracuje už len so sestrami Fialkovými. Tomáš Fusko: "Už dlhšie pôsobia mikrotímy, nie je to nič nové a vytvoril sa aj okolo Pauly Fialkovej. Všetko sme nasmerovali tak, aby sme na olympiáde uspeli."


Tagy: Martin Bajčičák Paulína Fialková

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR - Branislav Račko

DISKUSIA