Slováci iba ticho závidia: Z Česka vedie cesta rovno do NHL, pozeral som ako blázon!

Tomáš Hyka
Tomáš Hyka

MLADÁ BOLESLAV - Obrovskú radosť urobil českému hokejovému reprezentantovi Tomášovi Hykovi nečakaný prestup do tímu Vegas Golden Knights, ktorý od budúcej sezóny vstúpi ako nový klub do NHL.

Dvadsaťštyriročný útočník pripustil, že kontraktu najskôr nemohol uveriť a zároveň si dobre uvedomuje, aká tvrdá práca je pred ním, aby účinkovanie v najlepšej hokejovej súťaži sveta nemalo iba epizódny charakter.

Keď klub z mesta hazardu pred pár dňami potvrdil angažovanie šikovného útočníka, ktorého zdobí výborné korčuľovanie, užíval si zrovna odpočinok po sezóne, ktorú uzavrel účasťou na majstrovstvách sveta v Nemecku a Francúzsku.

"Priznávam, že som bol strašne prekvapený, keď to vyšlo. Upieklo sa to pre mňa celkom šokujúcim spôsobom. Bol som na dovolenke a agent mi zavolal, že pre mňa má zo dňa na deň zmluvu. Pozeral som ako blázon, ale som samozrejme strašne rád. Trochu mi z toho búši srdce, ale snažím sa zostať pri zemi. Čaká ma kopec práce," uviedol Hyka v rozhovore pre web extraligovej Mladej Boleslavi, kde odohral posledné tri sezóny.

Veľkej radosti nechal voľný priechod. "Najskôr som nemohol uveriť vlastným ušiam, ale potom som si trochu zakričal radosťou, to je fakt," pousmial sa Hyka. "Samozrejme ma čaká ešte hrozne veľa práce, nikde zatiaľ nie je dané, že NHL naozaj hrať budem, ale toto je prvý krok na ceste k tomu. A ja urobím maximum, aby to vyšlo," zdôraznil Hyka.

V Golden Knights je jedným z ešte len troch hráčov tímu. Pred Hykom klub angažoval Rusa Vadima Šipačova z Petrohradu a ďalšieho útočníka, Kanaďana Reida Dukea, ktorý doteraz hral juniorskú ligu WHL. Väčšinu kádra získa až pri rozširovacom drafte, ktorý bude 21. júna.

"Káder je zatiaľ jedna veľká neznáma. Ale pravda je, že o to lepší mám pocit, že by to mohlo vyjsť. O to väčšiu mám snáď šancu sa presadiť. Kamkoľvek inam by som prišiel, by už karty boli rozdané. Prídu tam samozrejme chlapci s väčšími skúsenosťami, ale dá sa povedať, že budeme písať na čistý list papiera," premýšľal Hyka.

Je si istý, že po individuálne vydarenej extraligovej sezóne mu do ďalšej kariéry veľmi pomohla premiéra na svetovom šampionáte. "Dalo mi to strašne veľa. Stretol som sa s hráčmi svetovej úrovne, videl som, ako sa pracuje inde. Dodalo mi to sebavedomie a verím, že si z toho do budúcnosti celkom dosť vezmem," pochvaľoval si Hyka.

Zatiaľ príliš nevie, aký presne program ho v novom pôsobisku čaká. "Je to dané aj tým, že je ešte len pred rozširovacím draftom. Oni sami teda zatiaľ nevedia, ako to presne pôjde. Budem čakať, čo mi dá vedieť agent," povedal Hyka, ktorého v roku 2012 ako 171. v poradí draftovalo Los Angeles a štartu v NHL bol raz už relatívne blízko. "Vtedy to bolelo, že to nevyšlo. Zahral som si prípravné zápasy za Philadelphiu, ale nakoniec z toho nič nebolo. Vracal som sa sklamaný," netajil Hyka.


Tagy: BK Mladá Boleslav Vegas Golden Knights Tomáš Hyka

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
ČTK
Foto:
hokej.cz

DISKUSIA