VIDEO Boj o titul na Tour sa mení na frašku! Ďalší škandál, uplakaný Froome a podraz od súpera

Fabio Aru
Fabio Aru

CHAMBÉRY - Keď v stúpaní na Mont du Chat Christopher Froome zdvihol ruku na znak toho, že potrebuje vymeniť bicykel, jeho súper Fabio Aru vystrelil zo sedla a upaľoval vpred, čo mu sily stačili. Kontroverzný moment mal svoje dozvuky aj dávno po skončení kráľovskej etapy na Tour de France, a hoci skupina favoritov na čele s Aruom neskôr počkala na lídra pretekov Frooma, britský obhajca celkového triumfu nebol nadšený z toho, čo sa stalo.

"Ani som nevedel, že Aru zaútočil. Mal som starosti s výmenou bicykla. Dozvedel som sa to až od novinárov v cieli. Čo však viem od iných, bol to Richie Porte, ktorý zvrátil útok so slovami, že to nie je správne. Ďakujem mu za to a verím, že po páde sa rýchlo zotaví," komentoval Christopher Froome na oficiálnom webe letour.fr.

Fabio Aru bol spočiatku skúpy na slovo, ale neskôr sa rozhovoril. Líder Astany poprel, že to urobil schválne, aby využil moment, keď jeho veľký súper Froome nemôže odpovedať. "Útok som načasoval podľa vopred dohodnutého plánu 6 km pod vrcholom kopca. Akonáhle som sa z rádia dozvedel, že Froome má problém, zastavil som svoj pokus," skonštatoval Aru. Zaujímavý názor vyslovil Aruov tímový kolega Dán Jakob Fuglsang, ktorý tiež nechýbal v čelnej skupine favoritov a napokon obsadil v supernáročnej etape šieste miesto.

"Nedá sa vždy čakať, keď má súper mechanický problém s bicyklom. Neviem, čo sa konkrétne stalo Froomovi, ale ak vám odchádzajú nohy, môžete si povedať, že máte mechanický problém. Získate dve minúty na vydýchanie a potom sa vrátite na zvyšok stúpania," povedal Fuglsang podľa webu Velonews. K útoku svojho tímového kolegu ešte dodal: "Bolo to súčasťou nášho taktického plánu, že zaútočíme už v skorších fázach pod kopcom. Chceli sme sa zariadiť podľa seba a nie podľa súperov." Športový riaditeľ Astany Dmitrij Fofonov na túto tému skonštatoval: "Ak raz máte nejaký problém, tak ho máte, je to súčasť pretekov. Nikto nikdy nečaká na jazdca, ktorý spadol."

Incident z nedeľňajšej etapy pripomenul situáciu na Tour de France spred dvoch rokov, keď mal v žltom drese jazdiaci Froome tiež mechanický problém a iný Talian Vincenzo Nibali na neho nepočkal. Nibali (zhodou okolností tiež v drese Astany) si vtedy na alpskom priesmyku La Toussuire pripísal etapový triumf, kým Froome došiel do cieľa na treťom mieste s odstupom 1:14 min. Nič to však nezmenilo na celkovom víťazstve Brita na TdF 2015.

V aktuálnej edícii slávnych pretekov Froome a Aru došli do cieľa 9. etapy v Chambéry na treťom, resp. piatom mieste a celkovo im patrí prvá a druhá priečka. Vďaka štvorsekundovej bonifikácii Brit zvýšil náskok pred Talianom na 18 sekúnd. V pondelok je na programe TdF prvý voľný deň. Nedeľňajšie horské peklo si vyžiadalo aj niekoľko ťažkých pádov a odstúpenie favorita na celkový triumf Austrálčana Richieho Porteho, britského víťaza úvodnej časovky Gerainta Thomasa či holandského tempára Roberta Gesinka. Na následky pádov v celkovej klasifikácii výraznejšie zaostali aj Poliak Rafal Majka či Španiel Alberto Contador.


Tagy: Chris Froome Fabio Aru Jakob Fuglsang

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA; Video: youtube

DISKUSIA