Vždy sme kritizovaní, tvrdí Bokroš: Šatanovými plánmi sa toto môže zmeniť!

Ernest Bokroš
Ernest Bokroš

BRATISLAVA - Prioritným cieľom trénera slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov Ernesta Bokroša v novej sezóne je čo najlepšie skĺbiť mužstvo na MS, ktoré sa budú konať na prelome decembra a januára v americkom Buffale. Jeho úloha bude o to ťažšia, že veľa adeptov na reprezentačný dres bude hrávať v zahraničných ligách.

Tento rok je počet hráčov, ktorí nebudú pôsobiť na Slovensku, o niečo väčší. "Je to vyústením toho, že chalani nevedeli, či bude projekt, alebo nie. Hľadali si preto angažmán a využili svoje možnosti. Preto sme aj na prvý zraz do Žiliny pozvali najmä tých hráčov, ktorí odchádzajú do zahraničia. Hovorili sme s nimi o budúcnosti a o tom, že každý, kto prejaví záujem reprezentovať a bude mať požadovanú výkonnosť, bude pozvaný do reprezentácie," povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii Bokroš, ktorému sa pozdáva nová vízia generálneho manažéra Miroslava Šatana.

Ten chce koordinovať všetkých mládežníckych trénerov a prepájať ich prácu medzi sebou. "Som rád, že sa bude pracovať týmto spôsobom. Každý z trénerov mládeže má na konkrétneho hráča svoj názor a nominácie budeme vytvárať spoločne. My sme vždy kritizovaní po zverejnení nominácie, ale či ju urobím ja, alebo Norbert Javorčík, nikdy nebude spokojnosť. Do tejto sezóny sme nastavili nejaké kritériá, ktorých sa budeme držať. Máme výhodu v tom, že zostávame v centralizovanej príprave, i keď veľmi krátkej. Budeme naďalej pôsobiť v Piešťanoch, touto cestou chcem poďakovať zväzu i Pro-Hokeju."

Bokroš spoločnú prípravu na MS víta z viacerých dôvodov. Zápasy so seniormi nemajú hráčom iba uľahčiť krok k pôsobeniu medzi mužmi, v prvom rade sa na vrchol sezóny treba pripraviť čo najlepšie. "Môj názor je, že MS do 20 rokov sú najťažším hokejovým šampionátom. Štartujú na ňom všetci najlepší hokejisti. Na MS 18, či seniorských MS, vždy chýba 30, alebo 40 percent hráčov," myslí si 57-ročný kouč. Jeho pozícia na poste kormidelníka SR 20 bola po posledných MS neistá, skončila sa mu zmluva a šepkalo sa, že "dvadsiatku" povedie nový tréner. "Je pravda, že som mal nejaké plány, ktoré mi nevyšli. Miro Šatan vedel, že som voľný a oslovil ma. Mňa táto práca vždy napĺňala a baví ma. Preto som prikývol. Zmluvu mám do apríla budúceho roku, potom sa bude moja práca vyhodnocovať."

Súčasná generácia "dvadsiatkárov" sa javí veľmi dobre, mnohí hráči z nej predviedli svoje umenie aj na uplynulých MS do 18 rokov. "Musím povedať, že máme viacerých hráčov, ktorí v ofenzíve vedia veľa. Niekedy máme lepší ročník, niekedy horší. Tento súčasný sa mi vidí lepší ako ten vlaňajší. Nechcem hovoriť, čo bude o štyri mesiace, ale verte mi, že hráč na konci augusta je úplne iný, ako na konci novembra. Preto spomenúť nejaké mená do nominácie je v tejto chvíli predčasné," uviedol Bokroš, ktorého trápi slabšia obrana. "S defenzívou to je slabšie. Dvadsiatka vie hrať moderný útočný hokej, ale aj defenzívny. Ja musím chalanov pripraviť na oba varianty. Viem už za tie roky, čo mám robiť. Niektorí tomu nerozumejú a vidia nás iba ako defenzívny tím. Ja ale nemôžem postaviť dvadsať ofenzívnych hráčov, hoci fanúšikovia si to želajú."

Na MS v Buffale čaká Slovákov v skupine ťažké kvarteto súperov USA, Kanada, Fínsko a Dánsko. "USA si k sebe pribrali Kanadu, vidíte, že oni môžu všetko. Ale na druhej strane ak preklenieme skupinu, môžeme vo štvrťfinále prekvapiť, pretože nás nebude čakať zámorský súper," pousmial sa Bokroš a vzápätí s vážnou tvárou dodal: "Musím povedať, že nás čaká najťažšia skupina za uplynulé roky."


Tagy: Miroslav Šatan Ernest Bokroš

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR

DISKUSIA