Cyklistická legenda otvorene tvrdí: Ak by mal Sagan v Bore lepších pomocníkov, tak...

Peter Sagan (v strede) s Alexandrom Kristoffom (vľavo) a bronzovým Michaleom Matthewsom (vpravo).
Peter Sagan (v strede) s Alexandrom Kristoffom (vľavo) a bronzovým Michaleom Matthewsom (vpravo).

BRATISLAVA - Slovenský cyklista Peter Sagan sa v nedeľu zapísal medzi "nesmrteľných", keď sa tretíkrát v rade stal majstrom sveta v pretekoch s hromadným štartom na šampionáte v nórskom Bergene, čo sa doteraz nikomu nepodarilo.

Stal sa historicky piatym cyklistom s troma titulmi, ale prvým, ktorý ich získal tri roky po sebe v neprerušenej sérii. Saganov víťazný hetrik sa skladá z triumfov v Richmonde 2015, Dauhe 2016 a aktuálneho v Bergene 2017.

Jeho heroický výkon okomentoval aj Kamil Haťapka, dlhoročný tréner československej reprezentácie v cyklistike a jeden zo zakladateľov pretekov Okolo Slovenska: "Je to fantastické, čo Peter Sagan v Bergene dokázal. Škoda len, že Slovensko má iba jedného Petra Sagana. Potrebovalo by aspoň ďalších päť Saganov na to, aby sa slovenský šport výraznejšie presadil vo svete. Tretí titul majstra sveta je najvýznamnejší výkon v histórii slovenského športu. Neviem, či niekedy bude prekonaný. Škoda, že Peter Sagan v jeho tíme Bora-Hansgrohe nemá lepších a šikovnejších pomocníkov, pretože ak by to tak bolo, vyhral by tento rok minimálne 15 - 20 pretekov. To je môj názor."

Sagan v záverečnom špurte zdolal Nóra Alexandra Kristoffa, čas víťaza bol 6:28:11 h. S menším odstupom skončil tretí austrálsky favorit Michael Matthews. Slovenský rýchlik z tímu Bora-Hansgrohe dosiahol 101. triumf svojej profesionálnej kariéry na ceste, stovku dovŕšil nedávno v kanadskom Québec City. 

"Peter je skutočný fenomén cyklistiky a veľakrát si v pretekoch dokáže poradiť aj sám. Ani teraz sa v záverečných kilometroch nemohol spoľahnúť na podporu kolegov v reprezentácii, lebo tam už neboli. Netreba sa však tomu čudovať, lebo okrem Juraja Sagana a Miša Kolářa ostatní z tímu v živote nešli také dlhé preteky. Je veľmi dobré, že dal Sagan víťaznú bodku za touto sezónou, lebo to potreboval. Na Tour de France ho jednoznačne poškodili, hoci si to nechcú priznať. Po predčasnom konci na Tour mu preteky chýbali, preto som sa trochu obával, ako sa pripraví na majstrovstvá sveta. Som rád, že to zvládol takto fantasticky," povedal Haťapka.


Tagy: Peter Sagan Kamil Haťapka

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA