Češka Kvitová po psychicky najnáročnejšej sezóne kariéry: Niekedy si prídem ako postihnutá

Petra Kvitová
Petra Kvitová

PRAHA - Česká tenistka Petra Kvitová má za sebou psychicky najnáročnejšiu sezónu kariéry a dúfa, že podobné emócie už nezažije. Dvojnásobná víťazka Wimbledonu sa v máji vrátila na dvorce po operácii porezaných prstov ľavej ruky z prepadnutia, už sa cíti zase ako normálna tenistka a teší sa na rok 2018.

Dvadsaťsedemročná Kvitová bola vlani 20. decembra prepadnutá v Prostějovskom byte a páchateľ jej porezal všetky prsty ľavej ruky, v ktorej drží raketu. Lekári jej zašili šľachy i nervy a bývalá svetová dvojka sa vrátila prekvapivo už na Roland Garros.

"Po tom všetkom, čo sa stalo minulý rok, som za tie mesiace, čo som sa vrátila, strašne rada. Všetko beriem pozitívne. Som rada, že som späť," povedala Kvitová na tlačovej konferencii. Sedela pri tom na rovnakom mieste ako pred desiatimi mesiacmi, kedy prvýkrát predstúpila pred novinárov po operácii a nevedela, či si ešte zahrá.

Po Roland Garros prekvapila výhrou na obľúbenej tráve v Birminghame. Najlepší tenis predviedla cestou do štvrťfinále grandslamového US Open a v závere sezóny sa ešte dostala do semifinále veľkého turnaja v Pekingu.

Jej skrátená sezóna trvala päť mesiacov, ale bola rada, že už je koniec. "Čas to bol hrozne emotívny a psychicky náročný. Vzalo mi veľa energie ísť ďalej. Síce sa zdá, že sezóna bola krátka, ale psychicky možno najnáročnejšia. Tieto emócie ma už snáď nikdy v takej miere nestretnú."

Spočiatku zažívala strach, či pohne prstami. "A budem vôbec hrať tenis? Ako ho budem hrať? A budem niečo meniť?" hovorila si napríklad v januári, keď videla, ako je celý tenisový svet v Austrálii. Preto si hľadala iné aktivity a začala študovať. "Aby som zamestnala hlavu. Všetko ale nakoniec dobre dopadlo," vydýchla si Kvitová. Cíti sa trochu previnilo, že teraz, keď už je zase tenistkou, na učenie nemá odhodlanie.

Emotívny návrat k tenisu si prežila v Paríži. "Zo začiatku to nebolo jednoduché, ale dopadlo to dobre. Cítim sa ako normálna tenistka, keď idem na zápas," uviedla. Veľmi ju nadchol triumf v Birminghame. Na US Open, kde okrem iného porazila Španielku Garbiñe Muguruzaovú, ukázala, že môže byť "starou" Petrou Kvitovou. "Trošku sa mi vrátila istota, to bol vydarený turnaj pre psychiku, ale rezerv mám veľa," povedala.

Jej ruka nebude už nikdy úplne v poriadku. Prsty v päsť stále nezatne, aj keď sa ich ohybnosť lepší. "Jazvy mäknú a pohyblivosť je trochu lepšia. Pán doktor hovoril, že bude trvať rok až dva, než sa úplne ustáli. Niekedy si prídem ako postihnutá, sedím na večeri a snažím sa to rozhýbať. Snažím sa s tým niečo robiť," opisovala.

Odohrala len jedenásť turnajov s bilanciou 18:10 a v rebríčku WTA teraz klesla na 29. miesto. Sama rebríček nesleduje. "To číslo je asi najmenšie, čo som mala, ale vlani 21. decembra by som za neho bola strašne rada. S polovicou sezóny to nie je zlé," podotkla.

Prípravu na budúci rok začne začiatkom novembra v Monaku, na Kanárskych ostrovoch aj v Česku. "Nie som asi ten človek, čo má veľké ciele alebo o nich hovorí, radšej si to nechám pre seba," povedala s tým, že za týmto rokom skúsi urobiť hrubú čiaru. "Snáď najlepšia sezóna kariéry príde," dúfa.

Českí fanúšikovia môžu Kvitovú ešte tento rok vidieť v Prahe 20. decembra vo finále extraligy, ak do neho postúpi Prostějov, a tešiť sa na ňu môžu aj v prvom kole Fed Cupu proti Švajčiarsku 10. a 11. februára v O2 aréne a na turnaji WTA v Prahe .


Tagy: Petra Kvitová

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA

DISKUSIA