Tenisová legenda radí bývalej svetovej jednotke: Ak to neurobíš, na vrchol sa nedostaneš!

Andy Murray
Andy Murray

GLASGOW - Britský tenista Andy Murray verí, že od leta trvajúca prestávka na plnohodnotné zotavenie mu v budúcej sezóne prospeje rovnako, ako účelová vlaňajšia odmlka pomohla Švajčiarovi Rogerovi Federerovi, s ktorým v utorok prehral 3:6, 6:3, 6:10 (zápasový tajbrejk) na exhibičnom benefičnom podujatí v škótskom Glasgowe.

"Keď sa vrátim do diania, možno to nepríde hneď v úvode roka. Na tréningoch sa mi síce darí, ale je rozdiel medzi 75-80 % záťaže v príprave a 100-percentným zápasovým nasadením na 2,5-3 hodiny. Kým to nepodstúpim, nič nemôžem brať ako isté," uznal nedávny líder svetového rebríčka, aktuálne vinou nútenej pauzy pre bedro až 16. v hodnotení. "Rehabilitácia napreduje značne uspokojivo, ale nikdy neviete..." dodal 30-ročný rodák zo škótskeho Dunblane Murray, ktorého lekárske zázemie zvolilo oddych a konzervatívnu liečbu namiesto prípadnej operácie sužujúceho miesta.

"Niekoľko týždňov už som späť v tréningovom procese. Niektoré dni sú skvelé, iné nie až také dobré. Asi som urobil veľkú chybu, keď som sa snažil o štart na US Open, ale bolo to posledné grandslamové podujatie sezóny a chcel som to skúsiť. Teraz sa vrátim až vtedy, keď budem naozaj pripravený," upozornil Murray, ktorý síce odcestuje na južnú pologuľu pred austrálskym letom v predstihu, aby sa aklimatizoval a vyladil formu, ale v prípade nejakých komplikácií odloží svoj comeback. V pláne má začať hneď prvý týždeň nového roka v Brisbane. "Som presvedčený, že v sezóne 2018 môžem znova bojovať o tie najvýznamnejšie trofeje, ale úvahy o titule už na Australian Open by možno boli prehnane ambiciózne," podotkol zverenec Ivana Lendla a Jamieho Delgada.

O šesť rokov starší Federer aj na základe vlastnej skúsenosti odporučil rivalovi naozaj trpezlivý prístup: "Dopraj si čas, nech to bude trvať akokoľvek dlho. Keď sa vrátiš, musíš byť 100-percentný. Inak budeš cítiť, že nemáš na to, aby si na vrcholných turnajoch prekonával tých najlepších. Je teda umné a zmysluplné odpočinúť si týždeň či mesiac navyše, ak treba." Švajčiar upozornil na nevyhnutnosť uvažovať a konať s prihliadnutím na nadčasový kontext: "Nepochybujem, že Andy má pred sebou ešte veľa rokov kariéry, takže by sa nemal ponáhľať. Samozrejme, profesionálni športovci sa vždy chcú vrátiť do diania tak rýchlo, ako sa len dá, niekedy je však potrebný odklad plnenia cieľov."

Bazilejský rodák Federer získal v tomto súťažnom ročníku dva grandslamové tituly (Australian Open, Wimbledon) a figuruje na druhej priečke v počítačovom poradí. Má pred sebou štart na londýnskom výberovom šampionáte ATP Finals (12. - 19. novembra). V rámci šetrenia síl sa po ôsmom celkovom triumfe v rodnom meste odhlásil z minulotýždňového ešte významnejšieho podujatia v Paríži-Bercy, čím v podstate vzdal súboj so Španielom Rafaelom Nadalom o post koncoročnej jednotky rebríčka.

Dvojnásobný olympijský víťaz a držiteľ troch grandslamových singlových titulov Andy Murray začiatkom septembra v komuniké na facebooku uviedol, že svoje zdravotné problémy konzultoval s viacerými špecialistami a rozhodnutie predčasne uzavrieť sezónu by podľa nich bolo z hľadiska najvhodnejšie. Murray 12. júla prehral s Američanom Samom Querreym vo štvrťfinále Wimbledonu na tráve v Londýne, odvtedy sa dáva dokopy.


Tagy: Roger Federer Andy Murray

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA