Viac ako len žalostné podmienky na Slovensku: 30 rokov za svetom, požičať nám museli Maďari!

Miloslav Benca
Miloslav Benca

BRATISLAVA - Dlhoročný prezident Slovenského streleckého zväzu (SSZ) Miloslav Benca pri bilancovaní roka 2017 zdôraznil, že pod úbytok medailových zásahov reprezentantov SR sa podpísali dve kľúčové veci: zmena disciplín v niektorých olympijských súťažiach a zmena pravidiel i formátu budúcich súťaží.

Už dávnejšie avizované škrty v olympijskom programe streleckých disciplín počnúc OH 2020 v Tokiu aktuálnych i budúcich reprezentantov postavili pred nové výzvy. Tieto novinky prinútia potenciálnych olympionikov zmeniť aj spôsob športovej prípravy. A ďalším dôležitým negatívnym faktorom, ktorý výrazne ovplyvňuje možnosti slovenských strelcov na významných medzinárodných podujatiach ako sú ME, MS či SP je aj momentálna absencia moderných terčových technológii na území Slovenska.

"Ako som už viackrát povedal, prezident organizácie nemôže byť nikdy úplne spokojný. Vždy sa ešte dajú nájsť rezervy. Aj športové, aj technické a technologické. Tým, že tento rok sme my strelci vnímali ako ´rok nula´, čiže rok po olympiáde a rok pred začiatkom olympijskej kvalifikácie o postup do Tokia, jeho hodnotenie vyznieva dosť rozpačito,“ konštatoval prezident SSZ Miloslav Benca.

Podľa neho je uplynulá sezóna z hľadiska ďalšieho vývoja tohto športu pod piatimi kruhmi zlomová. "Vstúpili sme do obdobia, keď sa mnohé veci v streľbe prerábajú, menia sa pravidlá a súťaže, ktoré sa budú strieľať na budúcej olympiáde,“ pokračoval muž, ktorý na čele SSZ stojí už plné dve desaťročia. "Keďže sa zmenili olympijské disciplíny, zákonite sa museli zmeniť aj formát a obsah prípravy. Sme zvedaví, kam sa náš olympijský šport v blízkej budúcnosti vlastne posunie,“ tvrdil prezident SSZ.

Šéf SSZ otvorene hovorí, že slovenská streľba výrazne zaostáva za svetovým trendom. "Svet ide neuveriteľným tempom dopredu. To je náš základný problém,“ priznal Benca a na pomoc si zobral moderné terčové zariadenie, ktoré na Slovensku takmer absentuje. "V tomto smere sme tridsať rokov za svetom. Možno aj viac. Za 25 rokov sa dvakrát zmenila terčová technika. Od papierových terčov sa prešlo na elektronické. Jeden elektronický terč stojí 5000 eur. To sú položky, ktoré si momentálne nemôžeme dovoliť. Nemáme na tie terče peniaze. Na Slovensku nemáme ani strelnicu, kde by sme tie terče mohli naplno využiť. Aktuálne máme iba tridsať kusov týchto moderných terčov, ale tie sa nedajú ľubovoľne presúvať po celom Slovensku. Nedávno sme mali medzinárodné preteky juniorov v Nitre, na ktorých štartovalo okolo 280 pretekárov z ôsmich štátov. Aby sme ich mohli zorganizovať, modernú technológiu sme si museli požičať v Maďarsku. U mužov, kde sme voľakedy organizovali tiež významné medzinárodné preteky, už takú šancu nemáme,“ konštatoval Miloš Benca.

V roku 2018 sa už začne boj o olympijské miestenky. V Tokiu chcú mať zatúpenie aj slovenskí strelci. "Kto by okrem Vargu mohol zabojovať o olympijskú letenku už v budúcej sezóne? Ťažko povedať. V súčasnosti nevieme povedať, akým smerom pôjde vývoj niektorých súťaží. Ženy - brokárky doteraz strieľali 75 terčov, teraz budú v rámci rovnoprávnosti pohlaví strieľať 125, čo je takmer dvakrát toľko. U Zuzany Rehák Štefečekovej a Danky Bartekovej to nie je taký problém, ale ani u nich nemôžem dopredu deklarovať, že budú dobré. Poviem to inak. Ak sa nám podarí získať tri olympijské miestenky pre Tokio 2020, budeme veľmi spokojní a šťastní,“ skonštatoval M.

Najviac medailí zo slovenských reprezentantov získali v roku 2017 strelci z historických zbraní. "Milo ma naši historici. Ako zväz ich podporujeme. Keď začali u nás, nemali žiadnu podporu. Oni si dokážu stavať vlastné zariadenia. Mnohonásobný majster sveta a Európy Štefan Ernst si postavil vlastnú strelnicu. Dokonca stometrovú, aby tie svoje disciplíny mohol trénovať. Ľudia ako Štefan Ernst, zanietene ťahajú tieto disciplíny. Kým máme takýchto ľudí, o osud tohto športu na Slovensku sa nebojím. To sú najväčší fanatici nášho športu,“ pochválil Miloslav Benca dlhoročných milovníkov streľby z historických zbraní, pravidelných medailistov z ME a MS v tomto streleckom odvetví.


Tagy: Miloslav Benca

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Martin Baumann

DISKUSIA