Vlhová bojovala so slalomárskou smotánkou: Fantastický výkon aj napriek zdravotným problémom

Petra Vlhová na trati 1. kola slalomu Svetového pohára žien v chorvátskom Záhrebe
Petra Vlhová na trati 1. kola slalomu Svetového pohára žien v chorvátskom Záhrebe

ZÁHREB - Slovenská reprezentantka Petra Vlhová skončila na štvrtom mieste v stredajšom slalome Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní žien v chorvátskom Záhrebe. V atraktívnych pretekoch o korunku "Snehovej kráľovnej" pod reflektormi na vrchu Sljeme nad chorvátskou metropolou Vlhovej chýbalo 13 stotín sekundy na to, aby dosiahla na pódiové umiestnenie. O toľko ju v súčte dvoch kôl zdolala Švédka Frida Hansdotterová.

Vlhová v Záhrebe tesne nezavŕšila desiatku pódiových umiestnení v pretekoch Svetového pohára, zatiaľ osemkrát skončila do tretieho miesta v slalome a raz v paralelnom slalome. V aktuálnej sezóne zo štyroch odjazdených slalomov a dvoch paralelných slalomov 22-ročná Liptáčka trikrát stála na pódiu (1-2-0) - najvyššie vo fínskom Levi, kde v novembri v úvode olympijskej zimy zvíťazila. Aktuálny jej výsledok zo Záhrebu je teda štvrtý najlepší v tejto sezóne, udržala si ním druhú pozíciu v slalomovom hodnotení SP za Američankou Mikaelou Shiffrinovou. V celkovom poradí bojov o veľký glóbus je Vlhová stále na skvelom treťom mieste.

Aj v Záhrebe pokračovala dominancia Mikaely Shiffrinovej, ktorá zvíťazila s náskokom 1,59 s pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou. Tretia skončila Švédka Frida Hansdotterová (+2,11). Fenomenálna Američanka si pripísala 38. triumf v pretekoch Svetového pohára v kariére, siedmy v tejto sezóne a celkovo 28. v klasickom slalome. V historickom rebríčku v počte triumfov vo Svetovom pohári žien sa 22-ročná Shiffrinová osamostatnila na 6. mieste pred slalomovou kráľovnou nedávnej minulosti Rakúšankou Marlies Schildovou.

Petra Vlhová vstúpila do šiesteho slalomu sezóny v pozícii dvojky hodnotenia disciplíny, červené číslo vedúcej ženy Svetového pohára má spomenutá Shiffrinová. Slovenka, ktorú deň pred pretekmi kvárila zvýšená teplota, od začiatku svojej prvej jazdy zaostávala za Američankou. Na prvom medzičase za ňou bola o 38 stotín sekundy. Na druhom medzičase bol rozdiel 0,62 s a v cieli až 1,61 s v prospech jej americkej rovesníčky. Aj tak z toho bolo tretie miesto a skvelá východisková pozícia do druhého kola.

V druhom kole pri jemne plusovej teplote a snežení mala zverenka talianskeho trénera Livia Magoniho dobrú vrchnú časť so zatočenými bránkami, v ktorej ešte o čosi zvýšila svoj náskok na vtedajšiu líderku Švédku Fridu Hansdotterovú. V spodnej časti sa Slovenka snažila jazdiť krátku stopu, aby nezostala dlho v oblúku, aj tak bola v cieli o 13 stotín sekundy neskôr ako Hansdotterová. A keďže zostávajúce dve pretekárky Wendy Holdenerová a Mikaela Shiffrinová si náskok pred Slovenkou udržali, pre Vlhovú zostala nepopulárna štvrtá priečka.

Petra Vlhová bola pred rokom súčasťou historického úspechu Slovenska v záhrebskom slalome, keď skončila druhá za Veronikou Velez-Zuzulovou. Vlaňajšia "snehová kráľovná" teraz v Chorvátsku chýbala. Dala prednosť ďalšiemu tréningu po septembrovom zranení a následnej modernej operácii kolena, ktorá jej umožnila skorší návrat do súťažného diania.


Tagy: Petra Vlhová Wendy Holdenerová Mikaela Shiffrinová

Zdroj:
športky, SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA