Hrozný príbeh z tenisových kurtov: Pľuvance, kopance a príšerný teror od vlastného otca!

Jelena Dokič
Jelena Dokič

MELBOURNE - Chorvátska rodáčka a austrálska občanka Jelena Dokičová sa počas kariéry dokázala dostať aj na štvrté miesto rebríčka WTA, ale behom nej sa musela vytrápiť s niečím, čo by si nik z nás neprial. Jej otec a zároveň aj tréner bol až chorobne drsný. Musela znášať nielen psychické, ale aj fyzické útoky.

"Skutočne ma veľmi bil. Začalo sa to už prvým dňom tenisovej kariéry," píše vo svojej autografii s názvom Unbreakable austrálska teniska. Mlátenie v podaní despotického otca prebiehalo takmer každodenne. Medzi jeho hrozné bežné praktiky pratrilo švihanie koženým opaskom, pľuvanie do tváre, ťahanie za vlasy a uši a kopanie do holenných kostí. 

Po jednom z otcových výlevov dokonca skončila v bezvedomí, pretože bitka bola tak silná, že nápor nedokázala vydržať. "Prichádza rana do hlavy a ja končím na zemi. Začina do mňa kopať, kopa ma do hlavy a ja začínam vidieť rozmazane," popisuje Austrálčanka strašidelné momenty. 

Dokičovú ani tak netrápili fyzické ataky, ale hlavne psychický teror otca. Odmalička musela počúvať hrubé nadávky a podriaďovať sa jeho nevypočítateľnej povahe, od ktorej nikdy nevedela, čo môže očakávať. Po prehranom semifinále na Wimbledone 2000 proti Lindsey Davenportovej sa ďalšie hodiny vtedy 17-ročnej tenistky zmenili na úplný horor. 

Otec, značne podgurážený alkoholom, ju vyhodil z hotelovej izby a rozrušená a bezradná sa rozhodla spať v hráčskych šatniach, kde ju našli rozhodcovia a následne jej zariadili prespanie. "Bol to jeden z najhorších zážitkov môjho života," hovorí s odstupom času Dokičová. 

Rodáčka z chorvátskeho Osijeku si ťažko pripomínala všetky nepekné zážitky, ale cítila, že išlo o príbeh, o ktorom by sa nemalo mlčať. "Vždy som sa cítila nepochopená a bolo načase, aby ľudia poznali moje skutočné ja. Takmer desať rokov som trpela depresiami a takmer som spáchala samovraždu," odkryla skutočne závažné problémy. 

Podporu dostala od ľudí, ktorých postihol podobne ťažký životný osud. "Inšpirovali ma k založeniu nadácie, ktorá sa bude starať o obete domáceho násilia a bude zahŕňať i nejakú formu športu." Dokičovej otec, známy svojím despotickým správaním, sa k obvineniam svojej dcéry zatiaľ nevyjadril. Možno sa hanbí sám pred sebou. 

 

Tagy: Jelena Dokičová

Zdroj:
športky
Foto:
SITA

DISKUSIA