Federer opäť prepísal tenisové dejiny: Od pondelka bude najstaršou jednotkou histórie!

Roger Federer
Roger Federer

ROTTERDAM - Švajčiarsky tenista Roger v pondelok po viac ako piatich rokoch znova bude jednotkou svetového rebríčka. Rozhodlo o tom jeho víťazstvo nad domácim Robinom Haasem za 80 minút 4:6, 6:1, 6:1 v piatkovom štvrťfinále dvojhry na turnaji ATP World Tour 500 ABN AMRO World Tennis Tournament v holandskom Rotterdame (dotácia 1 996 245 eur, tvrdý povrch Proflex v hale).

Od minulého týždňa bolo známe, že voľnou kartou v hale Ahoy vyzbrojený a zároveň najvyššie nasadený Federer potrebuje semifinále na tomto podujatí na predstihnutie španielskeho lídra singlového renkingu Rafaela Nadala k 19. februáru.

Víťaz 96 turnajov vo dvojhre Federer v minulosti bol na vrchole počítačového poradia rekordných 302 týždňov, ale naposledy už 4. novembra 2012. Stal sa suverénne najstaršou jednotkou v histórii. Dosiaľ ňou z historického hľadiska bol vo veku "len" 33 rokov a 4 mesiace Američan Andre Agassi. Okrem toho sa Federer ocitol aj na čele ďalších dvoch štatistík: je prvý podľa času, ktorý uplynul od premiérového po posledný výskyt na špici (zatiaľ Nadal 9 rokov a 184 dni - prerátané do nedele 18. februára, u Federera je to enormných 14 rokov a 17 dní), aj podľa času medzi dvoma funkčnými obdobiami (Agassi 3 roky a 142 dni, u Federera je to 5 rokov a 106 dní).

Tridsaťšesťročný bazilejský rodák Federer má s tridsiatnikom Haasem, 42. v hierarchii, bilanciu už 3:0. Nadviazal na úspech 6:3, 7:6 (5), ktorý dosiahol vlani v auguste v semifinále v Montreale. V sobotňajšom semifinále v Rotterdame bude Federer čeliť úspešnému z duelu talianskeho lucky losera Andreasa Seppiho (81.) a ruského kvalifikanta Daniila Medvedeva (57.).

Od januárových melbournských Australian Open už 20-násobný grandslamový šampión Federer štartuje v Rotterdame deviaty raz, v sezónach 2005 a 2012 získal titul. Do tzohto týždňa naposledy sa predstavil v tomto dejisku pred piatimi rokmi a práve vo štvrťfinále ho ako obhajcu trofeje vyradil Francúz Julien Benneteau.

Dvojhra - štvrťfinále:
Roger Federer (Švaj.-1) - Robin Haase (Hol.) 4:6, 6:1, 6:1


Tagy: Roger Federer Robin Haase

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA