Kuzminovej zlatý úspech vyvoláva šialenstvo: Najlepšie to vystihol prezident Kiska

Anastasia Kuzminová v cieli po zisku zlatej olympijskej medaily
Anastasia Kuzminová v cieli po zisku zlatej olympijskej medaily

PJONGČANG - Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová získala s náskokom 18,8 sekundy zlatú medailu v sobotňajších pretekoch na 12,5 km s hromadným štartom na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike. Športky vám prinášajú reakcie po famóznom úspechu:

Andrej Kiska, prezident SR: "Famózna zlatá Nasťa. Toto je Nastina olympiáda! Vďaka Nasti Kuzminovej má Slovensko na olympiáde prvú zlatú medailu! Famóznym spôsobom vyhrala biatlonové preteky v hromadnom štarte. Gratulujem k heroickému výkonu! Dve strieborné a jedna zlatá - to nie je bilancia kolektívu, to je zbierka medailí len a len Nasti Kuzminovej z olympiády v Pjongčangu. Sme na teba hrdí, Nasťa!"

Prezident Slovenského zväzu biatlonu (SZB) Tomáš Fusko: "Momentálne pocity sa ani nedajú opísať. Nasťa dnes nikomu nedala šancu. Od začiatku išla suverénne a čo dokázala, sa zapíše do histórie. Je to famózny výkon. Celý tím bol od začiatku na počudovanie pokojný. S blížiacim sa štartom sa začalo stupňovať napätie a neskôr sa dalo aj krájať, ale vyšlo to fantasticky. Posledná položka je veľmi náročná, na Nasťu to tiež doľahlo, ale mala už dostatočný náskok. Je to super reklama pre našu malú krajinu v podaní skvelého športovca a úžasného výkonu."

Marek Hamšík, futbalový reprezentant SR: "Nasťa, bravóóóóó, bravóóóóó, bravissimóóóóó!!!! Gratulujem ti ku krásnemu prvenstvu. Bola si aj dnes fantastická, žiadna biatlonistka nemala na teba. Opäť si prepísala históriu slovenského športu."

Andrej Danko, predseda Národnej rady SR: "Nasťa, ty si kráľovná biatlonu! Tri zlaté medaily a tri strieborné na olympijských hrách, si definitívne zapísaná do bežeckej histórie. Blahoželám. Ale priznám sa, ani som nedýchal."

Robert Fico, predseda vlády SR: "Fantastická biatlonistka Nasťa Kuzminová získala zlato - ďalší fenomenálny úspech z tohtoročných ZOH v Pjongčangu. Gratulujem reprezentantke Slovenska k úžasnému výkonu!"

Peter Gajdoš, minister obrany SR: "Naša Nastenka je naozaj zlatá, tu sú všetky slová zbytočné. Som na ňu hrdý a blahoželám jej v mene celého rezortu obrany. Celý svet nám ju môže iba závidieť."

Ján Kováčik, prezident Slovenského futbalového zväzu: "Sledoval som Nastinu cestu za zlatom v Abú Zabí. Patrí jej veľká gratulácia za medailové úspechy, ktoré vyvrcholili dnešným víťazstvom v pretekoch s hromadným štartom. Zaslúži si ho. Dovolím si tvrdiť, že je v takej forme, že keby sa ešte išli dvoje preteky, získala by ďalšie medaily."

Karol Kučera, bývalý slovenský tenista: "Zlaté vystúpenie Nasti som sledoval na turnaji v talianskom Bergame, kde som s mojimi zverencami z NTC. Veľmi ma potešilo, že sa jej podarilo získať zlato. Prekvapilo ma, že dokázala vybojovať cenný kov až v troch disciplínach. Svedčí to o tom, že na vrchol sezóny sa skvele pripravila."

Slavomír Kňazovický, bývalý slovenský rýchlostný kanoista, strieborný olympijský medailista v C1 z OH 1996 v Atlante: "Ťažko sa mi hľadajú slova. Nasťa dnes podala fenomenálny výkon a náročnú sériu zakončila najlepším možným spôsobom. Nebolo ľahké vyrovnať sa s tlakom fanúšikov a médií, pred štartom zimnej olympiády od nej každý očakával medaily. V pretekoch s hromadným štartom predviedla vynikajúci beh i streľbu, som nadšený."

Roman Benčík, riaditeľ VŠC Dukla Banská Bystrica: "Je to nádherné, aj som sa vrátil do minulosti. Akoby sa teraz pretavil čas, keď sme sa radovali zo zlata Joža Pribilinca, Mateja Tótha a aj Michala Martikána. Všetci patrili do Dukly a presne na to bola stvorená, prinášať veľké výsledky. Bol to nádherný zážitok, aj som hneď napísal ministrovi obrany slová prostredníctvom sms 'vyhrala, vyhrala, vyhrala, máme to doma'. Pre nás zamestnancov v Dukle je to veľká odmena, biatlon ukázal svoju silu a aj všetci okolo neho sa vyznamenali. Po poslednej streľbe som bol presvedčený, že Nasti už zlato neujde a všetci sme ju tlačili na diaľku do cieľa."​

Július Šupler, tréner slovenských hokejistov na ZOH 1994 v Lillehammeri: "Je to niečo výnimočné. Pre taký malý národ akým sú Slováci je to neskutočný úspech. Je to tá najlepšia propagácia krajiny a samotného športu."

Anna Murínová, reprezentačná trénerka slovenských biatlonistiek: "Od Nasti sme tak trochu čakali, že ešte získa nejakú medailičku. Je zlatá, o to je to krajšie. Na strelnici sú to vždy nervy, pozeráte sa na terče a dúfate, aby padli. Nasťa išla od začiatku perfektne."

Ján Kozák, tréner slovenskej futbalovej reprezentácie: "Nasťa je sympatická športovkyňa a ukážkový príklad profesionálky. Ona je presne ten typ, ktorý sa pri dosiahnutí prvého úspechu neuspokojí a vytrvalo ide za ďalšími, klobúk dole pred ňou. Získala tretie zlato pri tretej olympijskej účasti a to je niečo výnimočné. Je to pre ňu krásne vyvrcholenie športovej kariéry. Spolu s manželkou sme s napätím sledovali jej vystúpenia v Pjongčangu a veľmi sme jej fandili. Urobila nám, ako aj všetkým Slovákom, obrovskú radosť."

Ján Filc, bývalý slovenský hokejový tréner, kouč majstrov sveta z Göteborgu 2002: "Je to pekné a veľmi sa z toho teším. Nasťa si zaslúži obdiv zo strany všetkých športovcov. Dokázala, že je vynikajúci človek a športovec. Navyše má okolo seba dobrý tím, k úspechom jej dopomohol aj manžel. Verím, že nezostane iba pri jej medailách a pridajú sa na olympiáde aj ďalší slovenskí športovci, až potom sa ukáže, ako na tom náš šport v skutočnosti je." ​

Pavol Hochschorner, trojnásobný zlatý olympijský medailista vo vodnom slalome v C2: "Ja tie štatistiky až tak nesledujem, samozrejme o našej vlastnej dobre viem. Nasťa má taktiež tri zlaté, k tomu pridala tri strieborné, je to naozaj unikát. Čakalo sa to od nej, keď je forma, považuje sa to za povinnosť, no na olympiádach veľmi pôsobí psychika a ak sa jej to podarilo, klobúk dole. Samozrejme, na túto bilanciu mala oveľa viac možností ako my, to však nie je dôležité. Pozorne som ju spolu s priateľkou a synom sledovali a držali palce, pretože v biatlone niekedy stačí málo a hneď sa mení situácia. Nie som odborník na biatlon, skôr divák, keď som mal však možnosť, tak som tento šport sledoval aj počas našich sústredení. Môžem povedať, že som bol takýmto spôsobom pri jej všetkých troch zlatých olympijských medailách."

Jana Gantnerová-Šoltýsová, trojnásobná účastníčka ZOH, piata v zjazde na ZOH 1984 v Sarajeve: "Úžasné, úžasné a ešte raz úžasné. Nič iné sa predsa na výkony Naste Kuzminovej nedá ani povedať. Jej víťazstvo v súťaži s hromadným štartom bolo fantastické. Krása! Opäť dokázala, že sa vie na najdôležitejšie preteky obdivuhodne pripraviť. Klobúk dole pred jej výkonom. Urobila nám obrovskú radosť. Mne nezostáva nič iné, len jej veľmi srdečne zagratulovať k všetkým trom medailám, ktoré na ZOH 2018 získala. Je v obdivuhodnej forme, preto sa veľmi teším aj na miešanú štafetu. Aj tam máme s Nasťou v jej súčasnej forme veľkú šancu o pekný výsledok."

František Chmelár, bývalý dlhoročný prezident SOV, v súčasnosti čestný prezident SOV: "Čo mám na to povedať? Je to jednoducho fantázia! Obdivuhodný výkon! Fantázia! Nasťa počas súťaže dominovala, súperkám nedala žiadnu šancu. Za vysnívaným zlatom išla od štartu až do cieľa naplno. Ukázala, že ako športovkyňa dozrela v obdivuhodnú osobnosť. Nasťa je úžasná žena, ktorá sa vie neuveriteľne koncentrovať na tie najdôležitejšie preteky sezóny. Gratulujem jej k všetkým výkonom, ktoré v Pjongčangu doteraz predviedla. Škoda, že vietor jej odvial istú medailu v šprinte. Nevyviedlo ju to z koncentrácie, išla naplno aj do ďalších pretekov. Zaplať Pán Boh za to, že ju máme. Je to dar z neba. Je veľkou osobnosťou nášho športu. Verím, že ešte nájde v sebe sily, aby pomohla aj štafetám, v ktorých bude štartovať."

Michal Martikán, dvojnásobný olympijský šampión vo vodnom slalome, päťnásobný olympijský medailista v C1: "Ja sa Nasti na diaľku ospravedlňujem, pretože som bol práve v kanáli v Al Aine v Spojených arabských emirátoch, pádloval som a nemohol som ju vidieť v televízii. Radosť z jej zlata sa však týmto u mňa nezmenšuje. Sama určite dobre vie, čo všetko musela urobiť, aby takýto úspech dosiahla. Teraz má o jednu medailu viac, mne nič iné nezostáva, len získať na olympiáde v Tokiu ďalšiu, aby som sa jej vyrovnal. Samozrejme, vážne to nehovorím. Sme kamaráti, aj na viacerých sústredeniach sme boli spolu a Daniel Kuzmin mi pri behu na lyžiach dosť radil."

Jozef Martikán, vodnoslalomársky tréner: "Stihol som si v televízii pozrieť preteky s hromadným štartom, radosť bola obrovská. S Nasťou a Danielom sme kamaráti, dobre sa poznáme, pomohol nám ako kondičný tréner viacerými radami. Nasťa sa perfektne na olympiádu pripravila a bolo vidieť, že na ňu konkurencia nemala. Musela však zvládnuť psychiku, no keď získala prvé striebro, napätie z nej určite opadlo."

Andrej Kravárik, tréner slovenskej volejbalovej reprezentácie mužov: "Nemohol som to pozerať v pokoji, takže som pri tom piekol. Nohy a ruky som mal studené, aj keď je v Solúni 18 stupňov a z rúry sálalo teplo. Na poslednej streľbe som si sadol pred televízor a dopozeral tú nádheru, pri ktorej sa mi na konci tisli slzy do očí. Aj preto, že som mal tú možnosť hrať na OH a bol som kúsok od postupu do hry o medaily. Nasťa je fenomenálna šporkovkyňa a z jej úspechov mám obrovskú radosť. Bol to krásny zážitok!"

Erik Vlček, slovenský rýchlostný kanoista, trojnásobný olympijský medailista v K1 na 1000 m a desaťnásobný majster sveta: "Získať tri medaily na jednej olympiáde sa môže podariť iba výnimočným športovkyniam a Nasťa potvrdila, že medzi ne patrí. Klobúk dolu pred jej výkonmi v Pjongčangu. V každej individuálnej disciplíne bojovala o cenný kov. Dnes pridala k fantastickému behu aj výbornú streľbu a nikto na ňu nemal nárok."   


Tagy: Anastasia Kuzminová

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
SITA/AP/Gregorio Borgia; Video: Youtube

DISKUSIA