Katastrofálna správa pre slovenský šport: Zrušili jednu z našich najúspešnejších disciplín!

Na snímke slovenskí deblisti Ladislav a Peter Škantárovci sa tešia v cieli po zisku zlatej medaily v kategórii C2Na snímke slovenskí deblisti Ladislav a Peter Škantárovci sa tešia v cieli po zisku zlatej medaily v kategórii C2 Zdroj: TASR-Michal Svítok

TOKIO - Vodnoslalomárska kategória C2 nielen že bude chýbať v súťažnom programe na najbližších letných olympijských hrách v Tokiu 2020, ale táto zo slovenského pohľadu mimoriadne úspešná disciplína vypadne aj z majstrovstiev sveta a Svetového pohára. Rozhodla o tom s okamžitou platnosťou Rada Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF) na svojom zasadnutí v Tokiu.

Na druhej stane šéfovia ICF vyjadrili ambíciu zaradiť do programu olympijských hier disciplínu C2 mix, čiže zmiešané deblkanoe. Tento návrh prijali v duchu zrovnoprávnenia mužských a ženských súťaží.

"C2 mix má šancu dostať sa na olympiádu. Kľúčové je aj zachovanie počtu športovcov pri odovzdaní jedného medailového kompletu," uviedol prezident ICF José Perurena na webe federácie. "Cédvojka" bola donedávna výkladnou skriňou slovenského vodného slalomu, ale aj celkovo športu pod Tatrami. Súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci sú trojnásobní olympijskí víťazi (2000, 2004, 2008) a tiež bronzoví medailisti z OH 2012. Bratranci Peter a Ladislav Škantárovci pridali zlato v C2 na OH 2016.

Mužské deblkanoe už pred časom vyradili z programu OH a záujem o túto kategóriu upadal aj na ďalších pretekoch najvyššieho rangu MS a SP. Počet súťažných lodí postupne klesal až na kritickú hranicu, zatiaľ čo v kategórii C2 mix stúpal. ICF preto urobila prieskum medzi jednotlivými krajinami a výsledky potvrdili úpadok mužskej kategórie C2. "Nie sme schopní priblížiť sa minimálnemu počtu federácií potrebnému na to, aby sme mali oficiálne kategórii C2 mužov naďalej v súťažiach,“ uviedol šéf výboru pre vodný slalom v ICF Jean-Michel Prono.

Viac o téme: C2
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR-Michal Svítok
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články