Kližan s ďalším dominantným víťazstvom: Svetová tridsiatka odišla s výpraskom

Martin KližanMartin Kližan

BARCELONA - Slovenský tenista Martin Kližan sa prebojoval do štvrťfinále dvojhry na turnaji ATP World Tour 500 v španielskej Barcelone (dotácia 2 794 220 eur, antuka vonku). Úspešný kvalifikant Kližan vo štvrtkovom súboji osemfinálového 3. kola nedal šancu španielskemu veteránovi a zároveň turnajovej dvanástke, 36-ročnému Felicianovi Lópezovi a za 78 minút ho zdolal 6:1, 6:4. Dvadsaťosemročný Slovák, ktorý bol v roku 2015 semifinalistom v Barcelone, bude v piatkovom štvrťfinále čeliť víťazovi španielskeho súboja Rafael Nadal (1.) - Guillermo García-López.

Kližan natiahol šnúru víťazstiev na barcelonskej antuke na päť. Popri dvoch kvalifikačných dueloch bol už trikrát úspešný aj v hlavnej súťaži, kde postupne vyradil Argentínčana Federica Delbonisa, senzačne bývalú svetovú jednotku Srba Novaka Djokoviča a aktuálne aj Lópeza. Kližan proti rovnako ľavorukému Lópezovi, 30. v systéme (bol však aj na 12. priečke) dosiahol revanš za februárovú prehru 3:6, 6:7 (4) z holandského Rotterdamu, kde sa hralo na tvrdom podklade v hale, čiže v úplne iných podmienkach. López sa momentálne už zaúča na budúce pôsobenie vo funkcii šéfa ešte významnejšieho májového antukového turnaja mužov aj žien v Madride.

Zverenec daviscupového kapitána Dominika Hrbatého sa dostal medzi osmičku najlepších singlistov na podujatí hlavného okruhu ATP takmer presne po roku. Vlani v máji si zahral štvrťfinále na antuke v Mníchove, kde ho vyradil Kórejčan Čchung Hje-on.

Víťaz dvoch turnajov so štatútom ATP World Tour 500 Kližan (Rotterdam a Hamburg 2016) vo štvrtok v Barcelone nemal s Lópezom zľutovanie. V prvom sete povolil renomovanejšiemu súperovi jediný gem na priebežných 1:1. Odvtedy potiahol šnúru siedmich víťazných hier až do stavu 2:0 v druhom sete. Mierny problém mal len s ukončením úvodného setu. Za stavu 5:1 Kližan pri svojom podaní potreboval tri setbaly a raz musel odvracať brejkbal súpera. V druhom sete Kližan opäť ušiel Lópezovi na 4:1. Potom sa cez jeden Španielov brejkbal posunul na 5:1, ale koniec to ešte nebol. López pozbieral sily a aj vďaka prvýkrát prelomenému podaniu súpera znížil na 4:5. Ambiciózny Slovák pri ďalšom svojom servise už nezaváhal, premenil druhý mečbal, hoci Španiel predtým mal na rakete dva brejkové príležitosti,.

Druhý slovenský zástupca na barcelonskom turnaji Jozef Kovalík nestačil na tretieho nasadeného Dominica Thiema z Rakúska, keď za hodinu a trištvrte prehral 6:7 (5) a 2:6.