Zomrel významný horolezec a otec Zuzany Fialovej: Prvý Čechoslovák, ktorý si podmanil Himaláje

Ivan FialaIvan Fiala Zdroj: tv markíza

BRATISLAVA - Vo veku nedožitých 77 rokov zomrel v piatok významný československý a slovenský horolezec Ivan Fiala. Rodák z Bratislavy (25. august 1941) bol prvým horolezcom z niekdajšieho Československa, ktorý spolu s Michalom Orolínom počas II. československej expedície vystúpil 11. júla 1971 na himalájsku osemtisícovku Nanga Parbat (8154 m n. m.).

Erudovaný tréner a vedúci niekoľkých československých expedícii do Himalájí, otec známej herečky Zuzany Fialovej, okrem Himaláji horolezecky pôsobil v 15 expedíciách na piatich kontinentoch sveta. Na svojom konte má stovky výstupov nielen vo Vysokých Tatrách. V Alpách vystúpil napríklad na pilier Veveričiek na Cima Ovest, absolvoval prvovýstup na Blaitiére. Liezol na Pamíre, v Nórsku, v Hidukúši, na Aljaške, v Andách. V roku 1969 sa zúčastnil expedície v pakistanskej časti Hindukúš a bol v družstve, ktoré vystúpilo na panenský vrchol Bajpaš-Zom vysoký 6700 metrov. Pomenovali ho Bratislava. Na tretí najvyšší kopec Hindukúšu, Istor-o-nal (7398 m n. m.) vystúpil počas tej istej expedície 15. júla. Bol na oboch výpravách na Makalu.

Počas prvej expedícii strávil spolu s Jozefom Psotkom týždeň pri umierajúcom Janom Kounickom, ktorého sa neúspešne pokúsil zniesť. Na druhej výprave v roku 1976 dosiahol južný vrchol Makalu (8010 m n. m.). V 80. rokoch minulého storočia spoluorganizoval aj dve výpravy na Mont Everest. Bol vedúcim tej druhej v roku 1988, keď po dosiahnutí vrcholu Jozefom Justom vo víchrici zahynuli štyria naši špičkoví horolezci. Zostup z Mont Everest 17. októbra 1988 neprežili Jozef Just, Dušan Becík, Peter Božík a Jaroslav Jaško. Ivan Fiala po tejto tragédii úplne skončil s horolezectvom.

V roku 1982 mu za záchranu mexického horolezca udelili čestný diplom medzinárodného výboru Fair Play pri UNESCO. V novembri 2002 bol zvolený za čestného predsedu elitného horolezeckého klubu s názvom Himalaya klub 8000. O rok neskôr sa stal predsedom Klubu fair play Slovenského olympijského výboru (SOV), v júni 2005 na tento post rezignoval. Do posledných chvíľ však zostal pozorným a vnímavým pozorovateľom diania v celom slovenskom športe. Česť jeho pamiatke.

Viac o téme: Ivan Fiala
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: tv markíza
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy